Ana içeriğe atla

Cilt Dolguları İle İlgili "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi - FDA" Bilgilendirme Sayfasının Özeti

​​

Dolgu malzemelerinin çeşitleri - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)' nin Dolgu Malzemeleri İle İlgili Bilgilendirme Sayfası - Geçici burun dolguları - Kalıcı burun dolguları - Burun dolgularının özellikleri - Kollajen içeren dolgular - Hiyalüronik asit  içeren dolgular - Kalsiyum hidroksilapatit  içeren dolgular - En iyi burun  dolgusu - Poli-L-laktik asit (PLLA) dolgu - Burun dolgusu videosu
Dolgu malzemelerinin çeşitleri - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)' nin Dolgu Malzemeleri İle İlgili Bilgilendirme Sayfası - Geçici burun dolguları - Kalıcı burun dolguları - Burun dolgularının özellikleri - Kollajen içeren dolgular - Hiyalüronik asit  içeren dolgular - Kalsiyum hidroksilapatit  içeren dolgular - En iyi burun  dolgusu - Poli-L-laktik asit (PLLA) dolgu - Burun dolgusu videosu

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi -FDA, piyasada kullanılan yumuşak doku dolgu malzemeleri ile ilgili olarak yayınladığı bilgilendirme sayfasında ( sayfanın adresi >> Soft Tissue Fillers (Dermal Fillers)) aşağıdaki bilgiler özetlenmektedir (burun dolgusu, dolgu ile burun ucu kaldırma, dolgu ile burun estetiği, ameliyatsız burun estetiği ile ilgili olarak çok sık soru geldiğinden sizler için özetlemek istedim, bunun dışında yandaki  blog için arama kutucuğunun içine burun dolgusu yazdığınızda konu ile ilgili makalelere ulaşabilirsiniz):

Yumuşak doku dolgular, aynı zamanda enjekte edilebilir implantlar, dermal dolgu maddeleri veya kırışıklık için dolgu maddeleri olarak adlandırılan, nazolabial kıvrımlar da dahil olmak üzere yüzde yumuşak ve / veya dolgun bir görünüm yaratılmasına yardımcı olması için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan tıbbi cihaz implantlarıdır. Yanaklar, dudaklar ile elin arka kısmının hacmini artırmak için kullanılır (yani bu dolgu malzemeleri genel yüz dolgusu olarak tanımlanmış).


Dolgu Malzemeleri İle İlgili


Çoğu yumuşak doku dolgu maddesinin geçici bir etkisi vardır, çünkü vücuda zamanla emilen malzemeleri içerirler. FDA, vücutta kalan ve emilmeyen bir maddeden yapılmış tek bir ürünü onaylamıştır. Bazı yumuşak doku dolgu maddeleri aynı zamanda enjeksiyonla ilgili ağrı veya rahatsızlığı azaltmak için tasarlanmış lidokain içermektedir.


Dermal Dolgu ÇeşitleriYumuşak doku dolgu malzemeleri aşağıdaki ürünleri içermektedir:


Emilebilir (geçici) malzemeler (emilebilir dolgular)


Kollajen: Kollajen, cildin ve vücudun diğer dokularının önemli bir parçası olan bir protein türüdür. Yumuşak doku dolgularında kullanılan saflaştırılmış kollajenin kaynakları inek (sığır) veya insan hücrelerinden olabilir. Kollajen dolguların etkileri genellikle 3-4 ay sürer. Bunlar, enjekte edilebilir dolgu malzemeleri arasında en kısa süreli olanlardır

Hiyalüronik asit: Hiyalüronik asit, cilt ve kıkırdağa gibi vücut dokularında bulunan şeker türevi bir maddedir (polisakkarit). Su ile birleşebilir ve jel halindeyken şişebilir, bu da yumuşatma / dolum etkisine neden olur. Deri dolgu maddeleri içinde kullanılan hiyalüronik asit kaynakları, bakteri veya horoz taraklarından (kuş) kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, dermal doldurucularda kullanılan hiyalüronik asit vücutta daha uzun süre dayanması için kimyasal olarak değiştirilir (çapraz bağlanır). Bu malzemenin etkileri yaklaşık 6 - 12 ay sürer (bu aralar benim en sık tercih ettiğim ve oldukça memnun kaldığım ürünler hyaluronik asit içeriyor, en masum olanla yapmak hem test gibi hastanın dolgudan memnun kalıp kalmamasını ve reaksiyona neden olup olmadığını görmek açısından önemli ... Aşağıdaki videoda ve linklerde hyaluronik asit içeren burun dolguları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz ).


Kalsiyum hidroksilapatit: Kalsiyum hidroksilapatit insan diş ve kemiklerinde yaygın olarak bulunan bir mineral türüdür. Yüzü kırışık cilt bölgeleri için veya el için, kalsiyum hidroksilapatit partikülleri, jel benzeri bir solüsyonda süspanse edilir ve daha sonra yüzün altındaki kırışıklığa veya elin arka tarafındaki derinin altına enjekte edilir. Bu malzemenin etkileri yaklaşık 18 aydır. Vücutta iken, kalsiyum hidroksilapatit x ışınlarında görünür olacak ve altta yatan kemik özellikleri maskleyebilir (kalsiyum içerdiğinden, kemik tozu gibi röntgende görülebiliyor, yine uzun süreli etki isteyen hastalar için alternatif bu ürünlerden mevcut. Aşağıdaki videoda bu ürünlerden bir tanesine ait uygulama işlemini izleyebilirsiniz).


Poli-L-laktik asit (PLLA): PLLA biyolojik olarak parçalanabilen, biyo uyumlu bir insan yapımı polimerdir. Bu malzeme emilebilir dikişler ve kemik vidalarda geniş kullanım alanlarına sahiptir. PLLA birkaç aylık bir süre boyunca bir dizi enjeksiyonla verilen uzun ömürlü dolgu malzemesidir. PLLA'nın etkileri genellikle zamanla giderek belirginleşir (birkaç hafta boyunca) ve etkileri 2 yıla kadar sürebilir.

Emilebilir (kalıcı) malzemeler


Polimetilmetakrilat parçacıkları (PMMA mikroküreler): PMMA, biyolojik olarak parçalanmaz, biyo uyumlu bir insan yapımı polimerdir. Bu malzeme, kemik çimentosu ve göz içi lensleri gibi diğer tıbbi cihazlarda kullanılır. PMMA tanecikleri vücut tarafından emilmeyen küçük, yuvarlak, pürüzsüz parçacıklardır. Yumuşak doku dolgu maddesi olarak kullanıldığında, PMMA tanecikleri inek (sığır) kollajen içeren jel benzeri bir çözelti içine asılır ve yüze enjekte edilir (kalıcı dolgu mazemelerini pek sevmiyorum ve kullanmıyorum, kısaca size iki neden ya memnun kalmazsanız  ya da reaksiyona neden olursa ...).


En İyi Burun Dolgusu Hangisidir?


Zor bir soru ama, en az reaksiyon riski bulunan, en doğal şekli veren dolgu olarak düşünüldüğünde, son yıllarda hyaluronik asit içeren dolguların avantajları ile ilgili yazılar ağırlık kazanmış durumda. Piyasada çok ucuz, Uzakdoğu'da üretilen hatta burun içi tampon malzemesi olarak üretilmiş hyaluronik asit içeren jel materyaller de mevcuttur. Bunların cilt altına yapılması, yine dolgu risklerinin artmasına neden olmaktadır Kullanılacak ürünün, tek kullanımlık, deri altı yumuşak doku dolgusu olarak üretilmiş kaliteli ürünler olması önemlidir.
Konu ile ilgili önceden hazırladığım linkler >>


Konu ile ilgili önceden hazırladığım videolar (burun dolgusu videosu)>>Ameliyatsız burun estetiği hakkındaki video >>Dudak dolgusu ile ilgili benzer makale linki >>

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …