Ana içeriğe atla

Burun Ucu Daraltma ve Dikleştirme Estetiği

Burun Ucunu Kaldırma ve Küçültme Ameliyatı Yapılır?Burun ucu estetiği, burun ucundaki estetik ve fonksiyonel sorunların giderilmesi amacıyla oldukça sık olarak yapılan bir ameliyattır.

Kıkırdak Greft Yerleştirilmesi İle Yapılan Burun Ucu Ameliyatı

Yukarıdaki görselde, burun ucunun daraltılması ve dikleştirilmesi amacıyla yapılan
  1. Burun ucu kıkırdaklarının üst ara bölümünün rezeksiyonu (alar sefalik rezeksiyon)
  2. Burun ucu kıkırdaklarının, uç kısımlarının açısının daraltılması ve dikleştirilerek sivrileştirilmesi amacıyla atılan transdomal ya da interdomal dikişler gösterilmektedir. Burun ucu estetiği ameliyatlarında genellikle en yaygın kullanılan tekniklerden iki tanesi bu gösterilenlerdir.
Bunun dışında özellikle burun ucu sarkması, gülerken burun ucunda yayılma olan ya da travmatik - cerrahi nedenlerle burun ucu düşmesi ortaya çıkmış olan hastalarda aşağıdaki görselde gösterilen burun ucuna dikine yerleştirilen "strut greft" konulması ve burun ucuna şapka greft, yağ dokusu ya da yumuşak dokusu serilmesi şeklinde diğer bir burun ucu kaldırma ve burun ucu daraltma tekniği mevcuttur. Aslında uzun yıllardır kullanılan bu teknik "burun ucu estetiği oldum" diyen birçok hastada uygulanmıştır. Burun ucu estetiği yaptıranlarda bu sayfada anlatılan tekniklerin biri ya da birkaç tanesi kişiye özel olarak planlanarak uygulanmaktadır. Burun ucu kaldırma ameliyatsız yöntemlerle yapıldığında buradaki kıkırdak greft uygulamaları sonucunda elde edildiği gibi kalıcı etki genelde sağlanamamaktadır.Yukarıdaki gösterilen kıkırdak yerleştirilmesi kabaca geniş üçgenin dikleştirilerek dar bir üçgen haline getirilmesidir. Bu tekniğin avantajları:
  • Burun ucu desteği kalıcı olarak arttırılır ve burun ucunun yaşlanma sürecindeki aşağıya doğru yönelme hızı yavaşlatılır
  • Önden bakıldığında burun ucunun daha dar görünmesini sağlar
  • Gülerken burun ucundaki sarkmanın ortadan kaldırılmasını sağlar
  • Alttan bakıldığında burun deliklerinin kesit hacminde azalmaya neden olmaz
  • Burun ucunun özellikle öne doğru yönelmesini sağlarken, burun kanatları ile septumun arasında bulunan burun içi en dar hava yolu bölgesi olan nazal valv bölgesindeki açının artmasına ve fonksiyonel olarak burun içi hava yolunun genişlemesini sağlar. Burun ucunuz düşük ise, bir parmağınızla burun ucunu kaldırın ve nefes alın ...
Yukarıda anlatılan tüm teknikleri severek ve sık olarak uyguluyorum. Şimdi size sevmediğim bir burun ucu daraltma tekniğini de anlatmak isterim.

Alar Base Rezeksiyonu İle Burun Ucu Daraltma
Yukarıdaki görselde gösterildiği gibi burun katlarının en alt ve arka kısımlarının kısmi olarak kesilip çıkarılması ve yeniden dikilmesi sonrasında burun deliklerinde daralma ortaya çıkmaktadır

Burun Deliklerini Küçültme Ameliyatı
Bu şekilde dıştan kesi yerine; yandaki görselde gösterildiği gibi içeriden de kesilerek yapılabilmektedir. Bu yöntemi sevmememin nedeni, kalıcı olarak burun deliklerinin çapının küçültülmesi, kalıcı olarak burun hava yolunun daraltılmasıdır. Özellikle geniş, kalın derili ve Afrika halkının yüz yapısına sahip geniş burun delikleri olan hastalar için yani Etnik Rinoplasti' de kullanılmaktadır. Ofis şartlarında yapılabilen bir yöntem ancak dediğim gibi pek sevmiyorum.

Şimdi yukarıdakilerin hepsini yapmış olsak aşağıdaki animasyonda gösterildiği gibi dar, kalkık, sivri bir burun ucu elde etmek mümkün olurdu:Genelde mümkün olan en azını ve ufak cerrahi travmayı tercih ettiğimden, alar base rezeksiyonu hariç diğerlerini burun ucu ameliyatları esnasında sık olarak uygulamaktayım. Burun ucu ameliyatları ile burun kemeri törpüleme işlemleri aynı anda yapılabilmektedir. Burun kemiği kırılmadan, burun şeklinin kusursuz olmasa da daha güzel bir hale getirilmesi sağlanabilmektedir.

Yukarıdaki özet olarak anlattığım teknikler haricinde Eksternal Strut Greft Yöntemi ile burun ucu kaldırma, dolgu ile burun ucu kaldırma işlemlerini de sık olarak uyguluyoruz. Size anlattığım teknikler ile ilgili öncesi ve sonrası görselleri de içeren linkleri aşağıda bulabilirsiniz: Burun Ucu Estetiği / Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma / Farkli Bir Burun Ucu Kaldırma Yöntemi: Eksternal Strut Greft

Burun ucunun genişliğinin ne kadar olması gerektiği ile ilgili basit bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim:

Yandaki görselde gösterildiği gibi, yüzümüz önden bakıldığında 5 eşit parçaya ayrılabilir. Burun ucunun genişliği gözün genişliği kadar olmalıdır. ani her yüz yapısına uygun bir burun ucu olmalı ve dar ya da geniş olmamalıdır (görsel kaynağı link >> Analysis for Face Attractiveness). Buradaki oranlardan farklı bir şekilde hastanın isteği ile dar, plastik şeklinde, sıkma burun ucu gibi farklı şekillerde burun ucunun yapılmasının planlanması işlem sonrasında hayal kırıklıklarına ve tekrarlayan burun ucu ameliyatlarının yapılmasına neden olabilir (istekleri bilim ve oran dışı olan hastalarda, işlemin yapılmasının reddedilmesi en doğru olanıdır).

Burun Ucu Daraltma

Burun ucu daraltılması ile olarak son olarak, kalın burun ucu derisi olan hastalarda, deri şekillendirme ve deri işleme tekniklerinin oldukça yetersiz ve bazen imkansız olması nedeniyle, kalın burun ucu derisi olan hastalarda, altta burun ucu kıkırdaklarının yansımasının görüldüğü ince ve narin bir burun ucu elde etmek bazen imkansıza yakın olmaktadır. Burun ucu derisi kalın olan hastalarda iki seviyeli diseksiyon ile burun ucu derisinin inceltilmesi, mümkünse burun ucundaki kıkırdak destek dokusunun korunması önerilse de; iyileşme süreci ile deri altı dokunu yeniden onarılması ya da şişmesi sonucu olumsuz etkileyebilmektedir (konu ile ilgili olarak önceden hazırladığım link >> Burun Ucu Derisinin Kalınlığı, Burun Ucu Estetiği ve Burun Estetiği Sonrasında İyileşme Süresini, Ödem Miktarını ve Ortaya Çıkan Şekli Etkileyebiliyor!).

Burun ucu estetiği iyileşme süreci aslında burada anlatılan ve hastaya uygulanan işlemlerin miktarına, kişinin deri ve iyileşme özelliklerine, hastanın bakımına göre değişmektedir. Burun ucu kaldırma ameliyatı izlemek isterseniz aşağıdaki videolara göz atabilirsiniz.Revizyon burun ucu estetiği öncesi ve sonrası:
Burun Ucu Estetiği Animasyonu


Yukarıdaki animasyon videosunda, basit burun ucu estetiği operasyonu gösterilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatları İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

​Burun ucu estetiği ameliyatları ile birlikte deviasyon ameliyatı yapılması zorunlu değildir 

Normalde burun içerisinde nazal septum dediğimiz burun boşluğunu ikiye ayran yapıda eğrilik olması durumunda yani nazal septum deviasyonu varlığında hava yolunu daraltan bu eğri kıkırdak alanların çıkarılması işlemi yapılmaktadır septoplasti ya da deviasyon ameliyatı olarak bilinen bu işlem, burun ucu estetiği ameliyatları esnasında ameliyatın bir parçası olarak yapılabileceği; gibi eğer deviasyon yoksa nazal septuma herhangi bir işlem yapılmadan da burun ucu estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Bu durumda burun tamponu kullanılmadan işlem sonlandırılabilmektedir.

​Burun ucu estetiği ameliyatını özel sigortalar karşılar mı? 

Normalde burun ucu estetiği ameliyatları estetik / kozmetik amaçlıdır ve özel sigortalar, SGK tarafından kapsam dışında tutulmaktadır. Bununla birlikte ileri derecede nazal septum deviasyonu olan ve kaudal septum deviasyonu gibi açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı yapılmak zorunda kalınan hastalarda fonksiyonel amaçlı burun ucu ameliyatı olarak kapsam içerisinde tutulabilmektedir.

​Burun ucu kaldırma işlemi burun içerisindeki hava yolu açıklığının artmasını ve hava yolu direncinin azalmasına sağlayabilir!

Burun ucu kaldırma işlemi esnasında burun içerisindeki en dar hava yolu nazal valv bölgesinde genişleme olmaktadır ve buna bağlı olarak hastaların bir çoğu burundan aldıkları havanın arttığını, burun tıkanıklığı şehitlerin azaldığını ve bununla ilişkili olarak egzersiz kapasitesinde artma uyku kalitesinde artma gibi çok olumlu belirtilerin ortaya çıktığını bildirmektedirler, Bununla birlikte tek başına burun ucu kaldırma işlemi, her hastada burun tıkanıklığı tedavisinde yeterli olmayabilir. Sizi muayene eden hekimin yorumu en doğru olandır.

Burun ucu estetiği sonrasında burun ucu yeniden düşer mi?

Çok sık sorulan bir soru olduğundna eklemek istedim. Burun ucu estetiği esnasında, kıkırdak şekillendirme işlemi ve burun ucuna ilave kıkırdak greft uygulaması işlemleri yapıldığında, ameliyat sonrasında burun ucu ödemi azaldığında ve burun deliklerini ayıran kolumella ödemi azaldığında 5-10 derece burun ucunda düşme şeklinde bir görünüm ortaya çıkabilir. Bununla birlikte sadece dikiş tekniklerinin kullanıldığı burun ucu ameliyatları (pek sevmediğim teknikler, iple burun ucu kaldırma gibi ...) den sonra kendiliğinden ya da az miktarda burun ucu travması ile burun ucunda düşme, eksi pozisyona geri dönme ortaya çıkabilir.

Burun ucu kaldırma her hastaya tek başına uygun değildir!

Özellikle kalın derili ve geniş burun ucuna sahip hastalarda, burun ucu projeksiyonu (burun ucu ile yüz arasındaki mesafe) fazla olan hastalarda tek başına burun ucu kaldırma estetik görünüm için uygun olmayabilir (top gibi bir burun ucu ya da çok uzun yandan bakıldığında çok büyük görünen bir burun ucu ortaya çıkabilir). Bu hastalarda, burun ucunun şekillendirilmesi amacıyla farklı tekniklerin ilave edilmesi gerekebilmektedir.

Burun ucu estetiği sonrasında gülmek zararlı mıdır?

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrasında ilk birkaç hafta, ağzı tam açarak gülmek burun ucunda gerilmeye neden olabilir. Burun ucunun bir elin işaret parmağı ile dokunularak gülme esnasında korunması uygun olabilir. Sadece burun ucu kıkırdaklarının şekli değiştirilerek yapılan burun ucu estetiklerinden sonra gülmeye bağlı olumsuz etkilenme olasılığı daha az olacaktır.

Burun ucu estetiği sonrasında istirahat ve ödem süresi hakkında

Burun ucu estetiği sonrasında burun ucunda ödem ortaya çıkabilir. Yapılan işlemlere ve hastaya göre değişen bu iyileşme özelliklerine bağlı olarak ilk hafta işe gidilmemesi uygun olabilir. Masa başı işlerde 3. günden sonra biraz şiş bir burun ucu ile çalışmayı kabul ederseniz, çalışılabilir. Genelde ilk 3 günden sonra şişlik azalmaya başlamaktadır. 2. haftadan sonra burun ucundaki şişlik oldukça azalmış olmaktadır. 2. ayda %80, 6. ayda % 90-95 şişlik azalmaktadır. Kalın derili burunlarda iyileşme süresi 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Gülerken burun ucu sarkması tedavisi

Özellikle yumuşak, sarkık ve destek dokusu yeterli olmayan burun ucu olan hastalarda, gülerken burun ucunda aşağıya doğru yönelme ve yanlara doğru yayılma ortaya çıkabilir. Sarkık burun ucu estetiği ameliyatları esnasında, burun ucu kıkırdak desteğinin yeniden yapılandırılması ve mevcut destek kıkırdak dokunun korunması önemlidir. Basit dikiş teknikleri yerine, kıkırdak grefti uygulamaları ile burun ucu desteğinin yeniden oluşturulması önemlidir. Sadece düşük burun ucu ameliyatı estetik amaçlı değil, burun ucundaki dar hava yollarının yeniden açılması ve genişletilmesi için de önemlidir.

Erkek burun ucu estetiği ile ilgili olarak

Erkek burun ucu estetiği - Erkekte burun ucu estetiği
Erkek burun ucu estetiği - Erkekte burun ucu estetiği

Erkek hastalarda burun ucu estetiği ameliyatı özellikleri genellikle bayan hastalardan farklıdır. Burun ucundaki kolumella ile üst dudak arasındaki "nazolabial açı" daha dardır ve ortalama 90 derece civarındadır. Yani bayan burun ucu daha kalkıktır. Erkek burun ucu derisi daha kalındır ve yapılan cerrahi manevraların burun ucu şekillendirme etkisini sınırlandırabilir. Erkelerde genelde doğal görünen, dar olmayan ve fonksiyonel burun ucu edilmesi amacıyla burun ucuna operasyon planlanmaktadır.

Erkek burun ucu estetiği - Erkekte burun ucu estetiği

Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı

Revizyon burun ucu estetiği ameliyatları, yukarıda sayılan tekniklerden çok farklı işlem ve uygulamaları gerektirebilen zor ameliyatlardandır. Bazı hastalarda sadece  burun ucu kaldırma işlemi yeterli olurken; bazı hastalarda burun ucu kıkırdaklarının ters çevrilerek yeniden dikilmesi, kant kıkırdaklarına ilave kıkırdak greft yerleştirilmesi ve bazen de kıkırdak boyutlarının değiştirilmesi gerekebilmektedir. Tüm bunların değiştirilmiş bir anatominin, iyileşme dokusu ve dikiş reaksiyonlarının olduğu bir bölgede yapılması, yüzümüzdeki belki en dikkat çeken alanlardan bir tanesi olan burun ucu şekillendirilmesini daha da zor hale getirmektedir. Bazı hastalarda tam simetri elde edilebilmesi oldukça zordur. Aşağıda revizyon erkek burun ucu estetiği ameliyatı öncesi, ve sonrası görsellerini bulabilirsiniz:

Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı  - Revizyon tip plasti
Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı  - Revizyon tip plasti
Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı  - Revizyon tip plasti


Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı - Revizyon burun ucu estetiği operasyonu - Revizyon burun ucu ameliyatı - Revizyon tip plasti
Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı  - Revizyon tip plasti

Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı  - Revizyon tip plasti

Sarkık burun ucu estetiği

Sarkık burun ucu estetiği ameliyatları esnasında, sadece burun ucunun kaldırılması değil; bazı hastalarda burun ucu ile kafatası arasındaki uzaklığı ifade eden "burun ucu projeksiyonu" nun azaltılması işlemleri, burun ucuna ilave kıkırdak grefti yerleştirilmesi ya da burun kanat kıkırdağındaki açıların değiştirilmesi gibi işlemler gerekebilmektedir.

Sarkık burun ucu estetiği - Düşük burun ucu ameliyatı - Burun kaldırma - Gülerken burun ucu sarkması tedavisi


Sarkık burun ucu estetiği - Düşük burun ucu ameliyatı - Burun kaldırma - Gülerken burun ucu sarkması tedavisi

Burun ucu estetiği fiyatları 2020

Burun ucu estetiği fiyatı 2020 yılı için hastanelere göre ve ilave olarak yapılabilecek işlemlere göre ( burun eti ameliyatı, burunda kıkırdak eğriliği ameliyatı, burun kemeri törpüleme ameliyatı yapıldığında) aşağıdaki şekilde söylenilebilir:

- Uygun fiyatlı hastanelerde 6500 - 8500 TL civarında
- Lüks hastanelerde 10000 - 14000 TL arasında (bazen sadece burun ucu estetiği + deviasyon ameliyatı + burun eti küçültülmesi ameliyatı için bile çok yüksek rakamlar alabilirsiniz ...).

