Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Hızlı İyileşmek İçin 10 İpucu

Burun estetiği sonrası hızlı iyileşme için öneriler ve ipuçları

Burun estetiği ameliyatı sonrası için öneriler ve ipuçları - Rinoplasti sonrası ödem ve morluk için öneriler

Burun estetiği ameliyatından sonra özellikle kalın deri özellikleri olan, eğri burun deformitesi bulunan hastalara yönelik yapılan etnik rinoplasti ya da komplike burun estetiği ameliyatlarından sonra tahmin ödem miktarının daha fazla ortaya çıkmasının mümkün olabildiği operasyonlardan sonra aşağıdaki önerilere dikkat edilmesi önemlidir.

Burun estetiği öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili olarak hazırlanmış 50' den fazla makaleyi içeren "Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası İçin Rehber Sayfalar" linkine de göz atabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası ödem ve morluk için 10 ipucu

Ameliyatınızdan sonra, bir miktar şişlik ve morluk bekleyebilirsiniz ve iyileşmeye iki veya üç hafta ayırmanız gerekir. Aceleci olmamak önemli olsa da, hızlı bir iyileşmeyi desteklemek için adımlar atabilirsiniz.
Anti-enflamatuar ilaçlardan kaçının
Ağrı yönetimini cerrahınızla görüşün ve sadece önerilen ilaçları alın. Anti-enflamatuar ilaçları almak iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak bu ilaçlar şişmeyi ve kanamayı artırarak iyileşme sürenizi uzatan kan damarlarını genişletir.
Şişliği azaltmak için dondurulmuş bezelye ya da buz parçalarını kullanın!
İşleminizden sonraki ilk üç gün, gözlerinize ve yanak bölgenize, şişliğin ve morlukların çoğunun meydana geldiği bir torba dondurulmuş bezelye uygulamak önemlidir. Donmuş bezelye kan damarlarının daralmasına neden olarak şişmeyi azaltacaktır. Şişliği ne kadar iyi kontrol ederseniz, burnunuz o kadar hızlı iyileşir.

Kalın derili etnik burun estetiği - Rinoplasti bayanda

Yürüyüşe çıkmak
Güçlü bir egzersiz yapmaktan kaçınmak önemli olsa da, mümkün olan en kısa sürede hafif bir yürüyüşe çıkın. Yürüme dolaşımı arttırır ve hızlı bir toparlanmayı desteklemek için sıvıların vücudunuzda hareket etmesini sağlar. Sabah erken saatler ve akşam geç saatler yürüyüş için ideal zamanlardır.
İlk yedi ile on gün arasında rahat olun
Her zaman hareket halindeyseniz ve reçel dolu bir program tutuyorsanız, zihinsel olarak rinoplasti sonrası ilk yedi ila on gün boyunca kolaylaşmaya hazırlanın. Spor yapmak ya da yorucu bir egzersiz yapmak gibi aktiviteler vücudunuza fazladan stres uygular ve her ikisi de iyileşmenizi engelleyebilecek burnunuzu çarpma riskini artırır.
Besleyici bir diyet izleyin
Beslenme durumu ile operasyonlardan iyileşme süresi arasında bir bağlantı vardır. Örneğin, düşük çinko alımı iyileşmenizi yavaşlatabilir. Bununla birlikte, bir dizi hayati besleyici madde ile paketlenmiş yiyecekler yemek hızlı bir iyileşmeyi destekler.
Ameliyat sonrası talimatları izleyin
Size genelde ameliyat sonrasında video kaydı ile ilaç kullanımı ve diğer talimat bilgileri anlatılacaktır. Lütfen bu talimatları izleyin. Herhangi bir ameliyat sonrası talimatı dikkate almamak, iyileşmenizi uzatabilecek komplikasyon riskini artırır.
İşten izin alın!
Bazı insanlar iyileşmek için işten iki hafta izin almaları gerekmeyeceğine inanıyor. Ancak, iyileşmeniz gereken zamanı hafife almamak çok önemlidir. En azından rinoplasti ameliyatından kurtulmak için işinizden 10 gün ayırmayı planlamanız gerekir. İşe çok erken dönmeye çalışmak, iyi olmaktan daha fazla zarar verebilir ve iyileşme süresine mal olabilir.
Baharatlı yiyeceklerden kaçının
İlk üç hafta rinoplasti iyileşmeniz için en kritik olanıdır. Burnunuzda veya burun kanallarınızda tahriş olması komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden bu dönem için baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız istenecek. Biber tozu gibi baharatlar sinüsleri tahriş eder ve şişliği daha da kötüleştirir. Burnunuzdaki tahriş, iyileşme süresini uzatabilir.
Tüm zamanlanmış ameliyat sonrası randevulara katılın
Takip randevuları iyileşmenizin izlemesini sağlar. Kendinizi iyi hissediyor olsanız ve hızlı bir iyileşme yaşıyor olsanız bile, ameliyat sonrası randevularınızı atlamayın. Bu takipleri kaçırmak, bir sorunu tespit etme şansını kaçırmak ve bunun yerine iyileşmenizi geri almak anlamına gelebilir.

Kalın derili etnik burun estetiği

Tuz alımınızı sınırlayın
Tuz, iyileşme sırasında şişmeyi artırabilen sıvı tutmasını arttırır. Ameliyattan sonraki ilk iki hafta boyunca düşük sodyumlu bir diyete yapıştırarak şişliği en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Zaten besleyici meyveler, sebzeler, yağsız protein ve yüksek lifli gıdalar yemeyi planlamalısınız. Bu besinler doğal olarak sodyum bakımından düşüktür. Kalın deri özellikleri olan hastalarda, bazı kliniklerde 2-3 ay tuz kısıtlaması önerilmektedir.Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale