Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

Burun estetiği sonrası uyku pozisyonu - Burun estetiği sonrası yatış pozisyonu - Burun estetiği sonrası uykuda nasıl yatılmalıdır? - Rinoplasti ameliyatı sonrası uyku pozisyonu - Sleep position after rhinoplasty - Burun estetiği uykuda yatış pozisyonu - Burun estetiği sonrası yan yatmak - Burun ameliyatından sonra nasıl yatılmalı - Burun ameliyatı sonrası nasıl uyumalı
Burun estetiği sonrası uyku pozisyonu - Burun estetiği sonrası yatış pozisyonu - Burun estetiği sonrası uykuda nasıl yatılmalıdır? - Rinoplasti ameliyatı sonrası uyku pozisyonu - Sleep position after rhinoplasty - Burun estetiği uykuda yatış pozisyonu - Burun estetiği sonrası yan yatmak - Burun ameliyatından sonra nasıl yatılmalı - Burun ameliyatı sonrası nasıl uyumalı?
​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).


Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır.
Burun estetiği ameliyatı sonrası ideal uyku pozisyonu ayarlamak için yastık, yorgan ya da battaniye kullanabilirsiniz. Başınızın arkasına iki yastık, daha aşağıya bir yastık ya da sırtınıza bir yorgan ve başınızın arka tarafında bir yastık koyarak da ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında piyasada reflü için üretilmiş açılı yastıklar mevcut onlardan satın alabilirsiniz. Yurtdışında burun estetiği ameliyatı sonrasında her iki yana konulmak üzere üretilmiş kum torbası şeklinde yastıklar ve yan dönmeyi zorlaştıran ortopedik yastıklar da bulunmaktadır. Genellikle hastalarıma önerdiğim, evde yastık ve yorganlarla açılı bir şekilde uyumaları ve yanlarına birer yastık koyarak yan dönme riskinin azaltılması şeklindedir. Açılı bir şekilde yatılması genellikle burun estetiği ameliyat sonrası yeterlidir yüz koruyucularının kullanılması açılı bir şekilde yatışı olduğunda gerekli değildir.
 
Evde istirahat ederken, oturur pozisyonda olmak, kafadaki kan basıncını en aza getireceğinden, açılı yatış pozisyonuna göre daha avantajlıdır.
 
 

Lütfen "ben uykuda dikkat ederim ve yüzüstü yatmam, yan dönmem!" diyerek yatay pozisyonda uyumayın!

 
Derin uyku esnasında genellikle farkında olmadan döneriz, burun estetiği ameliyatları sonrasında kullanılan nefes alabilmeyi olanak sağlayan tamponlara rağmen burun tıkanabilir ve uyku esnasında vücut pozisyonu değiştirme ihtiyacı doğabilir. Bunun üzerine yapılacak olan baskılarla burun şeklinde değişiklik, burnun yamulması, travmaya uğraması riski ortaya çıkabilir.
 


Burun estetiği ameliyatı sonrasında ne zaman normal yatış pozisyonuna geçebilirsiniz?


Ayrıntılı bir soru bu ... Eğer kemik kırılmadan burun estetiği ameliyatı yapıldıysa, genelde 2 hafta sonra normal uyku öneriliyor ancak hastalarıma mümkünse en az 2 hafta ve eğer sorun olmuyorsa birkaç hafta daha açılı yatmalarını öneriyorum. Burun kemiği kırıldıysa ve klasik burun estetiği ameliyatı yapıldıysa, en az 3 hafta açılı yatmalarını ve eğer sorun olmuyorsa birkaç hafta daha açılı yatmalarını öneriyorum. Yurtdışında sadece 7-10 gün uyku pozisyonuna dikkat edilmesi gerektiğini yazan ve 2 haftanın yeterli olduğunu savunan hekim de mevcut. Konu ile ilgili farklı bilgiler bulabileceğiniz tartışma platformu linkleri  >> Sleeping Position After Rhinoplasty? / Sleeping on Your Side After Rhinoplasty / Could the Way I Sleep Change the Shape of my Nose? / When is It Safe to Sleep Flat After Rhinoplasty?  / How Long Until I Can Lay on My Side After Open Rhinoplasty?  / What Things Can I Do After Rhinoplasty to Help my Sleep at Night?  / Will Sleeping Sideways Affect my Rhinoplasty Outcome? / Did I Damage my Nose After Rhinoplasty by Lying on It?  / Will Sleeping On My Side After Rhinoplasty Affect The Result?

Uyku öncesinde burun içini temizleme amacıyla önerilen sprey ve damlalarınızı kullanın!

 
Mümkünse okyanus suları ile silikonların içini temizleyin ve daha sonra kurumasını bekledikten sonra nemlendirici damlaları damlatın. Burun mukozasını kurutacak aşırı tuzlu ürünler, kafeinli içecekleri tüketmeyin, yatmadan önce yine büyük bir bardak su içebilirsiniz . Yatmadan önce odayı ısıtan ve oda havasını kurutan ısıtıcıları mümkün olduğunca az çalışır duruma getirip, kalın kıyafetler giyerek uyku esnasında burun içerisinin kurumasını ve sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz.
 
Bu önerilerde farklı hekimler arasında değişiklik olabilir. Lütfen kendi doktorunuzun dediklerini dikkate alınız.
 
 
 
Burun estetiği ameliyatı sonrası yapılması gerekenler ile ilgili hastalarım için hazırladığım link >> http://www.rehber.burun-estetigi-rinoplasti.com/
 
 
 
 
  


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…