Ana içeriğe atla

Emilmeyen Dikiş Materyallerinin Burun Estetiğinden Sonra Cilt Altından Görülmesi ya da Cilt Dışına Çıkması


Burun estetiği ameliyatlarından sonra, emilmeyen dikiş iplikleri cilt altından cilde doğru hareket edebiliyor. Gerçekten ilginç bir durum, ilk akla gelen cilde çok yakın dikiş atılması ve kalıcı yani emilmeyen dikiş ipliklerinin kullanılması gibi düşünülse de; sizlere Kore' den yapılan bir çalışmadan bilgileri aktarmak istedim.

"Spontaneous complete migration of suture material after subcuticular continuous suture in cesarean section: a case report" isimli makalede, cilt altına atılan emilmeyen dikiş materyallerinin iki yolla cilde doğru yönelerek ciltten dışarı atılabileceği ya da cilt altından kolayca görülebileceği bildirilmiş.

  1. Vücudun yabancı doku reaksiyonu göstermesi sonucu, dikiş materyalinin etrafında sürekli bir inflamasyon olması ve buna bağlı cilde doğru hareketi ve atılması (yani vücut yabancı bir materyal kabul edip dışarıya atmış oluyor)
  2. İyileşme süreci boyunca doku kontraksiyonu (gerilmesi) ya da tam olarak mekanizması anlaşılamamış yüzeyel cilt tabakalarına doğru dokuların hareketi sonucu dikiş materyalinin yüzeyelleşmesi.
Yukarıda, başka bir klinikte, burun estetiği ameliyatı olan hastanın, burun ucundaki cilt altından görülebilen dikiş materyali, elle dokununca da kolayca hissedilebiliyor. Çok sevmediğim bir durum. İlginç olarak, burun ucu estetiği ameliyatı yaptığım ve sadece iki tane, burun ucunun görünmeyen içeriye doğru bir bölgede, derin dokuya attığım kalıcı dikiş materyali olan bir hasta, burun ucunun hemen gerisinden 1 yıldan daha fazla bir süre sonra dışarıya mavi bir tane dikiş çıktığını ve sonra da düştüğünü söylemişti. Genelde, burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatlarında, kalıcı dikiş materyali kullanmaktan kaçınıyorum ve dikiş materyali kullandığım bölgenin üzerine kıkırdak zarı gibi bir doku ile de kapatıyorum.

Yanda, açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı yapılan bir hastanın, burun ucundaki 5 köşeli kesi izi ve en çok kullanılan, estetikik dikiş materyallerinden biri olan, emilmeyen (non-absorbable) prolen dikiş iplikleri görülmektedir. Köşeli insizyona bağlı kesi izi daha az oluyor ve bu iplikler genelde 1. haftadan sonra alınabiliyor. Yani cilt altında bırakılmıyor. Genelde kesi üzerine enfeksiyonu engellemek için 3 haftaya yakın antibiyotikli pomat kullanılmasını öneriyorum.


Şimde size bu konu ile ilgili iki ayrı değişik bilgi:

- kepçe kulak ameliyatlarında, çok kısa süren ve iple kulak estetiği olarak savunulan yöntemde, atılan kalıcı iplikler, kıkırdağın dönderilmesini ve kulak kepçesinin kafatasına yaklaştırılmasını sağlıyor. Bu iplikler genelde cilde çok yakın ve bazen ciltten atılabiliyor. Bu şekilde hastalar gördüm ama elimde fotğraf şuan yok. Sorun şu, bu dikiş alınırsa ne olacak? kulak yeniden eski pozisyonuna gelebiliyor. Bu endenle kepçe kulak ameliyatlarında, kalıcı dikiş materyali kullanmadan, kıkırdak şekillendirme işlemin içeren modifiye tekniği kullanıyorum.

Kepçe kulak ameliyatları ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz linkler >>

Kulak Kepçesi Estetiği (Otoplasti) Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı - Mustardé Tekniği - Animasyonlu Anlatım
Kepçe Kulak Ameliyatı - Pitanguy Tekniği - Animasyonlu anlatım
Kepçe Kulak Ameliyatı - Modifiye Teknik
Kepçe Kulak Ameliyatı - Konka Mastoid Sütür Tekniği


- burun askısı, ya da burun askılama yöntemi olarak söylenilen ve burun ucunun iple kaldırılması işleminden oluşan yöntemde, kalıcı dikiş materyalleri kullanılarak, burun ucu kıkırdakları yukarıya doğru asılarak burun ucu dikleştirilmektedir. Kalıcılığı tartışmalı olan bu yöntemde, dikiş materyallerinin deride renk değişimine de neden olarak cilt altından atılabileceği unutulmamalıdır.

Daha önceden yazdığım konu ile ilgili link >> Burun Askı Yöntemi: Geçici ve Gereksiz Bir Yöntem Olabilir!


Yukarıdaki fotoğrafta, 4 yıl önce burun askı yöntemi ile burun ucu kaldırılan hastanın, sarı noktalı dairesel alanla işaretlenmiş, burun sırtı bölgesinden dışarından gözle görülebilen dikiş materyalinin düğümlendiği alan ve burun ucunun sola doğru yöneldiği görülmektedir.


Yukarıdaki fotoğrafta, başka bir klinikte burun ucu operasyonu yapılan hastanın, burun ucundaki kalıcı dikiş materyallerine bağlı olarak ortaya çıkan doku reaksiyonu sonucu, ciltte çukurlaşma ve renk değişikliği alanı görülmektedir.

Bu konularla ilgili olmasa da; idrar kesesine önceki bir ameliyatta atılan katılıcı dikiş materyallerinin çevresinde taş oluştuğunu olgu sunumu olarak yayınlamışlar göz atmak isterseniz >> Vesical calculus formation on permanent sutures

Kalıcı dikiş materyalleri  ne kadar az kullanılırsa o kadar iyi ... Bu fotoğraflardakiler nadir görülen durumlar. Bu ürünlerin mutlaka kullanılması gerekli olduğu alanlar da mevcut. Korkmayın ve doktorunuza güvenin.

Benzer makale ve video linki >> Burun Ucunda Emilmeyen Dikiş Materyallerine Bağlı Yabancı Cisim Reaksiyonu
​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…