Ana içeriğe atla

Burun Kemeri Törpüleme ve Burun Ucu Estetiği Hakkında Farklı Bilgiler


Burun Kemeri Törpüleme Nasıl Yapılır? - Burun Kemeri Törpüleme İşlemi Burun Kemiği Kırılmadan da Yapılabilir! - Burun Kemeri Törpülenince, İyileşme Sonrasında Burun Üzerinde Çıkıntı Çıkabilir! - Burun Kemeri Törpülemesi Fazla Yapılırsa Burnunuz Önden Daha Yayvan ve Geniş Görünebilir - Eğri Burun Deformitesi Olan Hastalarda Tek Başına Burun Kemeri Törpülemesi Yeterli Estetik Sonuç Vermez! - Burun Kemeri Törpüsü Genellikle Burun Kemiğinin Üst Kısmına Atılır! - Burun Kemeri Törpülemesi İçin Yapılan Burun Estetiği Animasyonu ile Gerçek Ameliyat Sonucu Birbirinden Farklı Olabilir! - Burun Dolgusu Burun Kemerini Eritmez! - Burun Kemeri Törpüleme ve Burun Ucu Estetiği Ameliyatları Yapıldıktan Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır? - Burun Törpüleme İyileşme Süreci - Burun Törpüleme Yaş Sınırı


Burun Kemeri Törpüleme

Burun Kemeri Törpüleme Nasıl Yapılır?

Burun kemeri törpülemesi kapalı teknikle ve açık teknikle yapılabilir. Bazen burun estetiği ameliyatlarının bir parçası olarak bazen de burun ucu estetiği ameliyatları ile birlikte yapılabilir. Konu ile ilgili video ve makale linkleri >> Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar - YouTube / Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar / Burun Törpüleme Ameliyatı / Burun Törpüleme Ameliyatı / Burun Ucu Estetiği

Burun Kemeri Törpüleme İşlemi Burun Kemiği Kırılmadan da Yapılabilir!

Burun törpüleme işlemi esnasında, burun kemiğinin ön kısmı tamamen törpülenmeden ve burun kemiğinin önü açılmadan (çatı açılması ya da açık çatı deformitesi şeklinde adlandırılan durum), kemer bölümü uzaklaştırılabilir. Aslında burun çatısı açılmadan burun kemeri törpülemesi işleminde "kemiğiniz izin verdiği" kadar törpü yapılmaktadır. Eğer burun kemiğinizin kırılmasını istemiyorsanız ve burun kemeriniz fazlaysa, doktorunuz burun kemerinizi sizin beklediğiniz kadar törpüleyemeyebilir. Burun kemeri törpülemesi esnasında, burun kemiği çatısı açılırsa yani açık çatı deformitesi (Açık Çatı Deformitesi linkine göz atabilirsiniz) ortaya çıkarsa, klasik burun estetiği ameliyatına dönülerek burun kemiklerine planlı kırma işlemi (osteotomi) yapılarak burun kemiği çatısının kapatılması gerekebilir.

Burun Kemeri Törpülenince, İyileşme Sonrasında Burun Üzerinde Çıkıntı Çıkabilir!

Burun kemeri törpülendikten sonra, hastanın iyileşme özelliklerine, bakımına ve törpüleme miktarına göre yaralanmış kemik dokusu ve deri altı dokusunun iyileşme süreci tamamlandığında genellikle çoğu gözle görülmeyen ve elle muayene esnasında anlaşılabilen ve nadiren gözle görülebilir çıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bazen mercimek tanesi bazen de bulgur tanesi kadar olabilen bu çıkıntılar kemik iyileşme dokusu ya da deri altındaki ,iyileşme dokusuna bağlı olabilir. Sigara kullanılması ve güneş ışınına erken dönemde temas edilmesi bu tür iyileşme dokularının daha fazla çıkmasına neden olabilir ya da yara iyileşmesi olumsuz etkilenebilir. Önceden deri kesisi olan ve yara izi abartılı olarak ortaya çıkan hastalarda, iyileşme sorunları daha fazla görülebilir.

Burun Kemeri Törpülemesi Fazla Yapılırsa Burnunuz Önden Daha Yayvan ve Geniş Görünebilir

Burun kemiği tabanı geniş olan ve burun kemeri bulunan hastalarda, tek başına burun kemeri törpülemesi yapıldığında, törpü yapıldıkça önden burun kemiği daha geniş görünmeye başlayacaktır. Geniş burun kemiği olan hastalarda, tek başına burun kemeri törpülemesi yapılması estetik açıdan hastaları mutlu etmeyebilmektedir. Bu hastalarda, gözlerin de çekik olması durumunda, hastanın yüzünün Doğu Asya yüz yapısına benzemesine neden olabilmektedir.

Eğri Burun Deformitesi Olan Hastalarda Tek Başına Burun Kemeri Törpülemesi Yeterli Estetik Sonuç Vermez!

Yamuk burun ve eğri burun deformitesi olan hatalarda, tek başına burun kemeri törpüsü yapıldığında, önden bakıldığında, burun törpüsü burnun daha yamuk ya da daha asimetrik görünmesine neden olabilir. Zaten yamul olan burun kemiğinin kenarları törpü yapıldıkça birbirinden daha asimetrik görünebilir. Tabi ki bu durumu burun estetiği animasyonu programı üzerinde görmeniz daha uygun olacaktır.

Burun Kemeri Törpüsü Genellikle Burun Kemiğinin Üst Kısmına Atılır!

Burun kemiği asitmetrik olan ve bir duvarı diğer duvarına göre daha dışarıda ya da daha içeride olan hastalarda, dışarıda olan burun kemiği duvarının sadece törpü yapılarak daha içeride gibi gösterilmesi her zaman mümkün değildir. Bu burunlarda genellikle planlı burun kemiği kırma işlemleri (lateral ve medial osteotomiler) yapılarak burun kemiği hareket ettirilerek yamukluk ya da asimetri giderilmeye çalışılır.

Burun Kemeri Törpülemesi İçin Yapılan Burun Estetiği Animasyonu ile Gerçek Ameliyat Sonucu Birbirinden Farklı Olabilir!

Bazen oldukça kemerli ve dar tabanlı burnu olan hastalarda, animasyon programları ile burun kemerini silen hastalarda "benim burnumun kırılmasına gerek yok sadece burun kemerim törpülense yeter!" şeklinde yorumlar ve sorular gelebildiğinden önemli bir bilgiyi yine eklemek istedim. "Burun kemiğiniz inceyse ve burun kemiğinizin yanlardan kırılmasını istemiyorsanız, beklentiniz kadar kemer törpüsü yapılamayabilir". Kemik kırılmadan törpü yapılması planlanan hastalarda, ameliyat esnasında, burun kemiğinin ön kısmı ışık geçirir hale geldiğinde işlemin sonlandırılması gerekmektedir. Yani az miktarda törpü yapılırsa ve kısmi olarak da iyileşme dokusu çıkarsa, hastaların fotoğraf animasyonlarında elde ettiği sonuçlardan çok farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Burun Dolgusu Burun Kemerini Eritmez!

Açıkçası bunu yazıp yazmama konusunda tereddüt ettim ancak, burun dolgusu ile burun kemerinin eritilebileceğini (!) düşünenler mevcut (sorular geldiğinden yazdım). Burun dolgusu ile burun kemeri çok daha az görünür hale getirilebilir ve www.burun-dolgusu.com web sitesinde bu görsellerden bulabilirsiniz. Burun kemiğinin, burun derisine ve deri altı dokusuna zarar verilmeden kimyasal bir ürünle eritilerek düzleştirilmesi günümüzde mümkün değildir. Hatta lazer bile, burun kemerindeki kemik doku çıkarılması için uygun değildir. Burun dolgusu kemerin üzerine ve altına enjekte edildiğinde, "kamuflaj etkisi" ile burun kemiğinin daha az göze çarpar hale gelmesini sağlamaktadır.

Burun Kemeri Törpüleme ve Burun Ucu Estetiği Ameliyatları Yapıldıktan Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

İki işlem birlikte yapıldığında,hastanın deri özelliklerine, törpüleme miktarına ve
hastanın iyileşme özelliklerine göre 2 ayda % 80-90 iyileşme tamamlanabilir. Klasik burun kemiğinin kırıldığı burun estetiği ameliyatlarından sonra iyileşme süresi, ameliyat sonrası morluk ve şişlik, komplikasyon olasılığı ... daha fazladır.

Burun törpüleme iyileşme süreci

Genellikle işlemden sonraki ilk hafta burun üzerinde ve buruna komşu alanlarda buru estetiği ameliyatlarına göre çok daha az miktarda morluk görülmektedir. Ödem 2 aya kadar olukça hızlı ortadan kalkar ve sonrasındaki iyileşme hızı yavaşlayarak devam eder. Burun kemeri törpüsü sonrasında her zaman burun ateli kullanılması gerekeli değildir.

Burun törpüleme yaş sınırı

Burun kemeri törpülemesi için yaş sınırı burun kemiği ve kıkırdaklarının büyümesini tamamladığı kabaca 18 yaşı olarak söylenilebilir. Burun ve yüz gelişimi bazen erkeklerde 20 yaşın üzerine kadar devam edebilmektedir.
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası ​ D r. Murat Enöz KBB & BBC Uzmanı ( MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul ) Muayenehane ( Private Office ): Adres ( Address ):  İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü ( Dilek Patisserie Building ), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel ( Appointment Phone ):  0212 561 00 52 E-mail:   muratenoz@gmail.com ​ Cep tel (Mobile phone):   (+90)  533 6550199 Fax:   (+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, m

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2021 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2021   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan