Ana içeriğe atla

Revizyon Burun Estetiği İle İlgili Birkaç Önemli Bilgi

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon Burun Estetiği

Tüm estetik ameliyatlarda çeşitli riskler bulunuyor. Bu risklerden biri de sonucun istendiği gibi olmamasıdır. Burun estetiği ameliyatlarının yaklaşık olarak % 10’unda söz konusu durum ortaya çıkabiliyor ve işte bu durumda devreye revizyon burun estetiği ameliyatı giriyor. Rinoplasti sonrasında istenmeyen sonuçlar sadece burun şekliyle ilgili olmayabiliyor. Kimi zaman fonksiyonel bir sorun ortaya çıkıyor ve bu durumda da hastanın yeniden ameliyata alınması gerekebiliyor. Dolayısıyla revizyon burun estetiği burun bölgesi ile ilgili fonksiyonel bir sorun ortaya çıktığında da tercih ediliyor.

Revizyon Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Daha önce burun estetiği ameliyatı olan ancak gerek şekil gerekse fonksiyon noktasında çeşitli sorunlar yaşayan herkes revizyon burun estetiği ameliyatı olabilir. Ancak bu cerrahi operasyonun yapılabilmesi için ilk ameliyatın üzerinden minimum 6-9 ay zaman geçmiş olması gerekir. Hatta hasta solunum sıkıntısı gibi ciddi bir sorun yaşamıyorsa ilk ameliyattan sonra 1 yıl beklemesi çok daha doğru olacaktır. Burun estetiği ameliyatından sonra burun ucu şiş gibi görünenler, burnun ucunun fazla kaldırılması nedeniyle burun deliklerinin görünmesi gibi bir sorun yaşayanlar revizyon burun estetiği operasyonundan faydalanabilir.

Burnun olması gerekenden daha az ya da daha fazla küçültülmesi, ilk ameliyat sonrasında buruna darbe alınması nedeniyle kazandırılan şeklin bozulması, burun ile yüz bölgesi arasında bir orantısızlık olması, burunda asimetrik bir görünüm oluşması gibi durumlarda da revizyon burun estetiği tercih edilebiliyor.

Revizyon Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri de revizyon burun estetiği ameliyatının ne kadar sürdüğüdür. Ancak daha önce söz ettiğimiz gibi bu estetik ameliyatlar pek çok farklı amaçla yapılabiliyor. Dolayısıyla net bir süreden söz etmek yanıltıcı olacaktır. Kimi hastalarda sadece derinin kıkırdak yapısı üzerinden kaldırılması dahi 40 dakikayı geçebiliyor. Kulak arkasından kıkırdak doku alınması gerektiğinde, kaburga kıkırdağından kıkırdak greft alınması gerektiğinde ameliyatın süresi çok daha uzun olabiliyor. Ancak kimi hastalarda da sadece 20 dakikalık bir operasyon, amaca ulaşılması için yeterli gelebiliyor.

Burun bölgesinde ilk ameliyat sonrasında oluşan şekil, nasıl bir müdahale yapılacağı gibi çeşitli unsurlar, ameliyatın süresinin değişmesini berberinde getiriyor. Operasyon öncesinde doktorunuz tarafından yapılacak klinik muayene sonrasında revizyon burun estetiği ameliyatının ne kadar süreceği size tahmini olarak bildirilecektir. Elbette ameliyat sırasında beklenmedik durumlar gelişebilir. Bu nedenle cerrahi müdahale belirtilen zamandan biraz daha uzun sürebilir.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrasında iyileşme sürecinin hastaları çok fazla zorlamadığını belirtmekle birlikte bazı unsurlara da maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizelim. Öncelikle revizyon burun estetiği ameliyatı çoğunlukla klinik istirahat gerektirmez. Genellikle sadece 1 gün klinik istirahate gerek duyulabiliyor. Ameliyatın ardından yaklaşık 1-3 günsoğuk kompres uygulanması gerekebiliyor. Bu nedenle hasta ameliyatın hemen ardından taburcu edilmez. Soğuk yüz maskesi, ödem ve morluğun daha az olması için tercih edilebilen bir yöntemdir. Eğer ilave kıkırdak doku alınması için kulak kepçesine ya da kaburgaya operasyon yapıldıysa hastanın ağrısı biraz daha fazla olabilir.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

İyileşme sürecinde hijyene çok fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalar elleriyle burunlarına sürekli dokunma hissi içerisinde olabiliyor ancak bu tavsiye edilmeyen bir durumdur. Özellikle bandajın açılmasının ardından birkaç gün masaj gibi zorunluluklar dışında buruna dokunulmaması gerekir. Bununla birlikte revizyon burun estetiği sonrasında burun bölgesine darbe alınmamasına da özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonra 1 hafta baş bölgesinin yukarıda tutulması için 2 yastıkla uyunması önerilir. Bu sayede şişlikler daha az olacaktır.

Revizyon Burun Estetiği

Eğer revizyon burun estetiği sonrasında delikli bir yapıya sahip olan silikon splintler kullanılmışsa 7 gün sonrasında alınır. Şayet plastik ya da silikon atel kullanılmışsa yaklaşık 7 gün sonrasında bu atel de çıkarılır. Burunda bandajın ne kadar süre kalacağı ise hem yapılan müdahaleye hem de hastanın iyileşme hızına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle bu sürenin 1 haftadan daha fazla sürmediğini belirtebiliriz.  Bazı hastalarda burun tamponu ve burun ateli de kullanılmayabilir ve sadece buru üzerine birkaç flaster yapıştırılması yeterli olabilir.

Burun bölgesini ıslatmamak kaydıyla revizyon burun estetiği ameliyatından 2 gün sonra duş alınabilir. Burun içerisine işlem yapıldıysa, banyo yaparken burun içerisine yaklaşık 3 hafta süre ile şehir şebeke suyunun temas ettirilmemesi uygundur. Ancak 1 ay boyunca havuza, denize, saunaya ya da hamama girmemelisiniz. Aynı zamanda vücudu zorlayan egzersiz ve spor aktivitelerine de bu süre boyunca ara vermeniz gerekir. Hastalar genellikle birkaç gün sonrasında iş hayatlarına geri dönebiliyor. Hatta operasyondan bir gün sonrasında çalışabilecek durumda olan hastalar da olabiliyor. bu operasyon için iş hayatınıza uzun bir süre ara vermeniz gerekmiyor.

Yaklaşık 2 ila 3 ay boyunca burun bölgesinde hissizlik olabilir. Keza bu durum normaldir ve sonrasında kendiliğinden geçecektir. Morluk ve ödem ise 2 gün sonrasında azalmaya başlar ve kısa sürede ortadan kalkar. En çok merak edilen sorulardan biri de revizyon burun estetiği sonrasında sonucun ne zaman görülebileceği oluyor. Buruna kazandırılan şekli net bir şekilde görmeniz ufak müdahaleler yapılldıysa 1-2 ay sonrasında mümkün olur. Derin diseksiyonve kıkırdak greftleme işlemleri fazla yapılan hastalarda bu süre daha uzundur. Fakat burnun ameliyat ile kazandırılan formu tam olarak alması 1 yıl sürebiliyor. Çok kalın deri özellikleri olanlarda bu süre 2 buçuk yıla kadar uzayabilir. İyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu süre boyunca doktorunuz tarafından yapılan uyarıları ve önerileri dikkate almalısınız. Uyarılar ve önerilere harfiyen uymanız, revizyon burun estetiği sonrasında daha konforlu bir iyileşme süreci yaşamanızı sağlar.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatında Başarı Oranı Kaçtır?

Öncelikle tüm estetik operasyonlarda ameliyatın başarısının sadece cerrahın deneyimine ya da bilgisine bağlı olmadığını belirtmek gerekiyor. Haliyle revizyon burun estetiği ameliyatının başarısı üzerinde de kişinin yaşam şeklinden cilt yapısına hatta beslenmesine kadar pek çok unsur etkilidir. Günümüzde uygulanan yeni ameliyat teknikleri, tüm estetik operasyonların başarısını artırıyor. Revizyon amacıyla gerçekleştirilen bu ameliyatlarda da artık daha gelişmiş teknikler kullanılıyor.
Tahmin edebileceğiniz gibi revizyon burun estetiği ameliyatının, hastanın şikayetleri ve beklentileri de dikkate alınarak çok iyi planlanması gerekiyor. Bu durumda başarı oranının % 80’e çıktığını belirtebiliriz. Ancak ilk burun estetiği ameliyatında başarı oranı % 90’dır. Revizyon ameliyatlarında yani sekonder vakalarda başarı oranı bir miktar daha düşer.

Kulaktan Alınan Kıkırdak Burunda Kullanılıyor

Rinoplasti ameliyatlarında burun ucunu inceltmek amacıyla kıkırdak dokunun bir bölümü kesilerek çıkarılır. Ancak olması gerektiğinden daha fazla kıkırdak doku çıkarılması durumunda burun delikleri ile yan duvarlarda bir kapanma oluşabilir. Kollaps olarak adlandırılan bu kapanma solunum sıkıntılarına sebebiyet verir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için revizyon burun estetiği esnasında kulak bölgesinin arkasından ya da kaburgadan kıkırdak greftleri alınır ve burun bölgesine nakledilir. Böylelikle söz konusu deformasyon ortadan kaldırılmış olur. Elbette her revizyon burun estetiği ameliyatında kulak arkasından doku alınmasına gerek olmaz. Bu işlem sadece söz ettiğimiz sorunun meydana gelmesi durumunda, kıkırdak dokuya ihtiyaç duyulduğunda tercih edilir.

Cerrahide Fonksiyonel Yapı Korunmalı

Estetik operasyonların tamamında amaç sadece görünüm olmamalıdır. Rinoplastide de burnun fonksiyonel yapısının korunması gerekir. Burun, kıkırdak ve kemik çatıdan oluşur. Solunum esnasında hava burun pasajlarından geçer. Ancak burun kanallarının daralması ya da burun duvarında eğrilikler olması nefes almada çeşitli sorunlara sebebiyet verir. Burun estetiği ameliyatlarında ya da revizyon burun estetiği operasyonlarında burundaki valv bölgelerinin korunması çok büyük önem taşır. Özellikle burun duvarı eğriliklerini gidermek amacıyla gerçekleştirilen operasyonlarda fonksiyonel yapının korunmasına çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Benzer makale >> Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Kaynak link >> Revision rhinoplasty. - NCBI
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale