Ana içeriğe atla

Basit Rinoplasti Operasyonu

Basit Burun Estetiği

Basit Burun Estetiği

Basit burun estetiği çok sayıda hasta için kurtarıcı bir seçenek oluyor. Burundaki şekil bozukluğu ya da kişinin yüz şekli ile burun şekli arasında estetik açıdan bir uyum olmaması gibi nedenlere bağlı olarak pek çok kişi rinoplasti ameliyatına gereksinim duyuyor. Fakat ameliyat kararı almak her birey için kolay olmayabilir. Burun estetiği ameliyatlarından sonra burun etrafında ve bazen de göz altlarında meydana gelen morarmalar, şişlikler bazı kişiler için adeta korkulu bir rüyaya dönüşüyor. İşte bu noktada devreye basit burun estetiği giriyor.

Kemik Kırılmadan Burun Estetiği Ameliyatı


Hastalar için çok daha konforlu bir iyileşme süreci sunması ve beraberinde burun bölgesine klasik rinoplastiye nazaran daha basit bir müdahale yapılması basit burun estetiği işleminin son dönemde bir hayli ilgi görmesini de sağlıyor. Toplumda bu operasyonun ameliyat olmadığı yönünde bir yanlış düşünce olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bu işlemin cerrahi dışı estetik uygulamalar ile karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü basit burun estetiği de bir ameliyattır. Fakat klasik prosedürle uygulanan bir cerrahi operasyon değildir. Çok daha basit ve çok daha kısa sürede tamamlanan bir işlemdir.

Basit Burun Estetiği Ameliyatı

Öncelikle basit burun estetiği ameliyatı sadece 30 ila 60 dakika içerisinde tamamlanabilen bir operasyondur. İşlem öncesinde hastaya lokal anestezi uygulandığından ameliyat esnasında herhangi bir acı, ağrı ya da sızı hissedilmesi mümkün olmaz. Ameliyat öncesinde yapılan muayene ile operasyonda buruna nasıl bir müdahale yapılacağı belirleniyor. Lokal anestezinin etkisini göstermesi ile birlikte operasyona başlanıyor ve kısa sürede işlem tamamlanıyor.

Basit Rinoplasti Operasyonu - Burun Ucu Estetiği + Burun Kemeri Törpüleme

Kesi uygulanması gerektiğinden basit burun estetiği sonrasında dikiş uygulamasına ihtiyaç duyuluyor. Vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığı için yeniden dikiş alınmasına gerek olmuyor. Ayrıca ameliyat sonrasında oluşan izin belirginliğinin de çok daha az olduğunu belirtmek gerekir. Bildiğiniz gibi burun estetiği ameliyatlarından sonra tampon kullanılması gerekiyor. Ancak basit burun estetiği tampon da dahil olmak üzere atel, alçı gibi aparatların kullanılmasına gerek bırakmıyor ve haliyle hastalar gayet konforlu bir iyileşme süreci yaşıyor.

Basit Rinoplasti Operasyonu - Burun Ucu Estetiği + Burun Kemeri Törpüleme

Buruna estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmak için uygulanması gereken basit burun estetiği prosedürü her hastada aynı olmaz. Ameliyat planlaması her hasta için farklı şekilde yapılıyor. Çünkü istenen burun görünümü için nasıl bir müdahaleye gereksinim olduğu her hastada farklıdır. Bazı hastalarda amacımız burun ucunu kaldırmakken bazı hastalarda burun kemerini törpülemek oluyor. Bazı hastalarda ise daha önce yapılan hatalı bir ameliyatın ortaya çıkardığı hafif deformelerin giderilmesi için bu operasyon gerçekleştiriliyor.

Basit Burun Estetiği Kalıcı mıdır?

Elbette basit burun estetiği ile elde edilen burun görünümü kalıcıdır. Ancak bu operasyon ile buruna kazandırılan şekli net bir şekilde görmeniz için öncelikle iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekiyor. İyileşme süresi her hastada aynı olmaz. Ayrıca yapılan müdahaleye bağlı olarak da iyileşme süresi değişebilir. Hafif ödem ve şayet oluşursa morluklar sadece birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat burun derisinin altındaki dokularda % 100 iyileşme olması birkaç günden daha uzun sürer. Dolayısıyla kalıcı olan bu sonucu görmek için beklemeniz gereken süre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak birkaç ay sonrasında artık sonucu net bir şekilde görmeye başlarsınız. Yapılan basit burun estetiği operasyonunun üzerinden 6 ay geçtiğinde ise tam olarak sonucu görmeniz mümkün hale gelir.

Basit Burun Estetiği Ameliyatı Kimler İçin Uygundur? 

Burun kemerinin hafifçe törpülenmesinin yeterli olduğu hastalar için basit burun estetiği ideal bir seçenektir. Aynı zamanda klasik prosedür ile uygulanan rinoplasti ameliyatından korkanlar ve bu korku nedeniyle cerrahi operasyona sıcak bakmayanlar için de cazip bir estetik prosedür olduğunu belirtebiliriz. Yaşamına uzun süre ara vermek istemeyenler, iş hayatı yoğun olanlar ve ameliyatın ardından hemen sosyal yaşantısına geri dönmek isteyenler de basit burun estetiği operasyonundan rahatlıkla faydalanabilir.

Ancak 18 yaşından önce basit burun estetiği de dahil olmak üzere estetik ameliyat önermiyoruz. Bununla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde de cerrahi operasyon sakıncalıdır ve bu nedenle emzirme döneminin sona ermesini beklemek gerekir. Ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan her birey söz konusu operasyondan faydalanabilir.

Doğal Görünümlü Basit Burun Estetiğinin Avantajları

Çok sayıda avantaj sunan basit burun estetiği sonrasında çok hafif düzeyde bir şişme olabilse de morarma neredeyse hiç beklenmiyor. Bu nedenle hastaların iş hayatlarına ve sosyal yaşamlarına günlerce ara vermeleri gerekmiyor. Operasyondan sadece 1 gün sonra hastalar işe gidebiliyor ve günlük hayatlarına geri dönebiliyor. Tampon ya da burun alçısı kullanılmadığından solunuma bağlı sıkıntılar da yaşanmıyor. İyileşme süresi klasik rinoplastiye göre çok daha kısa ve beraberinde operasyon sonrasında yaşanan ağrı da oldukça hafif düzeydedir. Ameliyat esnasında burun bölgesine yapılan müdahalenin çapı çok daha küçük olduğundan cerrahi müdahaleye bağlı risklerin boyutu da az oluyor.

Basit Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözlük Kullanımı

Burun bölgesine nasıl bir şekil kazandırılmış olunursa olunsun basit burun estetiği sonrasında iyileşme gerçekleşmeden gözlük kullanımı sakıncalıdır. Çünkü gözlük buruna ağırlık yapar ve bu da ameliyat ile kazandırılan şeklin bozulmasına sebebiyet verir. Bu durum burun ucu kaldırma operasyonlarında da geçerlidir. Dolayısıyla gözlük kullanımına bir süre ara verilmesi gerekir. Dereceli gözlük kullananlar için bu durum sıkıntılı bir tablo gibi görünse de lens seçeneği sorunu ortadan kaldırıyor. Operasyondan sonra iyileşme tamamen gerçekleşene kadar lens kullanabilirsiniz. Gözlük kullanımının ne kadar süre boyunca sakıncalı olduğu da hastaların iyileşme süresine bağlı olarak değişebilir. Ameliyat sonrasında yapılan ilk kontrolün ardından doktorunuz iyileşme düzeyi ile ilgili size bilgi verecektir. Genellikle basit bir müdahale yapıldığından sadece 1 ay süreyle gözlük kullanmamak yeterli oluyor. Bu konuda mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate almanız idealdir.

Basit Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bununla birlikte basit burun estetiği sonrasında iyileşme gerçekleşene dek buruna darbe almamaya da özen göstermelisiniz. Burnuna alınan hafif bir darbe de operasyonla elde edilen şeklin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda ikinci bir ameliyat zorunlu hale geliyor. Dolayısıyla operasyon sonrasında yaklaşık birkaç hafta ağır spor aktiviteleri ve egzersizlerden uzak durulmasından fayda olacaktır. Bu süre boyunca hamam, sauna, havuz ve denize girilmesi de sakıncalıdır. Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçların mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu ilaçlar enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılıyor. İlk bir hafta vücudu çok fazla zorlayan hareketlerden de kaçınmalısınız.

Basit Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 

Elbette basit burun estetiği fiyatları da merak ediliyor. Ancak size bir fiyat bilgisi verilebilmesi için öncelikle muayene olmanız gerekiyor. Bu cerrahi operasyon pek çok farklı amaçla yapılabiliyor. Kimi zaman burun kemerine müdahaleyi kapsarken kimi zaman da sadece burundaki kıkırdak dokulara müdahaleyi kapsıyor. Mevcut burun şekliniz ve ameliyat ile buruna nasıl bir müdahale yapılacağı fiyat noktasında belirleyici unsurlardır.

Doktorun deneyimi, basit burun estetiği işleminin hangi teknikle yapılacağı ve hatta döviz kurları dahi fiyatın belirlenmesinde dikkate alınan unsurlar oluyor. Sonuç olarak muayene olmadan bir fiyat bilgisinin tarafınıza iletilmesi olanaksızdır. Tahmini bir fiyat bilgisi de yanıltıcı olabildiğinden öncelikle muayene için randevu almanızı tavsiye ederiz.

Benzer makaleler >> Kemik Kırılmadan Burun Estetiği ve Avantajları / Burun Estetiği Ameliyatının Risklerini Azaltan Bir Uygulama: Kemik Kırılmadan Burun Estetiği Ameliyatı

Source link >> Nose Reshaping Surgery | ABCS
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması