Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri


Burun estetiği ameliyatının riskleri - Rinoplasti ameliyatının riskleri - Burun estetiği operasyonun riskleri - Burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek riskler ve komplikasyonlar
Burun estetiği ameliyatının riskleri - Rinoplasti ameliyatının riskleri - Burun estetiği operasyonun riskleri - Burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek riskler ve komplikasyonlar
Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarının büyük çoğunluğu deneyimli bir rinoplasti cerrahı tarafından yapıldığında başarılıdır ve herhangi bir ameliyat sonrası sorun yaşanmaz. Bununla birlikte hastanın  iyileşme dokusunun özellikleri, kullanılan cerrahi teknik, ameliyat sonrası bakım bu risk ve komplikasyonlarının ortaya çıkması konusunda etki etmektedir. Burun estetiği basit bir bilgisayar animasyonu değildir ve her cerrahi işlemde olduğu gibi, burun estetiği ameliyatına ait de bazı riskler mevcuttur. Aşağıda burun estetiği ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek risk ve komplikasyonlar özetlenmiştir:

Burun Tıkanıklığı: Belki de rinoplastinin en yaygın yan etkileri arasındadır. Başarılı bir burun estetiği sonrasında,iyi görünen ve iyi işlev gören bir burun ortaya çıkması gerekir. Modern rinoplasti teknikleri ve cerrahi öncesi hastanın burnunun doğru bir analizi ve teşhisi ile nefes alma problemleri önlenebilir.
Kozmetik Görünümle Hoşnutsuzluk: Burun estetiğinin amacı burun şeklini değiştirmek olduğu için, herhangi bir gerçek deformite veya anormallik olmasa bile, ameliyat sonrası görünüm ile hasta hoşnutsuzluk yaşamak mümkündür. Amacınız ve beklentilerinizi iletmek için ameliyattan önce cerrahınızla açık bir şekilde iletişim kurmanız bu olasılığı azaltabilir. Ameliyat öncesi fotoğraflarınızı örten bilgisayar geçişleri (simülasyon) veya izler, sizin ve cerrahınızın önerilen sonuç ile mutabık kalmalarına yardımcı olabilir. Yeni yayınlanan Amerikan KBB Akademisi Burun Estetiği Rehberi' nde, hastada psikiyatrik bir bozukluk olan Body dysmorphic disorder (beden dismorfik bozukluğu - BDD) olmasının, elektif rinoplasti için kontrendike olduğu ve ameliyat yapılmaması gerektiği vurgulanmıştır (kaynak link >> Amerikan KBB & BBC Akademisi' nin "Improving Nasal Form and ...).
Kanama: Rinoplasti ameliyatı sonrası ilk 3 gün daha yüksek olasılıkta olmak üzere ilk 10 gün kanama riski mevcuttur. NSAID (ibuprofen, naproksen, aspirin gibi non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar), kan sulandırıcı ürünler veya kişisel aile öyküsü olan kanama bozuklukları olan hastalar daha yüksek risk altındadır.
Enfeksiyon: Herhangi bir ameliyat enfeksiyon riskini taşır. Steril ameliyathane ortamı konusunda hassasiyet gösterilmesi bu riski azaltabilir (hastanenin önemi vurgulanmış oluyor).

Burun estetiği ameliyatının riskleri - Rinoplasti ameliyatının riskleri - Burun estetiği operasyonun riskleri - Burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek riskler ve komplikasyonlar

Yukarıdaki fotoğrafta, 3 hafta önce burun estetiği ameliyatı yapılmış bir hastada, burun içerisinde (burun deliğinin üst - iç kısmından kaynaklanmış) granülasyon dokusu görülmektedir. Basit antibiyotikli pomad ve gümüş nitrat ile koterizasyon ile tedavi tamamlanmıştır.
Yara izi: Açık teknik burun estetiği ameliyatlarından sonra nadiren burun ucundaki kesi yerinde fark edilebilir bir kesi izi ortaya çıkabilir. Genellikle bu iyi iyileşir ve yara izi konuşma mesafelerinde fark edilir değildir (açık teknik burun estetiğinin avantajlarının yanında bu dezavantajı da mevcut).
Burun Deformitesi: Burun kemiği ya da burun kıkırdaklarına yapılan işlemlerden sonra, kemik ya da kıkırdak alanlarındaki iyileşme süreci içerisinde, asimetrik görünüme neden olabilecek kıkırdak ve kemik doku değişiklikleri ortaya çıkabilir. Daha önceden yayınladığım burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkan birkaç deformite ile ilgili linkler >> Gaga Burun Deformitesi (Pollybeak Deformity) / Açık Çatı Deformitesi / Eğri Burun Deformitesi / Semer Burun (Saddle Nose) DeformitesiGaga Burun Deformitesi
Gaga Burun Deformitesi
Yandaki fotoğrafta, önceden farklı bir klinikte burun estetiği ameliyatı yapılmış olan ve burnunda Gaga Burun Defomitesi ve Eğri Burun Deformitesi ortaya çıkmış olan hastanın burun fotoğrafları görülmektedir. Kapalı teknikle burun törpüleme işlemi yapılmış olan hastada, burun kemerindeki kemik bölümün geriye doğru törpülenmesi ve bununla birlikte burun kemerin alt kısmındaki kıkırdak dokunun yetersiz rezeksiyonu sonucunda yandan bakıldığında kuş gagasına benzer bir görünüm ortaya çıktığı görülmektedir. Gaga Burun Deformitesi ve Eğri Burun Deformitesi ile ilgili bilgileri yukarıdaki linklerde bulabilirsiniz.
Burun Ucu Düşmesi (ya da Burun Ucu Sarkması): Burun estetiği ameliyatları esnasında burun ucu desteği yeniden yapılandırılmaktadır. Burun ucu desteğinin arttırılması amacıyla genellikle burun ucuna kıkırdak greftler yeleştirilmekte ve mevcut doğal burun ucu destek kıkırdakları korunmaktadır. Burun esstetiği ameliyatları esnasında burun ucu desteğinin zedenlenmesi ve yeterli onarım yapılmaması durumunda ameliyat sonrasında burun ucu düşmesi ortaya çıkabilir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği Sonrası Burun Ucunda Düşme Neden Olur? / Burun Ucu Düşmesi, Nedenleri, Sağlık Etkileri ve Tedavisi - YouTube
Septal Perforasyon (ya da Nazal Septum Perforasyonu): Septumun her iki tarafının kaplayan zarın ve ortadaki kıkırdağın tam kat zedelenmesi durumunda, ameliyat sonrasında burun septumunda kalıcı bir delik oluşması mümkündür.

Nazal Septum Perforasyonu
Nazal Septum Perforasyonu
Yukarıdaki fotoğrafta başka bir klinikte önceden septorinoplasti operasyonu yapılmış olan hastada burun septumundaki perforasyon alanı görülmektedir.

Genellikle septal perforasyon küçük olduğunda hasta tarafından fark edilebilir. Küçük olduklarında, hava küçük delikten içeri girerken solunumla ıslık sesi duyulabilir. Eğer büyükse, delik mukus bir kabuğu toplamak ve oluşturmak için bir alan görevi görebilir. Septal deliklerin burun tıkanıklığına katkıda bulunma eğilimi vardır. Bunun dışında burun içinde anormal hızlanmış hava akımı (hiperventilasyon)' a neden olarak, burun fonksiyonlarında azalma, burun kuruması ve burun kanamasına neden olabilirler. Nazal septum perforasyonu ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Nazal septum perforasyonu, tanımı, nedenleri, belirtileri ve tedavisi / Kaburga Kıkırdağı İle Geniş Septum Perforasyonu Onarılması ve ... / Açık Teknik Septal Perforasyon Ameliyatı/ Nazal Septum Perforasyonu - Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ... - YouTube
Dikiş Reaksiyonları: Burun estetiği ameliyatları esnasında kalıcı dikiş materyallerine bağlı olarak doku reaksiyonları görülebilir (bu nedenle genellikle emilebilen dikiş materyallerini kullanmayı tercih ediyorum). Konu ile ilgili linkler >> Burun Ucunda Emilmeyen Dikiş Materyallerine Bağlı .../ Emilmeyen Dikiş Materyallerinin Burun Estetiğinden Sonra Cilt ... / Burun Ucunda Emilmeyen Dikiş Materyallerine Bağlı ... - YouTube

Rinoplasti, "tüm yüz plastik cerrahi prosedürlerinin en zoru" olarak tanımlanmıştır. Bütün cerrahi prosedürlerde olduğu gibi, riskler ve faydalar da vardır. Ameliyat olup olmamaya karar verirken, hastanın cerrahıyla birlikte rinoplastinin yararları ile riskler ve komplikasyonlar arasındaki ağırlığın değerlendirilmesi gerekir.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, başlıca riskler enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı reaksiyonları içerir. Neyse ki bunların hepsi son derece seyrektir. Rinoplastiyi takiben en sık görülen "komplikasyon", solunumda fonksiyonel bir problem veya kozmetik bir problemdir ve bunların her ikisi de bazı durumlarda revizyon cerrahisi gerektirir. En yetkili rinoplasti cerrahlarının biler yaklaşık % 3 ile % 7 arasında revizyon cerrahisi oranları vardır.

Rinoplasti cerrahisi genellikle güvenli bir ameliyat prosedürü olarak kabul edilmesine rağmen, bazen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Komplikasyonların büyük çoğunluğu estetik sonuçlardan duyulan memnuniyetsizlikten kaynaklanmaktadır. Bu koşullar altında revizyonel cerrahi bazen gerekli olabilir. Burun estetiği ameliyatları genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ve yine anestezinin de kendine ait riskleri mevcuttur.

Aşağıda burun ameliyatlarının riskleri ile ilgili önceden yaptığımız bir röportaj videolarını izleyebilirsiniz:


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin…

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece "burun ameliyatı kaç para…

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).


Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği ameliyatı sonrası ideal uyku pozisyonu ayarlamak için yastık, yorgan ya da battaniye kullanabil…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?

Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane Arnica ne için kullanılır?
Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması
Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, mümkün olduğunda septum kıkırdağı korunmalıdır. Özellikle burun ucu bölgesindeki s…

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.


Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?
Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.

Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …

Burun Eti Ameliyatı Fiyatları 2018

Burun etleri (konkalar) her bir burun boşluğunda 3 adet bulunan, burundan alınan havanın dönderilerek arıtılması, ısıtılması, nemlendirilmesi ve basınçlandırılmasını sağlayan, üzerinde burun içi mukozası ve mukus salgısı tabakası bulunan yapılardır. En fazla fonksiyon gören burun etleri alt burun etleri (alt konkalar)' dır. Alt burun etleri allerji, tekrarlayan enfeksiyonlar, kirli ve partiküllü havaya temas etmek, sigara içilmesi ve yapısal faktörlere bağlı olarak büyüyebilir ve hastalarda burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu durum burun eti büyümesi ya da konka hipetrofisi olarak adlandırılmaktadır. Konka hipertrofisi tedavisi amacıyla burun etlerinin hacmini küçültmek ve mümkün olan en az mukozal hasara neden olmak amaçlanarak geliştirilen burun eti küçültülmesi uygulamaları mevcuttur. Bunlar arasında en sık tercih edileni konka radyofrekansı (radyofrekans ile alt konka küçültülmesi) işlemi yapılmaktadır. Doku direnci ölçen modern cihazlarla  burun eti hacmi etkili bir şekil…