Ana içeriğe atla

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı

Burun Deliklerini Daraltma Ameliyatı

Burun Ucu Küçültme Estetiği

Estetik bir burun görünümünde burun deliklerinin ve burun kanatlarının şekli önemlidir. Burnun diğer bölümleri ile burun kanatları ve burun ucu arasındaki orantının estetik açıdan ideal düzeyde olması gerekir. Burun deliklerinin idealden daha büyük olması durumunda devreye burun deliği küçültme ameliyatı giriyor. Bu işlem mevcut burun şeklinin tümünün değiştirilmesi için gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatında yapılabildiği gibi sadece burun deliklerini küçültmek için de ameliyat yapılabilir.

Alar base rezeksiyonu

Burun bölgesine nasıl bir şekilde kazandırılacağı konusuna doktorunuz ile görüşerek karar vermenizde fayda olacaktır. Kimi zaman hastalar bir fotoğraf ile gelerek aynı durun deliği görünümünün kendi burunlarına burun deliği küçültme ameliyatı ile kazandırılmasını talep ediyor. Ancak her yüz şekli farklıdır ve her burun görünümü her yüzde, bir bütün olarak bakıldığında aynı güzel görünümü sergileyemez. Bununla birlikte mevcut burun görünümü, istediğiniz burun deliği görünümü ya da küçüklüğü için ideal olmayabilir. Tüm bunları dikkate alarak, sizin yüzünüz için en uygun burun deliği görünümü için doktorunuzun önerilerini de dikkate alarak karar vermeniz, sonuçtan çok daha fazla memnun kalmanızı sağlayacaktır.


Kimler Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Burun deliklerinin büyük olmasından şikayet eden herkes burun deliği küçültme ameliyatı olabilir. Burun kanatlarının yüz bölgesine yayılım gösterdiği bir burun şeklinde sahip olan kişiler ya da daha önce yapılan bir burun estetiği nedeniyle burun deliklerine kazandırılan şekilden memnun kalmayanlar da bu ameliyattan faydalanabilir. Ancak burun deliği küçültme ameliyatı olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bununla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde de cerrahi müdahale yapılması sakıncalı olduğundan bu süreci atlattıktan sonra ameliyat için başvuruda bulunmanızda fayda olacaktır. Son olarak bu ameliyattan faydalanabilmek için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun bulunmaması da gerekiyor.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu ameliyatında lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Hangi anestezi yönteminin uygulanacağına doktorunuz tarafından karar verilmelidir. Anestezide kullanılan ilaçlar, burun deliği küçültme ameliyatı esnasında herhangi bir acı, ağrı ya da sızı hissetmenizi engeller. Anestezinin etkisini göstermesinin hemen ardından fazla olan dokunun kesi uygulanarak çıkarılması sağlanır. Ameliyat sonrasında olabildiğince görünür bir iz kalmaması için kesi uygulanan bölge özenle seçilir. Fazla dokunun çıkarılmasının ardından dikiş uygulaması yapılarak ameliyat tamamlanır.

En çok merak edilen unsurlardan biri de burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında dikiş alınmasına gerek olup olmadığıdır. Bu ameliyatta vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında dikiş alınmasına gerek olmaz. Ancak bu durum ameliyatın ardından kontrole gitmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Dikişleri aldırmak için olmasa bile doktorunuz tarafından dokulardaki iyileşme durumunun gözden geçirilmesi için mutlaka kontrole gitmeniz gerekecektir.

Burun deliklerinin ideal düzeyde küçültülmesi büyük önem taşır. Çünkü idealden daha küçük burun delikleri, estetik açıdan nahoş bir görünüm sergileyeceği gibi çeşitli solunum sıkıntıları yaşamanıza da sebebiyet verebilir. Bu nedenle burun deliği küçültme ameliyatı öncesinde yapılan muayene ile burun deliğinin ne oranda küçültüleceğine karar verilir ve sonrasında ameliyat planlamasına geçilir.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Riskleri

Öncelikler her cerrahi operasyonun bir risk barındırdığını belirtmek gerekir. Risksiz ameliyat yoktur. Bu nedenle burun deliği küçültme ameliyatı da kendi içerisinde çeşitli riskler barındırıyor. Enfeksiyon, kanama gibi riskler günümüzde uygulanan yeni cerrahi teknikler sayesinde minimum düzeye indirgenebiliyor. Ayrıca ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotiklerin kullanımı da enfeksiyon riskini düşürür. Doktorunuz tarafından yapılan uyarıları ve önerileri dikkate almanız, burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında komplikasyon oluşma riskini düşürecektir.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Ameliyatın yapıldığı gün, anestezi işleminden kaynaklı olarak hafif mide bulantısı, kusma ya da baş ağrısı görülebilir. Bu durum geçicidir ve burun deliği küçültme ameliyatı öncesinde uygulanan anestezi ilacının vücuttan atılmasıyla birlikte şikayetleriniz de son bulur. Bu sürenin uzun olmadığını belirtmek gerekir. Özellikle lokal anestezi uygulandığında, söz konusu şikayetler çok daha hafif düzeyde olabiliyor.

Klinik istirahatin gerekmediği estetik ameliyatlardan biri de burun deliği küçültme ameliyatı oluyor. Cerrahi operasyonun ardından aynı gün taburcu olabilirsiniz. Ancak evde birkaç gün istirahat etmeye ihtiyacınız olabilir. Kendinizi iyi hissettiğiniz anda çalışma hayatına da geri dönebilirsiniz. Ameliyatın ardından iyileşme süreci hastaları çok zorlamıyor. Konforlu bir iyileşme süreci yaşandığını söyleyebiliriz. Hafif bir ağrı olabilir ancak bu ağrı doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı ile kontrol altına alınabiliyor.

Estetik ameliyatlarda sonucu hemen göremezsiniz. Ameliyatın ardından burun bölgesinde şişme, morluk ve ödem olabilir. Bu durum son derece normaldir ve ameliyat sonucunu net bir şekilde görmenizi engeller. Dolayısıyla burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında atel ve bantların çıkarılmasının ardından beklediğiniz burun görüntüsünden çok daha farklı bir görüntü karşınıza çıkacak. Burun bölgesine kazandırılan şekli daha net hatlarıyla görmeniz için yaklaşık 6 hafta beklemeniz gerekiyor.

Cerrahi operasyonun ardından 3 ay zaman geçtikten sonra artık burun ucundaki sertlik yumuşamaya başlayacaktır. Yumuşama ile birlikte bir incelme de meydana gelmeye başlar ve artık burun delikleri bölgesi de burun deliği küçültme ameliyatı ile kazandırılan şekli yavaş yavaş almaya başlar. Bu süre sonunda burun bölgesinin ağız ve göz ile orantısı da normale döner.

Burun bölgesinin tam olarak şeklini alması ise 12 ayı bulabilir. Zira burun deliği küçültme ameliyatı dahil olmak üzere yüz bölgesinde yapılan estetik ameliyatların büyük bölümünde bu süre 6 ay ila 12 ay arasında değişiyor. Elbette bu sürenin hastadan hastaya farklılık gösterdiğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dokulardaki iyileşme hızı her hastada aynı değildir. Dolayısıyla burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında burnun gerçek şeklini alması 12 aydan daha kısa sürede de olabilir.

Burun ucu estetiği animasyonuBurun Deliği Küçültme Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tahmin edebileceğiniz gibi burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında burun bölgesine darbe alınmaması gerekiyor. Darbe, hafif düzeyde olsa dahi burun ucuna kazandırılan şeklin bozulmasına sebebiyet verebilir ve bu durumda ikinci ameliyatın yapılması zaruri bir hal alabilir. Hijyen, maksimum düzeyde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Ameliyatın ardından dikiş hatlarının kesinlikle temiz tutulması gerekiyor.

Hastalarda burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında sıklıkla burun bölgesine dokunma ihtiyacı olabiliyor. Bu davranıştan kaçınmalısınız. Özellikle ameliyattan sonra dokularda henüz iyileşmenin tam olarak sağlanmadığı dönemde, hijyenik açıdan burun bölgesine sık sık dokunmanız enfeksiyona sebebiyet verebilir. Doktorunuz tarafından belirtilen süre boyunca sauna, hamam, havuz ve denize girmemelisiniz. Ayrıca ilk bir hafta vücudunuzu zorlayan hareketlerden kaçınmanızda fayda olacaktır.
Kadın hastalar ne zaman makyaj yapmaya başlayabileceklerini de merak ediyor. Kesi uygulanan dokularda iyileşme olmadan, burun bölgesi ile kozmetik ürünlerin temas etmemesi gerekiyor. İyileşme süresi kişiden kişiye değişeceği için, burun deliği küçültme ameliyatı sonrasında ne zaman makyaj yapılabilir sorusunun yanıtı doktorunuz tarafından verilmelidir. Ameliyatın ardından yapılan muayenelerde, doktorunuz dokulardaki iyileşme düzeyini kontrol eder. Bu kontrolün ardından konuyla ilgili doktorunuzun görüşünü alabilirsiniz. Doktor tarafından onay verilmeden makyaj malzemeleri, kremler ve benzeri ürünler kullanılmamalıdır.

Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Daraltma ve Dikleştirme Estetiği

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)


Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale