Ana içeriğe atla

Soğuk Havalarda Burun Kuruluğunu Önlemek ve Burun İçi Bakım İçin Birkaç Öneri

Fotoğraf kaynağı: Kim Karst - outfits * inspiration * style
Soğuk havalarda, vücudumuzun uç noktalarında ısı kaybını azaltmak için damar çaplarında azalma olur ve salgı üretimi de buna bağlı olarak azalır. Özellikle nem oranın düşük olduğu (karasal iklim özelliklerine sahip) bölgelerde, hava soğuduğunda burun içinde salgı azalmasının yanında; mukozadan nem kaybı da artar ve burun kuruluğu ortaya çıkabilir. Bunun yanında, soğuk havalarda ev içerisinde ısınmak amacıyla kullandığımızı ısıtıcıların hemen hemen tamamı ortam nemini kurutur ve burun mukozasından nem kaybında artışa, dolayısıyla burun kuruluğunun artmasına neden olur.


Havalar soğuduğunda ya da soğuk ve kar havasının hakim olduğu yüksek rakımlı bölgelere seyahat etmeyi planlandığınızda burun içi mukozanızın sağlıklı kalması ve burun fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için aşağıdaki önerilere dikkat etmeniz gerekmektedir (önceden burun kuruluğu şikâyetiniz mevcutsa ya da yakın dönemde burun çerisinde herhangi bir ameliyat yapıldıysa çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir):


  • Burun içerisini tuzlu su ile düzenli olarak yıkamanız önemlidir. Tuz oranı yüksek olmayan, hazır satıla okyanus suyu ya da deniz suyu spreyler, evde tuzlu su hazırlayarak burun içi yıkama yapılması (1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat konulması), hazır satılan sinüs rinse ya da neti pot ile burun içi yıkama yapılması şeklinde olabilir.
  • Vücuttan su kaybını arttıracak ve mukoza kuruluğunun artışına neden olabilecek koyu çay, koyu tük kahvesi, aşırı tuzlu ya da baharatlı ürünlerin kullanılmaması uygundur
  • Su oranı yüksek sebze ve meyvelerin tüketilmesi mukoza hücrelerinin su dengesi için önemlidir.
  • Özellikle burun kuruluğu hissedildiğinde içilen su miktarının arttırılması önemlidir.
  • Burun içerisinin peçete, parmak, pamuklu çubuk gibi, nem çeken bir ürünle karıştırılmaması (seyahate gitmeden bir kaç hafta önce ya da havalar soğumaya başladığında bu alışkanlıktan vazgeçilmesi önemlidir)


  • ​​ ​​ ​Burun nemlendiricilerin kullanılması
Piyasada satılan birçok burun nemlendirici ya da tedaviye yardımcı ürün bulabilirsiniz. Doğal bitkisel yağlar, vazelin, epitelizan faktörler, vitaminler içeren bu ürünler farklı farklı isimlerde mevcut. Zeytinyağı türevi ve okyanus tuzu içeren bir form şuan piyasalarda bulunmuyor. Avrupa ülkelerinde sık olarak susam yağı içeren bir burun nemlendirici sprey kullanılıyor. Ülkemizde vazelin ve çeşitli vitaminler içeren damla, sprey ve merhem formu bulunan ilaçlar mevcut. Aslında içerik olarak kaliteli tereyağı içeriğine benzer ürünler de mevcut yani saf zeytinyağı ve tereyağı da burun kuruluğu için iyi ama doktorunuza sormadan steril olmayan ürünleri burnunuza damlatmamanız en uygun olanıdır.


Burun kuruluğu - Burun kuruluğu nedenleri - Burun kuruluğu tedavisi - Burun kuruluğu için ilaç - Soğukta burun kuruluğu
Burun kuruluğu - Burun kuruluğu nedenleri - Burun kuruluğu tedavisi - Burun kuruluğu için ilaç - Soğukta burun kuruluğu

  • Soğuk buhar makinelerinin kullanılması
Bu konu ile ilgili olarak aşağıda hazırladığım eski makalelerime göz atabilirsiniz. Soğuk buhar makineleri ortam nemini arttırdıkça ev tozu akarlarının üremesinin artacağı ve astım ya da benzeri alerjik hastalıları olan insanların doktoruna danışarak bu cihazları kullanmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Konu ile ilgili olarak önceden hazırladığım diğer linkler:

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …