Ana içeriğe atla

Pediatrik Damar Grefti İle Dorsal Augmentasyon Rinoplasti - Burun Büyütme Estetiği

Yapılma Amacı ve Sonuçlarına Göre Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri

Burun estetiği ameliyatı için rinoplasti tıbbi bir terimdir. Bu prosedür, burnunuzun boyutunu veya şeklini değiştirmeyi amaçlar. Bu rinoplasti genel bakışı size bu ameliyat ve neler başarabileceği hakkında daha fazla bilgi verecektir.

Bir burun estetiği ameliyatları ile burnumuzda hangi değişiklikler yapılabilir?

Bu prosedür, aşağıdakiler de dahil olmak üzere burun ve birlikte yüz görünümünde değişkliğe neden olabilecek aşağıdaki değişiklikleri sağlayabilir:
  • Solunum güçlüğünü iyileştirme. Bunun için başka bir terim Fonksiyonel Rinoplastidir.
  • Burun büyüklüğü ve profilinin azaltılması. Bunun için başka bir terim, Küçültme Burun Estetiği (Reduction Rhinoplasty) dir.
  • burun büyüklüğü ve profilinin arttırılması. Cerrahınız buna bir büyütme rinoplasti'si diyebilir. Bu ameliyat greft veya nazal implant kullanılmasını gerektirebilir. Bunun için başka bir terim Augmentasyon Rinoplasti (Burun Büyütme Estetiği) dir.
  • Burnunuzun ucu, köprüsü ve / veya burun deliklerinin şeklini yeniden modelleme. Bu, nazal kemiği kırmayı ve kıkırdak düzeninin değiştirilmesini içerebilir.
  • Burun ve üst dudak arasındaki açı (nazolabial açı) değiştirilebilir (burun ucu kaldırma).
Burnunuz yüzünüzün temel özelliğidir. Ek olarak, büyüklüğü ve şekli yüz dengesine katkıda bulunur. Burnunuzun özelliklerini anne babanızdan miras alırken, bu özellikler genellikle genç yaşlarınız boyunca gelişmeye başlar. Etrafınızdakilerin yüzlerinde çok çeşitli burun şekilleri ve boyutları bulunabilir ve herkesin bir "iyi" burnun nasıl göründüğü hakkında farklı fikirleri vardır.

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun büyütme estetiği ameliyatı

Augmentasyon rinoplasti nedir?

Augmentasyon "arttırma", "büyütme" anlamlarında kullanılan bir kelimedir. Özellikle burun hacmi azaltılmış olan hastalarda, burun hacminin arttırılması ve burnun büyütülmesi amacıyla "augmentasyon rinoplastisi - burun büyütme estetiği" yapılmaktadır.  Özellikle uzak doğuda 3D baskı ile üretilen silikon burun protezleri de kullanılabilmektedir.

Augmentasyon rinoplasti için hangi greft ve materyaller kullanılabilir?

Burun hacminin arttırılması için, çeşitli endüstriyel ürünler ve hastaya ait dokular kullanılabilmektedir. Burun dorsumunu arttırmak için kullanılabilecek çeşitli materyaller vardır. Burun dorsumunun büyütülmesi, alloplastik malzemeler, kemik veya kıkırdak kullanılarak gerçekleştirilebilir. Aşağıda, pediatrik damar grefti yerleştirdiğimiz revizyon burun estetiği ameliyatlarından önce ve sonrası görselleri bulabilirsiniz. Bunun dışında hastaya ait temporal kas zarı (temporal fasya grefti), kıkırdak zarı, kıkırdak tozu, deri altı dokusu da augmentasyon rinoplastisi için kullanılabilmektedir. Cerrahların çoğu için, otojen (hastanın kendi vücudundan alınan) bir kıkırdak grefti, emilim ve enfeksiyona karşı direnci nedeniyle, rinoplastide ilk tercihtir. Rinoplastide yaygın otojen kıkırdak greftleri septal kıkırdak, kulak kıkırdakları veya kaburga kıkırdaklarıdır.

Neden burunu büyütmek gerekiyor?

Birincil ve revizyon rinoplasti zorlu prosedürlerdir. Burun, yüzdeki en görünür organlardan biridir ve görünümü yüz estetiğine büyük ölçüde katkıda bulunur. Estetik açıdan hoş sonuçlar elde etmek, hasta memnuniyetini sağlamak ve komplikasyonları en aza indirmek için, rinoplasti cerrahının nazal anatomi ve ideal yüz estetiği oranları hakkında tam bir bilgiye sahip olması gerekir. Burun estetiği cerrahı ayrıca, nazal deformasyonları düzeltmek için her çeşit greft materyali ve mevcut yöntemlere de aşina olmalıdır. Özellikle burun estetiği ameliyatları esnasında "aşırı kemik törpüsü" ve "abartılı dorsal eksizyon" sonucu burunlar önden daha basık (Kafkas ve Doğu Asya yüz yapısına benzer) görünümde olabiliyor.

Burun büyütme estetiğinin faydaları

Burun dorsumu hacmi arttırıldığında, burun önden daha ince görünürken, burun ucu daha ince ve önden burun uzunluğu daha fazla görünebilir. Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, burun kemeri fazla törpülene burunlarda, burun ucunun anormal önde görünmesine (Pinokyo burnu gibi) neden olabilir.

Hangi teknik sizin için en uygun olandır?

Aslında buru soruyu sizi muayene eden hekimin cevaplaması uygundur. Eğer sizin burun septumunuzda yeterli miktarda kıkırdak mevcutsa, sadece kıkırdak mevcutsa, kıkırdak tozu ve taze kan karışımı ile bir "kıkırdak macunu" hazırlanarak burun derisi altında serilebilir ve deri yatırıldıktan sonra soğuk su ile şekillendirilebilir

Burun Estetiği Ameliyatı - Kıkırdak Macunu Hazırlanması ve Deri Altına Yerleştirilmesi Videosu


Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link >> Burun Estetiği Ameliyatlarında Kıkırdak Macunu Hazırlanması ve Deri Altına Macun Serildikten Sonra Soğuk Su Uygulaması

Eğer burunda yeterli miktarda kıkırdak doku bulunamazsa, hastanın kulak kepçesinden ya da kaburgasından kıkırdak greft alınması, şakak bölgesinden temporal kas grefti alınması ya da hazır ışınlanmış başka insanlara ait kaburga kıkırdaklarının kullanılması planlanabilir.

Fasya sarılı doğranmış kıkırdak kullanarak yapılan burun büyütme estetiği

Kas zarı bir enjektörün etrafına sarılarak ikş ucu dikilebilir bu şekilde kas zarından bir tüp elde edilmişi olunur. Bunun içerisinde doğranmış ya da toz haline getirilmiş kıkırdak dokusu doldurulabilir ve burun dorsumu üzerine yerleştirilebilir. Doğranmış kıkırdak kullanımı, tutarlı bir şekilde tatmin edici sonuçlar veren literatürde çeşitli şekillerde tarif edilmiştir. Burada, fasyaya sarılmış güncellenmiş bir dila kıkırdak yöntemi kullanarak rinoplasti sırasında dorsal büyütme yapılan hastalarla ilgili deneyimimizi sunuyoruz. Doğranmış kıkırdak fasya teknikleri, giderek artan sayıda rinoplasti cerrahı için sırt büyütme için tercih edilen teknik haline gelmiştir. Fasya ile doğranmış kıkırdak, otolog greftlerle ilişkili düşük komplikasyon oranlarından faydalanırken, aynı zamanda dorsal estetik çizgileri doğal ve tahmin edilebilir bir şekilde yeniden oluşturma yeteneğine sahip bir greft sağladığından, dorsal büyütme için potansiyel olarak ideal bir grefti temsil eder. Doğranmış kıkırdak kullanımı, tutarlı bir şekilde tatmin edici sonuçlar bildirilen literatürde çeşitli şekillerde tarif edilmiştir. (kaynak >> An updated diced cartilage fascia technique for dorsal augmentation in rhinoplasty). Primer ve revizyon rinoplasti sirasinda dorsumu güçlendirmek için en uygun tekniğin devam eden takibinde, cerrahlar hassasiyet, güvenlik ve kalıcılığı sürekli olarak arttırmaya çalışmaktadırlar.


Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı

Pediatrik damar grefti kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatıDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale