Ana içeriğe atla

Burun Ucu Estetiği Sonrası Görülebilecek Sorunlar

Tip Plasti Operasyonu ve Sonrasında Görülebilecek Sorunlar

Burnumuzun uç kısmı "Tip" olarak adlandırılmakta ve burun ucu estetiği de "Tipplasti" olarak isimlendirilmektedir. Tip bölümü, yüz görünümünde ve burnun genel görünümünde çok önemli bir bölgedir. Bu bölgedeki deformiteler çok çabuk dikkat çekebilir. Burun ucu estetiği ile ilgili o kadar çok teknik tanımlanmış ki; bazı ülkelerde bu tekniklerden bazıları daha popüler olabiliyor.

Benim sevmediğim dikiş teknikleri dışında, dolgu teknikleri, açık teknik tipplasti ve "eksternal strut greft burun ucu kaldırma" tekniği mevcut.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi alar kıkırdakların (ya da alar kartilajların) özellikleri, burun ucunun şeklinin belirlenmesine en önemli faktördür. Alar kıkırdaklar trİpod şeklinde burun ucunun şeklini belirler. Burun ucu estetiğinde bu tripot yapısının aşırı ve keskin bir şekilde ortaya çıkarılması "plastik burun" şeklinin ortaya çıkmasına; alar kartilajlara aşırı müdahaleler yapılması da "sıkma burun" ya da "mandal burun" ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yandaki fotoğrafta, kıkırdak eğriği ameliyatı (deviasyon ameliyatı / septoplasti ameliyatı / smr ameliyatı) esnasında elde edilen ve karşılıklı dikilerek düzgün hale getirilen kıkırdaklardan oluştrurulan, strut greft görülmektedir. Burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatları esnasında, burun ucun desteğinin kalıcı olarak sağlanabilmesinde çok önemli olan bu greft, iyileşme tamamlandıktan sonra, burun ucu ve üst dişerin tutunduğu kemiğin üst kısmı arasında kalarak, burun ucu desteğine katkıda bulunur. Burun ucu estetiği esnasında sadece dikiş kullanılması, kalıcı burun ucu desteği için yeterli değildir. Konu ile ilgili benzer bir makale >> Düşük (Sarkık) Burun Ucu - Tanımı, Nedenleri, Tedavisi

Burun anatomisine ne kadar çok müdahale edilirse, ameliyat sonrası sorun çıkabilme olasılığı da o kadar fazladır.

"Burun ucu düşmesi ve tedavisi" videosu:

Yukarıdaki videolarda, önceden burun ucu estetiği yapılmış (ilk 2 videodaki) ve kıkırdak eğriliği operasyonu - deviasyon ameliyatı sonrasında (son iki videodaki) burun ucunda sarkma ortaya çıkan hastaya yapılan açık teknik revizyon burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görülmektedir.

Revizyon Burun Ucu Estetiği

Yukarıda, videoda da gösterilen hastanın revizyon burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görüntüleri mevcuttur. Burun ucuna kıkırdak greft ile yeniden destek sağlanması ile burun ucu kaldırma işlemi yapılmış ve aynı zamanda burunda estetik olarak daha güzel bir görüntü elde edilmiştir. Aslında burada yapılan işlem esnasında "1 taşla 2 kuş vurmak" gibi hem burun ucunda öne ve yukarı doğru yönelme ve bu sayede burun içi hava yolu kesit alanında artış ve burun fonksiyonlarında artma hem de estetik olarak daha doğal ve güzel bir burun elde etmiş oluyoruz. Bunun tersi olarak da; burun ucu sarkması ortaya çıkan hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Örnek fotoğraflarla burun ucu estetiği ya da burun estetiği sonrasında görülebilecek sorunlar

Alar kıkırdakların dış bacaklarının aşırı inceltilmesi, burun kanatlarının içeriye doğru çökerek "alar kollaps" ortaya çıkmasına neden olabilir. Sizlere farklı web sitelerinde gördüğüm bilgilendirici fotoğraflarla anlatmak istedim.

Hollwood yıldızlarının burun estetiği fotoğraflarının yer aldığı "https://www.beforeandafterplasticsurgery.net/hollywood-nose-job/" websitesinde birçok ünlü yıldızın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası halleri mevcut.

"Lil Kim" e ait fotoğraflar >> https://www.nickiswift.com/20657/truth-happened-lil-kims-face/
90' lı yıllarda yapılan burun estetiklerinde sık görülen bir durum olan "alar kollaps" bulgularını görebilirsiniz. Alar kıkırdağın fazla alınmasına bağlı olarak burun kanalarının içeriye doğru çöktüğüne dikkat edebilirsiniz.

"Paris Hilton" a ait fotoğraflarda >> https://tr.pinterest.com/pin/521995413038142969/?lp=true
3 fotoğrafta burnun giderek inceldiği görülüyor ancak bundan fazla inceltilirse burun nefesinde azalma ve yapmacık bir görünümle sonuçlanacak gibi ...

Bunların dışında burun ucu desteğinin zayıflatılması ve bu desteğinin yeniden saplanmaması durumunda burun ucunda düşme ortaya çıkabilmektedir.

Burun estetiği sonrası ilk 6 ayda yandan bakıldığında burun ucunda aşağıya doğru hafif yönelme şeklinde illüzyon görülebilir. Burun ucundaki ameliyat sonrası şişliklerin azalmasına bağlıdır.

Burun ucuna gereksiz fazla kıkırdak greft eklenmesi, gereksiz kıkırdak alınması; burun ucunun doğal görünümden çıkmasına ve bazen de bu kıkırdakların deri altından görünmesine neden olabilir.

İlgili Fotoğraf 1 >>
İlgili Fotoğraf 2 >>
İlgili Fotoğraf 3 >>
İlgili Fotoğraf 4 >>


Burun deliklerini küçültmek için, burun kanatlarının alt kısımlarının eksizyonu (alar base resection) aşırı yapılırsa burun deliklerinde kalıcı küçülme ve nefes problemleri ortaya çıkabilir.

Evet geniş ve düşük burun ucu olanlarda burun ucunun biraz incelmesi ve biraz da yukarıya doğru kalkması burun ucunu çok güzel göstermektedir. Bunu yaparken burun anomisi en az değiştirilerek yapılması amaçlanmalıdır. Bir tarafta doğallık diğer tarafta da yapmacık görünüm (bazen birlikte nefes alma problemi) olabilmektedir.

Başarılı bir burun estetiğine örnek olarak, önceden burnuna alığı darbe sonrası burnu kırılan ve lar kartilajlarında asimetrisi olan diğer bir Hollwood yıldızı "Javier Bardem"e ait ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fotoğraflari görmek için tıklayınız >>

Diğer bir başarılı rinoplasti ameliyatına örnek olarak, "Blake Lively"e ait ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fotoğraflari görmek için tıklayınız >>

"Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası (Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul Turkey)" İle İlgili Videolar:

Ayrıntılı bilgiler ve öncesi sonrası fotoğraflar bulabileceğiniz linkler: Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası / Burun Ucu (Daraltma, Dikleştirme ve Küçültme) EstetiğiDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması