Ana içeriğe atla

5 yıldır ilk defa sol kulağından duyan 10 yaşındaki hastamın gülümsemesi ...5 yıldır ilk defa sol kulağından duyan 10 yaşındaki Lütfullah' in ameliyattan bir gun sonraki gülümsemesi ile başladık güne.

Kulak ve kafa bölgesine travma olması durumunda farklı işitme sorunları ortaya çıkabilmektedir. ​Travmatik orta kulak ve iç kulak zedelenmeleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

- Kulak zarı delinmesi
- Orta kulak kemikçiklerinin kırılması ya da orta kulaktaki kemikçikler arası eklem kopmaları
- İç kulak (koklea ya da salyangoz) kırılması

İç kulak kırılması genelde kafatasındaki kemik kırıklarına ve bazen birlikte yüz siniri zedelenmesine de eşlik edebilmektedir. Bu tarz hasarlarda sinirsel tip işitme kaybı (sensörinöral tip işitme kaybı) ortaya çıkarken; orta kulak ve dış kulak yolundaki zedelenme ve hastalıklar iletim tipi işitme kaybına (konduktif tip işitme kaybı) neden olmaktadır.

5 yil önce düşmeye bağlı kafa travmasi sonucu sol orta kulak kemikciklerinde hasar ortaya çıkan hastamiz Afganistan' dan geldi.Travmatik orta kulak kemikçik hasarı (İnkudostapedial eklem dislokasyonu + stapes suprastruktur fraktürü) saptadık ve Sol stapedektomi operasyonu yaptık (CliP® Piston àWengen Titanium yerleştirildi).
 


Yanda gördüğünüz protez Kurz Medical tarafından üretile Clip Piston aWengen. Farklı boyutları mevcut. Yine aynı firmanın stapedektomi ameliyatları için geliştirdiği, alzerle yerleştirilen akıllı metal teknolojisi ürünü NiTiBOND® Stapes Prosthesis' i veorta kulak kemikçik rekonstrüksiyonu için üretilen saf titanyumdan üretilen  çok farklı protezleri de mevcut.
 
 
Stapedektomi ameliyatları genel anestezi altında ve mikrocerrahi teknikleri ile yapılmaktadır. Genelde kulak kanaları içerisinden ve ufak kesilerden sonra orta kulak görünür hale getirilir ve stapes kemikçiğinin tamamı ya da sadece üst kısmı çıkarılarak bu protezler takılır.
 
Travmatik işitme kaybı
 
Ameliyatta emeği geçen ve bana destek olan Atakent Acıbadem Üniversitesi Ameliyathanesi' nin ekibine teşekkür ederim.
 
 Tavmatik işitme kayıpları arasında en sık görülenler:
 
- inkudostapedial eklem ayrılması
- stapes kemiğinin kruralarının kırılması
- stapes kemiğinin tabanının subluksasyonudur
 
Yukarıdaki kısaca sunduğum hastamda, ilk ikisi ortaya çıkmıştı.
 
 
Kaynak linkler:
 
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …