Ana içeriğe atla

Burun Ucu İnceltme Estetiği

Burun Ucunu Küçültme ve Daraltma Ameliyatı

Burun Ucu İnceltme Estetiği

Burun ucu inceltme pek çok estetik girişim ile kıyaslandığında daha basit bir operasyon olmasına karşın yüz ifadesinde bir hayli belirleyici sonuçlar doğuruyor. Genel olarak yüz ifadesinin çok daha güzel, sempatik ve sevimli bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu cerrahi operasyon sadece burnun uç bölümüne müdahale edilmesi ile gerçekleştiriliyor. Operasyonun amacı ise genel olarak burun ucunun daha ince bir görünüme kavuşturulması oluyor. Günümüzde çok daha fazla ilgi görmeye başlayan bu operasyon hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabiliyor.
Burun bölgesi yukarıdan aşağıya doğru 3 farklı bölüme ayrılır. Bunlar;
  • Dorsum
  • Supratip
  • Nazal tip bölgesi (burun ucu)
Yüzün genel görünümünde bu 3 burun bölgesi arasında en çok dikkat çeken ve etkili olan burun ucudur. Dolayısıyla burun ucu inceltme operasyonunun yüzün genel ifadesine son derece olumlu yansımalar yapması da bundan kaynaklanır. Burun ucunun sadece inceltilmesi değil, daha kalkık bir görünüm alması bile yüz güldüren sonuçlar elde etmeyi sağlayabiliyor. Aynı zamanda burnun tamamına müdahale edilmesinden çekinen hastalar için de burun ucu inceltme daha cazip bir seçeneğe dönüşebiliyor.

Burun Ucu İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

‘Tipplasti’ ya da ‘nazal tipplasti’ olarak da adlandırılan burun ucu inceltme operasyonu genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon anestezi ile gerçekleştirilebilen bir ameliyattır. Bu nedenle operasyon esnasında hastaların herhangi bir acı, sızı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Hangi anestezi yönteminin tercih edileceğine doktorunuz tarafından karar verilecektir. Bununla birlikte burun ucu inceltme ameliyatı her hastada aynı prosedürle uygulanmayabilir. Hastanın burun dokusunun durumu, mevcut burun şekli ve nasıl bir görünüm kazandırılacağı gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak, muayene sonrasında doktor tarafından ameliyat planlaması yapılır.Hem açık hem de kapalı teknikle yapılabilen burun ucu inceltme operasyonunun süresi de kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı hastalarda ameliyat 30 dakikada tamamlanabiliyorken; bazı hastalarda daha kompleks bir müdahale gerekebiliyor ve bu nedenle ameliyat süresi 1,5 ila 2 saate kadar da uzayabiliyor. Yapılan muayenenin ardından tarafınıza tahmini bir ameliyat süresi bilgisi verilecektir. Bu operasyon kimi zaman klasik burun estetiği ameliyatının bir parçası olarak da yapılabiliyor ve böyle durumlarda operasyonun süresi daha uzun oluyor.

Kimi zaman burun ucu inceltme ameliyatında hastanın sadece burun kanatlarına müdahale edilmesi yeterli olabiliyor. Kimi zaman burun ucunun tepe noktasında da bir müdahale yapılması gerekiyor. Ancak genel olarak bu operasyon esnasında kıkırdak doku transferine ihtiyaç duyulmaz. Sadece burun ucunda bir deformasyon ya da eğrilik olması durumunda kıkırdak doku transferi de devreye girebiliyor. Bununla birlikte burun ucunda hem daralma hem de dikleşme hedeflendiğinde de operasyon planlaması biraz daha farklı bir boyut kazanıyor.

Burun Ucu İnceltme Estetiği

Burun Ucu Küçültme Ameliyatının Fiyatı

Bu minimal operasyondan faydalanmak isteyenler burun ucu inceltme ameliyatının fiyatını da merak ediyor. Ancak sizlere net bir fiyattan söz etmek yanıltıcı bir tutum olur. Çünkü daha önce de değindiğimiz gibi bu operasyon her hastada aynı prosedür ile gerçekleştirilmiyor. Her bireyde burun dokusu ve burun şekli farklıdır. Sadece burun derisinin inceliği ve kalınlığı bile operasyonda tercih edilen yöntemlerde ya da yapılan müdahalelerde bir farklılık olmasını beraberinde getirebiliyor. Buna bağlı olarak burun ucu inceltme ameliyatı için ayrılması gereken bütçe de değişiyor.

Fiyatta belirleyici olan pek çok farklı faktör vardır. Hastanın burun şekli ve doku durumunun yanı sıra doktorun deneyimi ya da kullanılacak teknik de burun ucu inceltme ameliyatının fiyatında etkili olur. Bununla birlikte kullanılacak anestezi ilaçları ve diğer ilaçlar da fiyatı etkileyen faktörler listesinde yer alıyor. Bu ilaçların yurt dışından geliyor olması durumunda döviz kurları da dikkate alınarak bir fiyatlandırma yapılıyor. Randevunuzu alarak muayene olmanız durumunda doktorunuz tarafından ameliyat planlaması yapılır ve tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilir.

Sadece Burun Ucu Küçültme Kimler İçin Uygundur?

Elbette burun ucu inceltme operasyonu da bir cerrahi müdahaledir ve bu estetik operasyondan faydalanabilmeniz için ameliyata engel bir sağlık sorununuzun olmaması gerekiyor. Bu operasyon burun ucu dışında kalan diğer burun bölümlerinde herhangi bir sorunu olmayan kişiler için en ideal seçenektir. Bununla birlikte burun ucunun incelmesini isteyen hastalar bu ameliyattan faydalanabilir.
Burada kritik bir unsurdan da söz etmemiz gerekiyor. Öncelikle burun ucu inceltme ameliyatından faydalanabilmeniz için hekim muayenesinden geçmeniz gerekir. Bu muayene sonrasında doktorunuz tarafından söz konusu operasyon için uygun olduğunuz belirlenirse bu durumda ameliyat için tarih belirlenebilir. Bununla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde ameliyat çeşitli sakıncalar doğurabildiği için bu operasyondan emzirme dönemi sona erdiğinde faydalanmanız daha doğru olacaktır.

Burun Ucu İnceltme Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Operasyonun ardından dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Bunların ilki ve en önemli olanlarından biri burun bölgesine darbe almamaya özen göstermeniz olacak. Çünkü burun ucu inceltme ameliyatı ile buruna kazandırılan şekil, ameliyattan sonraki ilk günlerde hafif bir darbe alınması durumunda bile bozulabilir. Böyle bir durumda revizyon burun ucu estetiği ameliyatı olmanız gerekir. Ameliyatın ardından doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçları belirtildiği periyotlarla almalısınız. Bu ilaçlar ameliyat sonrasında enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla veriliyor ve kullanmamanız durumunda enfeksiyon gelişebilir.

Aynı zamanda burun ucu inceltme operasyonunun yapıldığı gün ve sonraki birkaç gün boyunca sauna, hamam, havuz ve deniz yasak olacak. Birkaç gün boyunca vücudu zorlayan hareketlerden, ağır spor aktivitelerinden kaçınmanız gerekiyor. Operasyon burundaki küçük bir alana müdahaleyi kapsadığından iyileşme süresinin çok uzun olmadığını belirtebiliriz. Ancak her hastada doku iyileşme aynı hızla olmuyor ve buna bağlı olarak % 100 iyileşmenin ne zaman gerçekleşeceği sorusunun yanıtı da değişebiliyor.

Ameliyatın ardından hafif bir ağrı olması son derece normaldir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Bu operasyon klinik istirahat gerektirmiyor. Yapılan burun ucu inceltme ameliyatının ardından birkaç saat gözlem altında kalmanız gerekiyor. Sonrasında aynı gün taburcu olabilir ve evinize gidebilirsiniz. İş hayatına ara vermeyi de gerektirmiyor. Şayet çok ağır bir işte çalışmıyorsanız, operasyondan sonraki gün işe gidebilirsiniz. Son olarak burun ucu inceltme operasyonundan önce uygulanan anesteziye bağlı olarak ameliyatın yapıldığı gün hafif mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı görülebilir. Bu durum son derece normaldir ve genellikle birkaç saat içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Burun Ucu İnceltme Ameliyatının Riskleri

Elbette burun ucu inceltme operasyonu da bir cerrahi müdahaledir ve tüm cerrahi müdahalelerde geçerli olan kanama, enfeksiyon gibi riskler bu operasyonda da geçerlidir. Bunun yanı sıra burun ucunun aşırı küçültülmesi, burun ucu hava yolunda daralma risklerinin mevcudiyetinden de söz edebiliriz. Burun tıkanıklığı, kanat çökmesi ve kollaps da riskler listesinde yer alıyor.
Ancak genel olarak bakıldığında deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilen burun ucu inceltme ameliyatında risklerin gerçekleşme ihtimalinin çok daha düşük olduğunun altını çizmek gerekiyor. Özellikle burun ucuna müdahaleyi kapsayan estetik operasyonlarda uzmanlaşmış bir doktora yönelmeniz durumunda, sonuçtan memnun kalma olasılığınız da çok daha yüksek olacaktır.

Kalın Deri Özellikleri, Burun Ucu İnceltme Operasyonunu Zorlaştıran Bir Faktör!

Etnik burun yapısı olan hastaların bazılarının burunlarında çok kalın deri özellikleri de mevcuttur. Çok kalın deri özellikleri olan hastalarda, ameliyat sonrasında burun ucunda normalden daha fazla süren ödem ortaya çıkabilir. Derinin iki seviyeli diseksiyonla inceltilmesi durumunda bile; genetik özelliklere bağlı olarak iyileşme esnasında yeniden kalın ve yağlı deri özellikleri ortaya çıkabilmektedir. Kalın deri özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkan "abartılı kamuflaj etkisi" burun ucunda yuvarlak görünüm ortaya çıkabilir ve burun ucundaki, kıkırdak köşelerinde yansımaya izin vermeyen kalın deri özellikleri olan hastalarda, çok ince bir burun ucu elde edilebilmesi "hayal" den öteye gitmeyebilir. Kalın deri özellikleri olan hastalarda burun ucu inceltme işlemlerinin zorlukları ile ilgili benzer bilgileri içeren link >> Kalın Burun Ucu Derisi Olan Hastalarda "Burun Ucu Daraltma" İşleminin Zorlukları!Benzer makale linki >> Burun Ucu Daraltma

Kaynak link >> Rhinoplasty - an overview | ScienceDirect TopicsDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale