Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Haftasına Göre Sizi Bekleyen Değişiklikler

Burun estetiği ameliyatı sonrası - Rinoplasti operasyonu sonrası - Burun estetiği sonrası hissizlik - Burun estetiği ameliyatı sonrası uyuşukluk - Burun estetiği ameliyatı sonrası tam iyileşme süresi - Burun estetiği ameliyatı sonrası üst dudakta sarkma - Burun estetiği operasyonu sonrası iyileşme - Burun estetiği sonrası burun nemlendicisi ne kadar zaman kullanılmalıdır? - Burun estetği sonrası gözlük kullanımı - Burun estetği sonrası denize girilir mi? - Burun estetiği ameliyatı sonrası saunaya ne zaman gidilebilir?
Burun estetiği ameliyatı sonrası - Rinoplasti operasyonu sonrası - Burun estetiği sonrası hissizlik - Burun estetiği ameliyatı sonrası uyuşukluk - Burun estetiği ameliyatı sonrası tam iyileşme süresi - Burun estetiği ameliyatı sonrası üst dudakta sarkma - Burun estetiği operasyonu sonrası iyileşme - Burun estetiği sonrası burun nemlendicisi ne kadar zaman kullanılmalıdır? - Burun estetği sonrası gözlük kullanımı - Burun estetği sonrası denize girilir mi? - Burun estetiği ameliyatı sonrası saunaya ne zaman gidilebilir?
Burun estetiği ameliyatları esnasında, kişiye özel olarak kemik kırma, kıkırdak greft yerleştirilmesi ve farklı dikiş teknikleri kullanılmaktadır. Kişiye özel olarak yapılan bu ameliyatlarda, yapılan işlemlerin miktarına, hastanın iyileşme özelliklerine, hastanın bakımına ve deri kalınlığına göre ameliyat sonrası şişlik, morluk ve genel iyileşme süresi değişebilir. Sadece burun ucu estetiği ve burun kemeri törpüleme işlemi yapılan hastalarda iyileşme süresi, burun kemiğinin kırıldığı klasik burun estetiği sonrası iyileşme süresine göre daha kısadır. Aşağıda kabaca verilen bilgiler hastadan hastaya değişebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 8 Hafta Arası Burun Şekli Çok Hızlı Değişir!

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk iki ay burun şekli çok hızlı değişir. İlk haftada  ödem en yüksek seviyeye ulaşır ve ilk haftadan sonra hızlı bir şekilde ödem - şişlik azalmaya başlar. Ameliyat esnasında törpü yapılan alanalrda, kemiğe benzer çıkıntı, asimtrik şişlikler ortaya çıkabilir.

Rinoplasti operasyonu sonrası, burun atelinin alındığı 7-10. günde, atel ve dış bandaj alındığında görmüş olduğunuz buun şekli, sanki şişirilmiş bir balona benzeyebilir. Baskı uyguladığınızda derinin arkaya doğru çöktüğü ve deri altının sanki katı bir jelle kaplıymış olduğu hissine kapılabilirsiniz. Genelde bu dönemde burun ucu ve burun sırtı derisindeki his azalması da mevcuttur ve hastalar sanki yabancı bir cisme dokunuyormuş gibi algılarlar.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Üst Dudakta Sarkma ve Hareket Azalması

Burun estetiği ve burun ucu estetiği sonrasında özellikle ilk bir kaç ay burun ucunda gerginlik ve gülerken üst dudakta hareket azalması farkedilebilir. Hastalar, üst dudağın daha aşağıda olduğunu ve üst dişlerin daha az görülebildiğini kolayca farkedilebilir. 2. aydan sonra üst dudaktaki hareket azlığı azalmaya ve üst dudağın seviye olarak yukarıya doğru çıkması fark edilebilir.

Genellikle ikinci haftanın sonuna doğru, şişme ve morarma yeterli derecede geriler ve hastalar işe başlayabilirler.
Burun hacminin normalden büyük ve törpü alanlarının normalden kabarık olarak görülmesi genelde 4. aya kadar sürer.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Tam İyileşme 1-2 Yıl Sürer!

Özellikle kalın deri ve deri altı yapısı bulunan hastalarda, kemik kırığı birde fazla yapılmış olan, eğri burun deformitesi olan ya da rveizyon burun estetiği yapılan hastalarda burun estetiği ameliyatı sonrası tam iyileşme süresi 2 yıla kadar uzamaktadır. İnce derisi olan ve sınırlı kemik kıra işlemi yapılan hastalarda, burun estetiği operasyonu sonrası iyileşme hızı daha fzladır ve 1 yılda tamamlanabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burun Nemlendiricisi Kullanmaya Ne Kadar Süre Devam Etmek Gerekir?

Burun estetiği amliyatları ile birlikte genelde burun eti ameliyatı ve burun içindeki kıkırdak eğriliği düzeltilmesi işlemi de yapılmaktadır. Yani aynı anda hem estetik hem de fonksiyonel bir fayda sağlanması amaçlanılmaktadır. Burun içerisindeki işlem miktarı arttıkça, mukozal hasar miktarı da artar ve işlem sonrasında, burun nemlendiricisi kullanma süresi artar. Genelde nemli bölgelerde yaşayn hastalar için 2-4 ay, kuru bölgelerde yaşayan hastalar için rinoplasti sonrası 6 aya kadar burun nemlendirici ilaç kulanmalarını önermekteyim.

Burun Estetiği Sonrası Denize Ne Zaman Girilebilir ve Güneş Işını Temasına Ne Zaman Başlanılabilir?


Burun estetiği ameliyatı sonrasında, 3. haftadan sonra temiz denizlere girilebilir. Güneş ışınlarının dik vurduğu saatlerde denize girilmemesi ve erken sabah ve akşsam üstü vakitlerinde girilmesi, şapka kullanılarak yüze temas eden üneş ışınlarının azaltılması uygundur.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, şapka takılarak, öğle saatleri dışında dışarıya çıkılabilir. Güneş kremi sürülmesi önerilse de yağ bazlı ve cilt gözeneklerini kapatan ürünleri pek sevmiyorum. İlk birkaç ayda, güneş ışınlarına direk maruziyet nedeniyle doku iyilşmesi olumsuz etkilenebbilir iyileşme tersine dönerek burun şişliği artabilir. Ultraviyole ışınlarının yara iyileşme hücreleri olan fibroblastlar üzerine etkileri nedeniyle ilk birkaç ay güneş ışınının direk temasından kaçınılması uygundur. Burun estetği sonrası gözlük kullanımı, 6. aydan sonrası için uygundur. Burun estetiği ameliyatı sonrası sauna gibi sıcak buhar bulunan ortamlarda girilmesi ciddi doku ödemi artışına ve burun kanamalarına neden olabilmektedir. İnsan vücudu ve dış çevre arasındaki en önemli arayüz olan cilt, çeşitli cilt hastalıklarına neden olan başlıca çevresel risk faktörü olan güneşten DNA hasarına maruz kalan UV ışınları arasında çeşitli çevresel hasarları önleyen önemli bir bariyer görevi görür. Güneş spektrumunun UVB radyasyon aralığındaki (290-320 nm) dalga boylarının cilt tarafından absorbe edilebilmesi ve kutanöz yaralanmaya ve diğer çeşitli zararlı etkilere neden olabileceği iyi belgelenmiştir (kaynak link >> Ultraviolet B (UVB) Inhibits Skin Wound Healing by Affecting Focal ...). Kozmetik işlemlerden sonra güneş koruması gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatından sonra cildiniz iyileşme sırasında geçici olarak duyarlıdır ve bu nedenle UV ışınlarına karşı oldukça savunmasızdır (kaynak link >> Facial Plastic and Reconstructive Surgery: Clinical Reference Guide).

Benzer makaleler >> Komplike Burun Estetiği Sonrası Günlere Göre Yüzdeki Morluk ve Yapılması Gerekenler / Burun Estetiği Sonrası Hasta Bakımı / Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı ve Ameliyat ... / Haftasına Göre Burun Estetiği Görüntüleri

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece "burun ameliyatı kaç para…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).


Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği ameliyatı sonrası ideal uyku pozisyonu ayarlamak için yastık, yorgan ya da battaniye kullanabil…

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?

Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane Arnica ne için kullanılır?
Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması
Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.


Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?
Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.

Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …

Burun Ucu Estetiği, Burun Ucu Daraltma ve Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Burun Ucu Estetiği, Burun Ucu Daraltma ve Burun Ucu Kaldırma Burun ucu estetiği, burun ucundaki estetik ve fonskiyonel sorunların giderilmesi amacıyla oldukça sık olarak yapılan bir ameliyattır.
Burun Ucuna Kıkırdak Greft Yerleştirilmesi İle Yapılan Burun Ucu Ameliyatı Yukarıdaki görselde, burun ucunun daraltılması ve dikleştirilmesi amacıyla yapılan
Burun ucu kıkırdaklarının üst ara bölümünün rezeksiyonu (alar sefalik rezeksiyon)Burun ucu kıkırdaklarının, uç kısımlarının açısının daraltılması ve dikleştirilerek sivrileştirilmesi amacıyla atılan transdomal ya da interdomal dikişler gösterilmektedir. Burun ucu estetiği ameliyatlarında genellikle en yaygın kullanılan tekniklerden iki tanesi bu gösterilenlerdir. Bunun dışında özellikle burun ucu sarkması, gülerken burun ucunda yayılma olan ya da travmatik - cerrahi nedenlerle burun ucu düşmesi ortaya çıkmış olan hastalarda aşağıdaki görselde gösterilen burun ucuna dikine yerleştirilen "strut greft" konulması ve burun ucuna şa…

Burun Eti Ameliyatı

Burun etleri, burnumuzun içerisinde burundn alınan havanın dönderilmesi, kendi üzerlerine çarparak ısıtılmasını, arıtılmasını ve basınçlı bir şekilde akciğer uç hava yollarına kadar iletilmesini sağlayan yapılardır. Allerji, kronik enfeksiyonlar ve yapısal faktörlere bağlı oalrak burun etleri zamanla büyüyebilir. Bu durum "konka hipertrofisi" ya da "burun eti büyümesi" olarak adlandırılmaktadır.Burun eti ameliyatı nasıl yapılır?
Burun eti ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında, radyofrekans, lazer, coblation ya da shaver cihazları kullanılarak yapılabilir. Burun eti ameliyatlarında amaç, en az mukoza hasarı ile, burun etinin hacminin küçültülmesidir. Yani "burundan et aldırma ameliyatı" olarak söylenilen işlemde, burun etleri alınmaz sadece hacmi küçültülür. Güncel yöntemlere göre burun anatomisi değiştirilmeksizin sadece burun etlerinin hacmi azaltılmakdır. Burun etleri genellikle radyofrekans cihazları ile küçültülmektedir. Yeni doku direnci ö…