Ana içeriğe atla

Kulak Enfeksiyonlarının Tedavisinde Yeni Geliştirilen Antibiyotik Jel Denendi!

2 yaşın altındaki çocuklarda, orta kulak iltihapları çok daha sık olarak görülmektedir. Bunun yanında, orta kulak iltihapları hekimler için önemli bir antibiyotik yazma nedenleri arasındadır. Genelde sık olarak antibiyotik verilmesi durumunda daha belirgin olarak görülen, antibiyotik kutusu bitirilmeden vücutta alınan antibiyotiğe dirençli organizmalar üremeye başlamaktadır. Boston Çocuk Hastanesi' nde​ ​n araştırmacılar, sadece kulak bölgesindeki bir enfeksiyon için tüm vücudun antibiyotik temasına uğraması yerine, doğrudan kulak bölgesine uygulanan ve ağızdan alınan antibiyotik kadar etkili (belki de daha etkili) alternatif bir ürün geliştirmeye çalışmışlar.

Fotoğrafın alıntılandığı ve çalışmanın kaynağı hastane linki>> Antibiotic gel squirted into the ear could provide a one dose cure for ear infections

Çalışmayı yapanlar, ödül kazanmış ve çalışma sonuçları Science Translational Medicine dergisinde yayınlanmış. Bu saygın tıp dergisinde yayınlanan makale linki >> Treatment of otitis media by transtympanic delivery of antibiotics

Hemen eklemek isterim, şuan sadece kulakta kullanılmak üzere geliştirilmiş antibiyotik, kortizon, ağrı kesici içeren kulak damlaları var. Bunların kulak zarı sağlam olan bir insanda, direk damlatılmaları durumunda orta kulağa ulaşmaları pek mümkün değil, sadece kulak zarının özellikle dış tarafına temas ediyorlar. İşte benim bu paylaştığım bilgiden dolayı, araştırmacılar, sağlam kulak zarı olsa bile; orta kulağa nüfuz edebilen bir jel geliştirmişler. Kimyasal nüfuz arttırıcı (chemical permeation enhancers (CPEs)) moleküller kullanılarak, kulak zarında ilaç partiküllerinin orta kulağa geçişi sağlanmış.

Araştırmacılar insanlara benzer bir kulak yapısı ve işitme aralığı ile kemirgenler olan çinçillaları kullanmış. Ben de yeni öğrendim bu hayvanı merak etmeyin:) Vikipedi' deki bu hayvanla ilgili bilgiler içeren ayrıntılı sayfa >> Çinçilla

İşte bu hayvanlar üzerinde, sadece siprofloksasin içeren damla ile ve siprofloksasin - CPEs içeren jel karşılaştırılmış. Gerçekten şaşırtıcı bir sonuç; 7 günlük teavi sonucunda, 10 orta kulak iltihabının 10 tanesi de siprofloksasin - CPEs ile tedavi edilmiş ama sadece siprofloksasin damla verilen 8 hayvanın sadece 5 tanesi tedavi edilebilmiş.  Siprofloksasin - CPEs içeren jel kullanıln grupta, antibiyotiğin orta kulağa geçebildği gösterilmiş (tabi ki geçmeli, yoksa kulak damlalarından ne farkı olacak jelin :))

Bu şekilde orta kulak iltihapları, lokal jel tedavisi ile tedavi edilebilirse, reçete edilen ağızdan antibiyotik miktarlarında azalma olmasının yanında, belki vücudumuzdaki diğer organ ve dokular etkilenmeden, hastalıklı alanda yüksek antibiyotik konsantrasyonu elde edilebilecek. Antibiyotik direncinin azaltılmasında iki önemli etken bunlar (ağızdan alınanda azalma ve sistemik antibiyotik temasında azalma).

Bu bir çalışma ve şuan böyle bir ürün insanlarda denenerek kullanılmadı.

Deniz Enöz
Deniz Enöz
İstanbul Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı' nda, orta kulak iltihabı ile ilgili bir çalışmayı yürütümüştük. Kreş ortamındaki çocukların, kulak muayeneleri, geniz ve burunlarından alınan kültür testleri ile orta kulak iltihabı olan çocuklardaki orta kulak sıvısından alınan bakteri kültür testi sonuçlarını karşılaştırdığımız bu çalışmada, ufak çocukların sadece 1-2 gün içerisinde ne kadar hızlı orta kulak iltihabına yakalanabileceğini ve yine bir sınıfta hemen hemen tüm çocuklarda, yine sadece 1-2 gün içerisinde aynı bakterinin nasıl orta kulak iltihabına neden olabileceğini takip ederek görmüştüm. Orta kulak iltihabı, çocuklara kulaktan kulağa temas yoluyla yayılmaz. Genelde üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmaların bulaşması ve sonrasında orta kulak iltihabının ortaya çıkması şeklinde görülür. Kalabalık kapalı ortamlar yayılma için en uygun yerlerdir. Bunun yanında açık alan da olsa parka ve bahçelerde de, direk el teması ile üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilen virüs ve bakteriler çocuklar arasında bulaşabilmektedir. Yine alışveriş merkezleri de bulaşma için uygun yerlerdir. Güneş gören yerlerde bu mikroorganimaların çoğu ölüyor ancak temas yüzeylerinde uzun süre kalabiliyorlar. Yandaki fotodaki, konu mankenim yine küçük kızım "Deniz Enöz".

Konu ile ilgili güzel bir makale >> Ear Infection (Otitis Media) Symptoms, Treatment, Causes

Önceden hazırladığım konu ile ilgili makale linkleri >>
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı İçin Risk Faktörleri / Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media)

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…