Ana içeriğe atla

Burun Ucu Ameliyatlarında Kullanılan "Kolumellar Strut Greft" Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yerleştirilir?

Kolumellar Strut Greft - Kolumellar Strut Greft Nedir? - Kolumellar Strut Greft Nasıl Yerleştirilir? - Burun Ucu Ameliyatlarında Kolumellar Strut Greft Neden Kullanılır? - Kolumellar Strut Greftin Faydaları - Burun Ucu Kaldırma Operasyonlarında Kolumellar Strut Greft Neden Kullanılır? - Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Düşmesi Tedavisi

Burun ucu estetiği ameliyatları esnasında, özellikle burun ucundaki alar kıkırdakların iç bacaklarının ortasına yerleştirilen, nazal septumdan çıkarılan kıkırdaktan hazırlanan "Kolumellar Strut Greft" burun ucu destek yapısının yeniden oluşturulması ve burun ucunda gülerken sarkma şikayeti olan hastalarda tedavi amacıyla kullanılır ve burun ucu estetiği ameliyat sonrasında iyileşme tamamlandıktan sonra burun ucu (nazal tip)pozisyonunun belirlenmesini sağlamaktadır.

Tüm burun ucu estetiği ameliyatlarında kolumellar strut greft kullanılmamakla birlikte, kolumellar strut greft kullanılmasının faydaları ve aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • burun ucu projeksiyonunun arttırılmasından tek başına sorumlu olmasa da; burun ucunun öne ve yukarı doğru hareketinde faydalıdır (kaynak link: The effect of the columellar strut graft on nasal tip position in primary ...)
  • burun ucu desteği zayıf olan hastalarda, burun ucu desteğinin yeniden sağlanması için faydalıdır. Burun ucumuz, yer çekimi, yaşlanma, gülme ve mimik hareketleri ile zaman içerisinde aşağıya doğru sarkmaktadır. Bu greft, burun ucunun yaşlanma ile aşağıya doğru olan hareketini azaltabilir. Burun ucu estetiği ameliyatlarında - görünmez - dikiş tekniklerinin yanında, eski bir teknik olan kolumellar strut greft uygulaması da kullanılmaktadır. Bu greft halen burun ucu kaldırma, burun ucu estetiği ameliyatlarında ve burun ucu desteğinin yeniden oluşturulmasında popüler bir şekilde kullanılmaktadır.(kaynak: The role of the columellar strut in rhinoplasty: indications and rationale).
  • Kolumellar strut greft üzerine, burun ucunun daha fazla projeksiyonu ya da burun ucu açısının değiştirilmesi amacıyla ilave kıkırdaklar yerleştirilebilir ve kolumellar strut greft de yukarıya dopru dikiş teknikleri ile yönlendirilerek burun ucu açısı değiştirilebilir (kaynak: Increasing and Decreasing Tip Projection in ...).
  • Primer açık teknik rinoplastide, burun ucunun doğal anatomik destek yapıları korunur veya yeniden yapılandırılırsa, nazal uç projeksiyonu, burun profili orantıları ve kolumella bütünlüğü ile ilgili preoperatif hedefler, kolumellar strut greftleri kullanılmadan tutarlı bir şekilde sağlanabilir. Yani burun ucu desteği sağlam olan ve ameliyatta burun ucu destek yapıları korunan hastalarda bu greftin kullanılması şart değil (kaynak: Revisiting the role of columellar strut graft in primary open approach ...).
  • Geniş tabanlı kolumellar strut greft, burun deliklerini ikiye ayıran kolumellar bölgesinin yukarıya doğru çökük olması ve burun kanatları seviyesinde ya da daha yukarıdaki bir pozisyonda olması durumunda (kolumellar retraksiyon ya da retrakte kolumella) ve burun ucu sarkık olan hastalarda, burun ucu estetiği ameliyatlarında başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir (kaynak: The broad base columellar strut for correction of retracted columella and under rotated tip).
  • Burun ucu pitozu ya da sarkması ile mücadele etmek veya önlemek için, her zaman kolumellar strut greftler kullanılmalıdır. Bu özellikle revizyon cerrahisinde, ameliyat öncesi destek ve projeksiyon eksikliğinin fark edilmesi durumunda geçerlidir. kolumellar strut greft tüm sekonder tip cerrahilerin önemli bir parçasıdır (kaynak: Grafting in revision rhinoplasty).
  • Burun kanadı çökmesi ve nazal valv bölgesinde darlık olan hastalarda, burun fonksiyonlarının daha iyi hale getirilebilmesi için baten greftlerle birlikte kolumellar strut greft uygulaması faydalıdır (kaynak: Nasal Valve Reconstruction: Experience in 53 Consecutive Patients ...). Zaten burun ucunuzu işaret parmağı ile az miktarda öne doğru kaldırın ve nefesinizi burundan daha kolay alabildiğinizi fark edebilirsiniz.
Kolumellar Strut Greft - Kolumellar Strut Greft Nedir? - Kolumellar Strut Greft Nasıl Yerleştirilir? - Burun Ucu Ameliyatlarında Kolumellar Strut Greft Neden Kullanılır? - Kolumellar Strut Greftin Faydaları - Burun Ucu Kaldırma Operasyonlarında Kolumellar Strut Greft Neden Kullanılır? - Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Düşmesi Tedavisi
Kolumellar Strut Greft
Bu faydalarının yanında, kolumellar strut greftin normalden uzun olması, doğru tespit edilmemesi, alt kısımdaki krista maksillarin anterior denilen kemik çıkıntıya sıkı teması ve sonrasınd yana kayması gibi durumlarda, hastalar burun ucuna yerleştirilen bu grefte bağlı, burun ucunda aşırı sertlik, burun ucunda öne doğru abartılı çıkıntılı görünüm olması ya da ağız açarken, gülerken burun ucunda kıkırdak sürtme sesi gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir (kaynak: A New Method for Stabilizing the Columellar Strut Used in Rhinoplasty ...)

​Bütün burun ucu ameliyatlarından sonra, erken dönemde burun ucunda sertlik ve gülerken hareket azalması olması normaldir. Zaten ameliyat sonrasında burun ucunda daha da yumuşama olması istenilen bir durum değildir.

Konu ile ilgili göz atabileceğiniz diğer linkler >> Burun Ucu Estetiği / Burun Ucu Estetiği ve Burun Törpüleme İşlemi / Burun Ucu Estetiğinin Riskleri ve Revizyon Burun Ucu ...


Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale