18 Ekim 2016 Salı

Yutkunurken Boğaz Takılma Hissi ve Laringofarengeal Reflü (LFR)

Yutkunurken boğazda takılma hissi olduğunda, çıkarılamayan balgam ve konuşunca seste şatallanma olması çoğu hastayı korkutabiliyor. "Reflü" kelimesi "geriye doğru kaçış", "asit reflüsü" ise "mide ekşimesine (heartburn, heartburn, pirozis) neden olan, yemek borusuna mide içeriğinin geriye doğru kaçışı anlamında kullanılmaktadır"laringofarengeal reflü - ekstraözofageal reflü - sessiz reflü - interaritenoid ödem
laringofarengeal reflü - ekstraözofageal reflü - sessiz reflü - boğaz reflüsü - interaritenoid ödem


Yemek borusuna doğru mide içeriğinin kaçması durumunda, yemek borusunun iç yüzeyini döşeyen mukozanın mide iç yüzeyini döşeyen mukoza gibi olmadığı için zaman içerisinde, mukoza hasarı ve değişiklikleri, göğüste yanma (heartburn, heartburn, pirozis) görülür. Bu hastalık gastroözofageal reflü hastalığı (GER ya da GERH) olarak adlandırılmaktadır.laringofarengeal reflü - ekstraözofageal reflü - sessiz reflü - boğaz reflüsü - interaritenoid ödem
laringofarengeal reflü - ekstraözofageal reflü - sessiz reflü - boğaz reflüsü - interaritenoid ödem

Mide asitinin kaçışı yavaş ve uzun süreli olarak daha yukarıya gırtlak bölgesine kadar ulaşırsa ve ses tellerinin arka kısmındaki mukoza değişikliklerine neden olabilen "laringofarengeal reflü (LFR, ekstraözofageal reflü, sessiz reflü, boğaz reflüsü, sessiz reflü, silent reflux)" ortaya çıkmaktadır. Kabaca laringıfarengeal reflü "boğaz reflüsü" ve gastroözofageal reflü ise "mide reflüsü" olarak adlandırılmaktadır.


laringofarengeal reflü - ekstraözofageal reflü - sessiz reflü - boğaz reflüsü - interaritenoid ödem - pakidermi
laringofarengeal reflü - ekstraözofageal reflü - sessiz reflü - boğaz reflüsü - interaritenoid ödem - pakidermi

Laringofarengeal reflü nedenleri


Yemek borusunun üst ve alt kısmında iki adet, asitin kaçmasını engelleyen sfinkter bulunmaktadır. Laringofarengeal reflü, bu iki sfinkterin yeterli çalışamaması ya da midenin asit seviyesinin fazla miktarda artması sonucunda, mide asitinin, asite dayanıklı olmayan yemek borusu, gırtlak hatta burun deliklerinin arka kısmına kadar gelerek bu bölgelerde inflamasyona neden olması sonucu ortaya çıkar. LFR, bebeklerde çok sık olarak görülebilir. Sfinkterleri tam gelişmemiş olduğundan ve yemek boruları kısa olduğundan sessiz reflü bebeklerde sık görülür ve zamanla düzelir. Yetişkinlerde LFR ' ye neden olan sfinkter problemin altta yatan kesin nedenleri bilinmemektedir.

 

Laringofarengeal reflü belirtileri nelerdir?


Bebeklerde ve çocuklarda laringofarengeal reflü belirtileri:


• Ses kısıklığı
• "Barking - havlama tarzı öksürük" veya kronik öksürük
• Reaktif hava yolu hastalığı (astım)
• Gürültülü solunum
• Beslenme esnasında zorlandırırım, beslenme esnasında tükürme veya gıda aspirasyonu
• Kilo alımı zorluğu (nadir)Yetişkinlerde laringofarengeal reflü belirtileri:


LFR olan yetişkinlerde çok nadir olarak  boğazın arka mide ekşimesi, acı bir tat veya yanma hissi olabilir. Ama gastroözofageal reflüdek  gibi klasik belirtileri olması olasılığı daha düşüktür.  En sık görülen semptomlar şunlardır:
• Aşırı boğaz temizleme hisi
• İnatçı öksürük
• Ses kısıklığı
• Yutkunurken boğazda takılma hissi ve bu hissin öksürme ya da yutkunma ile kaybolmaması

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:
• aşırı miktarda geniz akıntısı veya boğazda mukus hissi ("balgamım var yapışmış ve çıkartamıyorum" şeklinde ifade edilir)
•  yutma zorluğu
• nefes alırken zorlanma (nadir ve reaktif hava yolu hastalığı olan bebeklerde daha sık görülür)
• Boğaz ağrısı

Laringofarengeal reflü komplikasyonları


Boğaz ve gırtlağa uzun süreli olarak mide asitinin temas etmesi, temas ettiği yerlerde kronik inflamasyon ve değişen miktarlarda doku hasarı ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde ve çocuklarda laringofarengeal reflü komplikasyonları:• ses tellerinin altındaki kalan alanın daralması (subglottik bölgede daralma)
• kontakt ülserler
• tekrarlayan kulak enfeksiyonları
• kalıcı orta kulakta sıvısı birikmesi


Yetişkinlerde laringofarengeal reflü komplikasyonları:


Yetişkinlerde, sessiz reflü, boğaz ve ses tellerinde hasara neden olabilir. Ayrıca, temas ettiği yemek borusu ve ses tellerinde kanser riskini artması, akciğerleri etkileyen ve astım, amfizem veya bronşit  gibi hastalıkların ataklarında artış olması sessiz reflüye bağlı olarak görülebilir.


Laringofarengeal reflü tanısı


Sessiz reflü olan hastaların birçoğu, kronik farenjit, bademcik iltihabı, boğazda yabancı cisim, kanser gibi çok farklı hastalığı kendi şikayetlerinin nedeni olarak düşünebilmektedir. Hastalar boğazlarını açınca kendi gırtlaklarını göremezler ve KBB uzmanı hekim dışında basit olrak bir boğaz muayenesi esnasında laringofarengeal reflü tanısnı koymak kolay değildir (dil kökünde beyazlamanın görülmesi de reflünün işareti olabilir ancak kesin değildir).

Laringofarengeal reflü tanısı için genel olarak iki test veya işlem gerekir:

• Endoskopik muayene: esnek veya sert endoskoplar yardımı ile boğaz ve ses tellerinin görüntülenmesini içeren bir ofis prosedürür. Nasit bir endoskopik muayenede ses telleri, yemek borusunun girişi, ve gırtlağın alt kısmı görülebilir. Endoskopik muayenede aşağıdakilerin varlığı laringofarenhgeal reflü tanısnı destekler:

- dil kökü, gırtlağın üst kısmı ve priform sinüslerin normal olarak değerlendirilmesi ve yabancı cisim ya da tümöral bir kitlenin olmadığının görülmesi

- ses tellerinin arka bölümlerinin arasında kalan alan (interaritenoid bölge) aynı zamanda yemek borusu ile gırtlağın birleştiği, üst kısımlarının aynı seviyede birleştiği alandır. Bu bölgedeki ödem, hiperemi ya da mukoza değişiklikleri laringofarengeal reflü varlığını kanıtlar (interaritenoid bölgedeki, mukozanın anomral kalınlaşmasını ifade etmek üzere kullanılan kelimeler: interaritenid mukoza ödemi, interaritenod hipertrofi, interaritenoid hiperplazi, posterior laringeal ödem, pakidermi).

• pH monitorizasyonu: küçük kateterin burundan boğaza doğru gönderilmesi ve gırtlakta 24 saat boyunca bekletilerek ortalama asit pH' ının küçük bir bilgisayar yardımı ile monitorize edilmesi işlemidir.Laringofarengeal reflü tedavisi


Laryngopharyngeal reflux tedavisi için aşağıdakiler uygulanmaktadır:

  • Stresten kaçınma, yaşam tarzı değişiklikleri (bu her zaman kolay olmuyor)
  • Beslenme tarzı değişiklikleri (akşam yemeklerinde midede uzun süre kalan yağlı ve kızartma türü yiyeceklerin, asit içeriği yüksek içecek, meyve ve tüm ürünlerin tüketilmemesi, yatmadan yaklaşık 2-3 saat önce sadece su içilmesi ve bunun dışında hiçbir ürünün yenmemesi ve içilmemesi)
  • Mideyi sıkan dar kıyafetlerden kaçınma
  • Baş yükseltilerek yatılması
  • Medikal tedavide mide asitini azaltan proton pompası inhibitörleri ve asit nötralize edici, koruyucu ilaçlar  da kullanılabilmektedir
  • Mide barsak çalışmasını hızlandırabilecek yürüyüş, koşu gibi egzersizlerin yapılması (en sondaki kaynak linkinde oldukça ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.)

Kaynak linkler:
​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.