Ana içeriğe atla

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Dil Bağı Masajı ve Dil Egzersizlerinin Önemi Hakkında Video ÇektikDil bağı ile ilgili son yıllarda yeni bilgilerin ışığında, küçük bebeklerde dil bağı masajı yapılmasının, daha büyük çocuklar ve erişkinlerde ise dil egzersizlerinin önemi hakkında konuştuk. Aslında konu kısa değil ve çok şey var ...

Yeni dil bağı sınıflandırılmasına göre dil bağının türüne göre değişen miktarlarda, hastalarda, konuşma, beslenme, diş sağlığı, sindirim, ruh sağlığı bir çok farklı sistem ve doku olumsuz etkilenmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi dil bağı farkedilir farkedilmez kesilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Yandaki benim küçük kızımın dili. Normal. Dilin ucu serbestçe ağız dışına, alt dudak önüne çıkarılabiliyor. Dil bağı olan bebeklerde anne sütü alırken zorlanma, terleme, kesikli emme, gaz yutma ve gaz sancısı olması, meme başını ısırma, annede ise yetersizlik hissi ortaya çıkabilmektedir. Anne sütünün içilmesinin, insanın tüm yaşamı boyunca bilinen ve bilinmeyen birçok olumlu sağlık etkileri mevcuttur. Dil bağı olan bebeklerde, yetersiz anne sütü alımı, ek gıdaya erken başlanması, memeden erken kesilme ortaya çıkabilmektedir. Sadece basit bir işlemle tedavi edilebilen bir sağlık sorunu olan dil bağı, 6 aydan küçük bebeklerin çoğunda ofis şartlarında kolayca kesilebilmektedir.
  • Konu ile ilgili daha önceden hazırladığım "www.dil-bagi.ameliyati.info" web sitesinde birçok ayrıntıyı bulabilirsiniz.
  • Tedavi edilmemiş dil bağı olan bebekler, çocuklar ve erişkinlerde neden olabileceği sorunlar hakkında bilgiler bulabileceğiniz, yabancı bir dil bağı eğitim sayfası >> Consequences of Untreated Tongue Tie
  • Ülkemizdeki emzirme, bilgi ve destek sayfası olarak hazırlanan web sitesi: La Leche League Türkiye
  • "Moğolistan’da sık sık söylenen bir söz vardır: “en iyi güreşçiler en az altı yıl anne sütü emmişlerdir”. Güreşin milli spor olduğu bir ülkede, bu ciddi bir destektir. İlk çocuğum dört aylıkken Moğolistan’a taşındım ve oğlum üç yaşına gelene kadar orada yaşadım ... " çok güzel bir makale, anne sütünün önemini özetliyor >> Cengiz Han’ın Diyarı’nda Emzirme

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …