Ana içeriğe atla

Kulak Zarı Ameliyatları ve Faydaları

Kulak zarı ameliyatı izle - Kulak zarı ameliyatı zor mu? - Kulak zarı ameliyatı sonrası duyma - Kulak zarı ameliyatı sonrası yan etkileri - kulak zarı ameliyatında kaç gün hastanede yatılır? - Kulak zarı ameliyatı sonrası sigara - kulak zarı ameliyatı oldum işitmem ne zaman düzelir?
Kulak zarı ameliyatı - Kulak zarında delik - Kulak zarı operasyonu - Timpanoplasti - Mringoplasti

Kulak zarı ameliyatları, kulak zarındaki deliğin kapatılması ve birlikte orta kulak kemikçilerinde hasar olduğunda bunların da onarılması amacıyla yapılmaktadır.

Kulak zarının görevleri nelerdir?


İşitme ile ilgili görevleri:


Kulak zarı ses dalgalarının çarptığı bir titreşim yüzeyidir. Bu titreşimi, yüzey alanının büyük olması ve bağlı olduğu orta kulak kemikçiklerinin kaldıraç etkisiyle iç kulağa giderek artan bir enerji iletimini sağlar.

Bariyer görevi:


Kulak zarı orta kulak ile dış kulak arasında bir bariyer görevi görmektedir. Kulak zarında delinme olması durumunda, dış kulak yoluna temas edebilecek bir damla sudaki milyarlarca bakteri kolayca orta kulağa ve buradan da yakın komşuluk halinde olduğu yüz siniri, boyun damaları ve beyin gibi yapılara ulaşabilmektedir. Bu nedenle kulak zarında delik olan hastaların kulaklarını su temasından korumaları gerekmektedir.


Kulak zarı ameliyatı zor mu?Kulak zarı ameliyatları bir kaç çeşit şekilde yapılabilmektedir. Orta kulakta iltihabı olmayan ve küçük kulak zarı deliği (perforasyonu) olan hastalarda basit kulak zarı onarılması ameliyatı (miringoplasti ameliyatı) yapılabilmektedir. Bunun için dış kulak kanalından bazen ilave insizyon yapılmadan yapılan ameliyat teknikleri de kullanılabilmektedir (transkanal miringoplasti). Genelde bu tür ameliyatlarda ameliyat süresi 45 dk civarındadır.

Kulak zarında geniş delik bulunan ve orta kulakta kemikçikler etrafında yapışıklık ya da kemikçiklerde harabiyet olan hastalarda, daha büyük bir ameliyat olan ve kulak zarının kaldırılarak orta kulağa işlem yapıldığı "timpanoplasti" ameliyatları yapılabilmektedir.

Orta kulakta ya da hemen arka taraftaki kemik olan mastoid kemikte kapalı ya da hapsolmuş iltihabı olan hastalarda kulak zarı ameliyatlarına ilave olarak iltihabı temizlemeye yönelik mastoidektomi ameliyatları da yapılmaktadır. Burada kulak kepçesinin arkasından yapılan kesi (retroaurikuler insizyon) kullanılmaktadır ve ameliyat süresi 2 saati geçebilmektedir.


Kulak zarı ameliyatı izle


Timpanoplasti ameliyatı animasyonu:


 

Miringoplasti ameliyatı animasyonu:

Kulak zarı ameliyatı sonrası duyma


Kulak zarı ameliyatlarından sonra yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte genelde 2 yıla kadar işitmede artış olmaktadır. Hastanın işitmedeki farkı hissetmesi için dış kulak yolu tamponunun çıkarılması haricinde, kulak zarı üzerine serilen eriyebilen materyallerin uzaklaşması, greftin iyileşme ile sabitlenmesi gerekmektedir. Genelde birçok hasta 1. aydan sonra işitmedeki artışı fark etmeye başlamaktadır. Hastaların bir çoğu "kulak zarı ameliyatı oldum işitmem ne zaman düzelir?" şeklinde soru sorsalar da; özellikle küçük perforasyon olması ve orta kulağın temiz ve normal olması durumunda yapılan basit zar ameliyatları sonrasında işitme artışı çok daha hızlı hissedilmektedir.


Kulak zarı ameliyatı
Kulak zarı ameliyatı


Kulak zarı ameliyatında kaç gün hastanede yatılır?


Kulak zarı ameliyatlarına göre cevaplarsak:

Miringoplasti ameliyatından sonra eğer genel anestezi uygulandıysa ameliyattan 4. saatten sonra hasta taburcu olabilir.

Timpanoplasti ameliytından sonra hasta ameliyattan 4. saatten sonra hasta taburcu olabilse de; 1 gün yatması uygundur.

Timpnoplasti + Mastoidektomi ameliyatı yapıldıysa, hastanın ameliyat sonrasında 1 gün hastanede yatması uygundur.


Kulak zarı ameliyatı sonrası sigara


Kulak zarı ameliyatlarından sonra sigara içilmesi ameliyat başarısını düşürmektedir (kaynak makale: Eardrum Repair: Types, Complications & Success Rates). Ameliyat sonrasında burun içi hava yollarının, östaki tüpünün etkilenmesi, doku oksijenasyonu üzerin olumsuz etkiler ve olası üst solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlığa neden olması gibi faktörlere bağlı olarak sigara içilmesi ameliyat başarısı üzerine olumsuz etki etmektedir. İyileşmenin tamamlanması beklenmesi (6 ay kadar) en ideal olanıdır.


Kulak zarı ameliyatı sonrası yan etkileri


Kulak zarı ameliyatlarının riskleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir (basit kulak zarı onarılması işlemlerinde bu risklerin bir çoğu bulunmaz!):
  • ağızda tat değişiklikleri
  • yüz siniri hasarı (geçici ya da kalıcı)
  • kulak zarındaki deliğin tam kapanmaması
  • işitme kaybı
  • baş dönmesi
  • nadir olarak kolesteatom (saldırgan iltihabi doku) oluşumu
Benzer İngilizce makalem >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty)

Kaynak linkler:​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …