Ana içeriğe atla

Dünya Kekemelik Günü (International Stuttering Awareness Day (ISAD))


22 Ekim, on altı yıl önce, 1998 yılında Dünya Kekemelik Günü (International Stuttering Awareness Day (ISAD) ya da uluslar arası kekemelik farkındalık günü) olarak kabul edilmiş.  Bu gün, dünya nüfusunun yüzde birini etkileyen kekemelik, kamu bilincini artırmak için yurtdışında 3 ayrı kurum tarafından organize edilmiştir:
  1. European League of Stuttering Associations (Kekemelik Dernekleri Avrupa Ligi - www.stuttering.ws)
  2. International Fluency Association (Uluslararası Akıcılık Derneği - www.theifa.org)
  3. International Stuttering Association (Uluslararası Kekemelik Birliği - www.isastutter.org)

Kekemelik:

  • konuşma akışında duraksamaya bağlı olarak ses üretememe
  • istemsiz hece, kelime ve seslerin tekrarlanması
  • istemsiz cümleleri uzatma
  • istemsiz uzun sessiz duraksama ve yeni heceye başlarken blok ortaya çıkması ve zorlanma şeklinde tanımlanan bir konuşma bozukluğudur.
Kekemelikte, konuşmadan önce yaygın istemsiz ses tekrarı ile ilişkili, ama aynı zamanda anormal tereddüt veya duraklama görülebilir. Birçok kişi için, tekrarlama birincil sorundur. Kekemelik sorunu yaşayan insanlar sosyal ortamlarda, konuşurken takılmaya yakalanma korkusu, anksiyete, stres, utanç hissine kapılabilirler, konuşma sırasındaki "kontrol kaybı" hissini gizlemeye çalışabilirler.

Kekemeliğin gerçek nedeni halen bir sır. Kekemeliğin sadece anksiyetenin bir parçası olduğu şeklinde bir yanlış anlaşılma söz konusu olmuştur. Stresste kekemeliğin artması belki bu yanlış anlaşılmaya neden olsa da; gerçekte, kekemeliğin gerçek nedeni bilinmemektedir. Genetik bir nedene bağlı olabileceği de düşünülmektedir. "Gelişimsel kekemelik" denilen ve 20 çocuktan 1 tanesini etkileyen kekemelik en yaygın formudur, genelde 2-5 yaş arası çocuklarda görülür. Bu çocukların %75 -85'i büyüdükçe, konuşma becerileri normale gelmektedir ve kekemelik ortadan kalkmaktadır. Geç çocukluk döneminde (8-10 yaştan sonra) ortaya çıkan kekemelik formunun kendiliğinden düzleme olasılığı daha düşüktür. Çocukluk çağında kekemelik ortaya çıkar çıkmaz, ömür boyu vokal spazmı ve benlik kaygısının ortaya çıkmaması için erkenden ses ve konuşma eğitimine başlanması önemlidir. "Nörojenik kekemelik" ya da "edinsel kekemelik" denilen kekemeliğin çok daha nadir görülen formu, felç, kafa travması ya da beyin hasarı durumunda ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuzda 3 ay ve daha uzun süren kekemelik olduğunu düşünüyorsanız ve ailede başka bireylerde de kekemelik belirtileri varsa, hasat mutlaka konuşma dil patoloğuna ve gerekirse kbb uzmanına danışılmalıdır.


Bir sürü tanınmış, başarılı ünlü kekeme kişi var örneğin: Kral George VI, Winston Churchill, Aristoteles, Charles Darwin, Marilyn Monroe, Lewis Carroll, Hrithik Roshan, Julia Roberts ...
Aşağıda dünyanın en ünlü kekeme komedyenlerinden birinin videosunu ekledim:İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü' nün bugün için hazırladığı web sayfası >> 22 Ekim Dünya Kekemelik Günü

Bana çok sorulduğu için eklemek istedim dil bağı (ankiloglossi) ile kekemelik arasındaki ilişki net değildir. Dil bağı olan çocuklarda, dil cucunun üstdamağa değdirilmesinin çok önemli olduğu harfleri söylerken zorlanma ortaya çıkmaktadır (İngilizce / t /, / d /, / l /, / s /, / z / ve / th). Dil bağı ile ilgili de bir çok bilinmeyen bilgi mevcut. Yurt dışında dil bağı kesildikten sonra konuşmaya başlayan çocukların hikayesini okuyabilirsiniz. Dil bağı olan kekeme hastalarımda, dil bağı ameliyatı sonrası kekemelikte azalma olduğunu gözlemledim ancak kanıta dayalı tıpta, kekemelik ve dil bağı arasındaki ilişki halen tartışmalıdır. Bununla birlikte dil bağı olan ve hızlı konuşurken netlik bozulması gibi belirtileri ve diğer dil bağı belirtileri olan hastalarda zaten dil bağının erken dönemde kesilmesi önerilmektedir. Dil bağı ile ilgili ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Dil Bağı Ameliyatı (Dil Bağı Kesilmesi)

Aşağıda konu ile ilgili dünyadaki en saygın kaynakları yazdım.

Kaynaklar:


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …