Ana içeriğe atla

Kahvenin Sağlıkla İlgili Faydaları Yazmakla Bitmiyor!

Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar
Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar

Daha önceden kahvenin faydalaı il ilgili farklı makeleler yazmıştırm. Aslında burada sunulan faydalar bildiğimiz çay şeklinde yapılan (kaynatılan ya da "boiled" anlamında) yani tam olarak "Tük Kahvesi"​ ​​ ​​ nin faydaları. Endüstriyel işlemden geçmiş olanlarda ve yine endüstriyel olarak süt tadı elde edilmek için üretilmiş ürünlerin eklenmesi durumunda bu faydalar tartışmalı hale geliyor.

Kahvenin Kısaca Tarihçesi


Kahve tüketimi yüzyıllarca sürmektedir.

Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar17. yüzyılda İngiltere'de "kuruş üniversiteleri (penny universities)" olarak adlandırılan İngiliz kahvehaneleri, bir kuruş sayesinde, bir kişinin bir fincan kahve alıp entelektüel olarak diğer insanlarla konuşmaları teşvik edilirmiş. İngiliz kahvehaneleri, 17. ve 18. yüzyıllarda, insanların kahve içerken sohbet ve ticaret için buluşacakları toplumsal sosyal mekanlardı. Tarihçiler genellikle İngiliz kahvehanelerini 17. ve 18. yüzyıllar boyunca Aydınlanma Çağı entelektüel ve kültürel geçmişi ile ilişkilendirmiştir (kaynak: English coffeehouses in the 17th and 18th centuries). Araştırmacılar kahvenin 14. yüzyıl başlarında Habeşistan'dan tüm dünyaya yayıldığını, çıkış yerinin de adı ile benzerlik gösteren Güney Habeşistan'daki "Kaffa" yöresi olduğunu belirtmektedir. İngilizler' deki çay saati geleneği gibi, kahvenin de Türk toplumunda bir zamanı vardır. Osmanlı geleneği ve İstanbul' daki ticaret yolu sayesinde Avrupa ülkeleri kahveyi "Türk Kahvesi" olarak öğrenerek kullanmışlar. Genellikle sabah ve öğlen öğünleri arasında kahve içilir. Ülkemizde günün ilk yemek öğünü anlamında kullanılan "kahvaltı" sözcüğü, kahve içimi öncesi yenen şeyler anlamında kullanılmaktadır. (kaynak: Türk kahvesi). Yunanistan'da kahvenin adı Kıbrıs Harekâtı'ndan sonra kahve endüstrisince değiştirilmiştir. Hatta "Greek Coffee" adına çevrilmiş Türk Kahvesi tariflerini ve bilimsel makalelerini okuyabilirsiniz.

Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar
Medical News Today' de sunulan kahvenin faydaları ile ilgili Coffee: Health Benefits, Nutritional Information isimli makaleden sizler için alıntılamak istedim. Kahve ile ilgili sağlık faydaları ve beslenme bilgileri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

Sabahları bir fincan kahve içilmesi sadece enerji artırmaktan daha fazlasını yapar.

Karaciğer hastalığı riskini azaltma, şeker hastalığını önlemeye yardımcı olan siyah içeceği içmekle ilişkili sağlık faydaları uzun süredir araştırılıyor.
Günümüzde her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden birisidir. Kahve içmekle ilişkili potansiyel sağlık faydaları şunları içerir (kahve içilmesinin koruyucu olduğu bilinen hastalıklar):

. Tip 2 diyabet
. Parkinson hastalığı
. Karaciğer hastalığı
. Karaciğer kanseri
. Kalp hastalıkları


Bu konu ile ilgili oldukça makale mevcut.  Bunun dışında, kahve içilmesinin son yıllarda kolorektal kanser riskini azaltabileceğine dair bilimsel çalışmalar yayınlanmaya başlanmıştır. Yine baş ve boyun kanserlerinde kahve içilmesinin koruyucu rol oynayabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar mevcut.


Kahve'nin Kalorisi ve İçerdiği Antioksidanlar


Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar
Normal siyah kahve (süt veya krema olmadan) çok düşük bir kaloriye sahiptir. Tipik bir fincan siyah kahve sadece 2 kaloriyi içeriyor.Ancak şeker ve süt ilave ederseniz, kalori sayısı artabilir.

Scranton Üniversitesi araştırmacılarına göre, kahve antioksidanların önemli bir kaynağıdır.
Araştırmanın kurucusu olan Joe Vinson, "Amerikalıların antioksidanlarını diğer beslenme kaynaklarından daha fazla kahve içtiğini ve başka hiçbir şeyin yaklaşmadığını" söyledi.
Çalışmanın yazarları, günde yalnızca bir veya iki bardağın yararlı olduğu görüşünde ılımlılık vurguluyor (kaynak: Coffee is number one source of antioxidants)Kahve İle İlgili Riskler ve ÖnlemlerKahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar
Çok fazla kahve içmek çok olumsuz etkilere neden olabilir. Oklahoma Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, "kafein, normal bireylerde, özellikle de önceden mevcut kaygı bozukluğu olan insanlar gibi, psikiyatrik bozuklukları olan hastalarda anksiyete belirtilerine neden olabilmektedir".
Buna ek olarak, "kafein kullanımı, kendi kendine ilaç teorisi ya da kafeinin ruh halindeki değişikliklere neden olduğu bir teori nedeniyle depresyon belirtileri ile de ilişkilidir"
Hamile kalmayı planlayan kadınlar dikkatli olmalıdır. Nevada Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, İngiliz Farmakoloji Dergisi'nde normal kahvenin kadının hamilelik şansını azaltabileceğini bildirdi.

Kahve içilmesi ile ilgili mesane ve böbrek kanseri riskinin artabileceğine dair eski makaleler olsa da; yeni bilimsel yayınlarda bu bilginin kanıtlamadığı bildirilmiştir. Günde 4 fincandan daha fazla kahve içilmesinin prostat kanseri riskini azaltabileceğine dair bilimsel çalışma bulunsa da bu durumda tartışmalıdır ve kahvenin fazla içilmesi durumunda, ağız yoluyla alınan demir ve kalsiyum emiliminin olumsuz etkilenmesi, mide asit seviyesinde artma, çarpıntı olması gibi yan etkilerin ortaya çıkabileceği de bildirilmiştir.Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklar
Kahvenin yararlı etkileri - Kahvenin sağlıkla ilgili faydaları - Türk Kahvesi'' nin faydaları - Health benefits of Turkish Coffee - Kahvenin zararları - Kahvenin besin değerleri - Kahvenin koruyucu olduğu hastalıklarDiğer kaynak linkler:

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…