Burun ucu estetiği (tipplasti) ameliyatına ilave olarak burun kemeri törpüleme, burun eti ameliyatı, kıkırdak eğriliği ameliyatı birlikte yapıldığında lüks hastanelerde fiyat 14.000 TL ve üzerine yükselebilmektedir. Burun ucu estetiği ameliyatlarında burun ucu şekillendirilmesi ve kaldırılması işlemleri yapılmaktadır. Tek başına burun ucu kaldırma işlemi fiyatı daha uygundur.

Konu ile ilgili önceden yayınlanan videolarım:Burun ucu estetiği ve burun kemeri törpüleme ile ilgili olarak öncesi ve sonrası görüntülerin bazıları:

Erkek burun ucu estetiği

Erkek burun ucu estetiği

Erkek burun ucu estetiği


Erkek burun ucu estetiği

Erkek burun ucu estetiği


Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu


Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği


Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu


Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu


Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu


Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu


Burun Ucu Estetiği + Burun Kemeri Törpüleme (Nose Tip Plasty + Nasal Hump Removal Without Breaking The Nose)
Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuburun ucu estetiği - burun ucu estetiği ameliyatı - burun ucu düzeltme - burun ucu kaldırma - burun ucu ameliyatı - tip plasti kemik kırılmadan burun estetiği - burun kemeri törpüsü - burun törpüleme ameliyatı - burun kemeri törpüleme - burun kemeri törpületme - burun törpüsü - burun kemeri düzeltme - burun törpüleme ameliyatı izle - tip plasty istanbul - nose surgery istanbul - nose tip plasty istanbul - nose tip lifting - tip rhinoplasty in istanbulburun ucu estetiği - burun ucu estetiği ameliyatı - burun ucu düzeltme - burun ucu kaldırma - burun ucu ameliyatı - tip plasti kemik kırılmadan burun estetiği - burun kemeri törpüsü - burun törpüleme ameliyatı - burun kemeri törpüleme - burun kemeri törpületme - burun törpüsü - burun kemeri düzeltme - burun törpüleme ameliyatı izle - burun törpüleme işleminden sonra gözlerde ve yüzde morluk olur mu? - tip plasty istanbul - nose surgery istanbul - nose tip plasty istanbul - nose tip lifting - tip rhinoplasty in istanbul - kemik kırılmadan burun estetiği - burun ucu estetiği ve burun törpüleme ameliyatı - burun kemiği kırılmadan burun şekillendirme - burun kemiği kırılmadan burun estetiği nasıl yapılır? - removing nose bump without breaking the nose - nasal hump removal without breaking the noseBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu

burun ucu estetiği - burun ucu estetiği ameliyatı - burun ucu düzeltme - burun ucu kaldırma - burun ucu ameliyatı - tip plasti kemik kırılmadan burun estetiği - burun kemeri törpüsü - burun törpüleme ameliyatı - burun kemeri törpüleme - burun kemeri törpületme - burun törpüsü - burun kemeri düzeltme - burun törpüleme ameliyatı izle - tip plasty istanbul - nose surgery istanbul - nose tip plasty istanbul - nose tip lifting - tip rhinoplasty in istanbulburun ucu estetiği - burun ucu estetiği ameliyatı - burun ucu düzeltme - burun ucu kaldırma - burun ucu ameliyatı - tip plasti kemik kırılmadan burun estetiği - burun kemeri törpüsü - burun törpüleme ameliyatı - burun kemeri törpüleme - burun kemeri törpületme - burun törpüsü - burun kemeri düzeltme - burun törpüleme ameliyatı izle - burun törpüleme işleminden sonra gözlerde ve yüzde morluk olur mu? - tip plasty istanbul - nose surgery istanbul - nose tip plasty istanbul - nose tip lifting - tip rhinoplasty in istanbul - kemik kırılmadan burun estetiği - burun ucu estetiği ve burun törpüleme ameliyatı - burun kemiği kırılmadan burun şekillendirme - burun kemiği kırılmadan burun estetiği nasıl yapılır? - removing nose bump without breaking the nose - nasal hump removal without breaking the noseBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu)Burun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun Ucu Estetiği + Burun Kemeri TörpülemeBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonuBurun ucu dikleştirme ve daraltma estetiği + Kemer törpüleme operasyonu

​​ ​
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale