Ana içeriğe atla

Burun Eti Büyümesi Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiBurun eti büyümesi ​​ ya da konka hipertrofisi ​​ ​burun içerisindeki etlerin büyümesi anlamında kullanılmaktadır. Bazen basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu ya da alerjik rinit gibi bir hastalığın belirtisi olarak geçici burun eti büyümeleri görülebildiği gibi; kalıcı olarak burun etinde büyüme de ortaya çıkabilmektedir.


Burun etlerinin görevleri nelerdir?


Burun etlerinin burundan alınan havanın dönderilmesi, ısıtılması, üzerlerindeki sıcak mukusa tabakasına havanın çarparak partikül, allerjen, mikroorganizmalardan havanın temizlenmesi, basınçlandırılması görevleri mevcuttur.

Burun etleri neden büyür?


Burun etlerinin büyüklüğü dış ortam havasının yapısına, enfeksiyonlara, alerjik hastalıklara, kullanılan ilaçlara ve genetik özelliklere göre değişebilir. Kısaca burun eti büyümesinin nedenleri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

 • Uzun süreli allerjen partikül içeren kuru, kirli ve mikrop konsantrasyonu yüksek havaya temas etmek
 • Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, viral enfeksiyonlar)
 • Hormonal faktörler (gebeliğin son 3 ayında olduğu gibi)
 • Yan etki olarak burun eterinin büyümesine neden olan burun spreylerinin kullanılması (burun içerisin dekonjestan ya da burun açıcı sprey olarak üretilen ilaçların 5 günden fazla kullanılmaması gerekmektedir)
 • Yapısal ya da genetik faktörler

Burun eti büyümesi belirtileri


Burun eti kalıcı olarak büyüdüğünde (konka hipertofisi) burun içi hava yolu direnci artar ve hastalarda burun tıkanıklığı ve bununla ilişkili belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler kabaca aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

 • Burun tıkanıklığı
 • Ağız açık uyuma
 • Uyku kalitesinde azalma
 • Egzersiz kapasitesinde azalma
 • Yorgunluk hissi
 • Ağız kuruluğu
 • Ağız kokusu
 • Diş eti hastalıkları
 • Burundan koku almadan azalma

 

Burun eti büyümesi için önlemler ve ilaç tedavisi


Burun eti büyümesi için en masum ve yan etkisiz tedavi burun içerisinin tuzlu sularla yıkanmasıdır. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat atıldıktan sonra burun içerisi hazırlanan bu su çekilerek sümkürülerek yıkanabilir. Bunun dışında eczanelerde hazır satılan deniz suyu spreyler, sinüs rinse ya da neti pot gibi yüksek volümlü burun içi yıkama sistemleri kullanılabilir. Burun içerisinin günde 3 sefer tuzlu su ile yıkanması burun etlerinin temizlenmesi ve yüzeyindeki mukozanın sağlıklı kalması için oldukça faydalıdır. Özellikle klimalı ve kalabalık ortamlarda çalışan ya da tozlu havası bulunan bir bölgede yaşamak zorunda kalan insanların bunu yapması önemlidir. Bunun dışında mevcut üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için verilen dekonjestan ilaçların ya da allerji tedavisi için verilen sprey ve diğer ilaçların kullanılması burun eti büyümesinin geçici tedavisinde faydalıdır.


Burun eti büyümesinin cerrahi tedavisi (Burun eti ameliyatı - Konka radyofrekansı - Burun eti operasyonu)Burun etinin cerrahi olarak tedavisinde eskiden burun etinin kesilerek uzaklaştırılması işlemleri uygulanmış ancak daha sonra burun etleri kalıcı olarak uzaklaştırılan hastalarda ortaya çıkan boğazdan kuruma, burun kanaması, alınan havanın yetmiyormuş hissi, burunda kokulu akıntı ibi şikayetlerin ortaya çıktığı görülmüş (Boş Burun Sendromu) ve burun etlerininin vücudumuzda eşsiz, çok önemli görevleri olan dokular olduğu anlaşılmıştır. Günümüzde doku direncin ölçerek, kömürleşme ve mukoza hasarını en aza indiren burun eti radyofrekansı işlemleri uygulanmaya başlanmıştır. Yine burun etlerinde lazer uygulamaları da mevcuttur.

Aşağıda iki ayrı cihazla yapılan burun eti ameliyatı videolarını bulabilirsiniz:

 


Yukarıdaki işlemler daha sık olarak "konka radyofrekansı" ve halk arasında "burun eti yakılması" olarak bilinmektedir.

Burun eti operasyonundan sonra yeninden burun etlerinin büyümesi görülebilir. Özellikle alerjik yapılı hastalarda, tozlu ve kuru havası bulunan ortamlarda çalışan hastalarda burun etleri yeniden büyümeye meyillidir.


Konu ile ilgili önceden yazdığım ve ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…