Ana içeriğe atla

Yamuk Burun Estetiği

Yamuk Burunlar İçin Estetik Operasyon Hakkında

Yamuk Burun Estetiği
Yamuk burun estetiği sıklıkla yapılan burun estetiği ameliyatları arasında yer alıyor. Burun bölgesinde eğrilik olması, yüzün estetik görünümünü de olumsuz yönde etkiliyor. Bu bölgedeki yamukluk çok farklı şekillerde olabiliyor. Burun kökünden başlayarak tüm burun bölgesinin blok şeklinde yamuk bir görünümde olması ya da burun kökü ile burun ortasında bir yamukluk olması en sık görülen burun yamukluğu tipleri oluyor. Bununla birlikte burun ortasından başlayan ve burun ucuna uzanan bir yamukluk olabileceği gibi burunun S ya da C şeklinde olduğu bir görünüm de ortaya çıkabiliyor.

Genellikle yamuk burun estetiği sadece görsel kaygılar ile yapılan bir ameliyat olarak değerlendiriliyor. Oysa çoğu zaman bu burun şekli solunum sıkıntılarını da beraberinde getiriyor. Tek taraflı ya da çift taraflı solunum sorunların ortadan kaldırmak amacıyla da yamuk burun estetiği ameliyatından faydalanılabilir. Bu operasyonun 20 yaşından önce yaptırılması, zaruri haller dışında önerilmiyor. Çünkü 20 yaşına kadar yüz gelişimi tam olarak tamamlanmayabilir. Bu nedenle şayet solunuma dair çok ciddi bir sorun yaşanmıyorsa, ameliyat için yüz gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekir.

Yamuk Burun Estetiği Neden Zordur?

Yamuk burun yapısında burun kemiği ile kıkırdak dokularda ters yönlere doğru bir yayılım mevcuttur. Bu durum yamuk burun estetiği ameliyatının diğer burun estetiği ameliyatlarından çok daha zor kılar. Kimi zaman çocukluk döneminde oluşan burun travmaları da ameliyatın zorlaşmasının nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü bir yandan burun büyümeye devam ederken diğer yandan burun içinde ciddi bir deformasyon meydana gelebiliyor. Her hastada yamuk burun estetiği ameliyatının ayrı olarak planlanması, doku ve burun kemiği durumunun ameliyat öncesinde detaylı bir şekilde incelenmesi ve doktorun deneyimi sayesinde bu zorlu operasyonlar da başarılı bir şekilde tamamlanıyor.

Eğri Burun Ameliyatı - Burun Masajı - Dr.Murat Enöz Anlatıyor

Yamuk Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Yamuk Burun Estetiği

Ameliyat süresi hastadan hastaya değişir. Çünkü daha önce de söz ettiğimiz gibi yamuk burun görünümü pek çok farklı şekilde olabiliyor ve her hasta için aynı prosedür ile yamuk burun estetiği ameliyatı yapılması olanaksızdır. Bazı hastalarda yamuk görünümü ortadan kaldırmak için burun kemiğine müdahale edilmesi şarttır. Bazı hastalarda, özellikle burun ucunda çok hafif bir yamukluk olduğunda sadece kıkırdak dokuya müdahale edilmesi, istenen görünümü elde etmek için yeterli oluyor.

Sonuç olarak yamuk burun estetiği operasyonunun süresi bu iki hasta için aynı olmayacaktır. Genel olarak bu sürenin 1 saat ila 4 saat arasında değiştiğini belirtebiliriz. Çok zorlu bir müdahale gerektiğinde bu süre daha da uzayabilir. Önemli olan ameliyatın süresinden ziyade, en doğru şekilde operasyonun yapılması ve istenen sonucun mükemmel bir şekilde elde edilmesidir. Ameliyat esnasında hasta anestezinin etkisi altında olduğundan uzun süren operasyonlarda da bir acı ya da ağrı hissedilmesi asla mümkün olmaz. Bu nedenle uzun süren yamuk burun estetiği operasyonlarıyla ilgili hastaların endişe etmesine gerek yoktur.

Yamuk Burun Estetiği Sonrasında Asimetrik Görünüm

Her cerrahi operasyon kendi içerisinde bazı riskler barındırır. Risksiz ameliyat yoktur. Bu nedenle yamuk burun estetiği operasyonundan sonra burunda asimetrik bir görünüm oluşması da riskler arasında yer alıyor. Bu durumda ikinci bir operasyon; revizyon burun estetiği ameliyatı gerekebilir. Fakat burada kritik bir noktadan söz etmek lazım… İyileşme süreci henüz tamamlanmadan burun bölgesinde asimetrik bir görünüm olabilir. Burnun bir tarafında ödem daha hızlı dağılabilir ancak diğer tarafından bulunan şişlik daha fazla olduğundan asimetrik bir duruş ortaya çıkabilir. Bu nedenle yamuk burun estetiği sonrasında iyileşme döneminin tamamlanmasını mutlaka beklemek gerekiyor. Zira revizyon burun estetiği olabilmek için de zaten bir süre beklenmesi gerekecektir.

Kemik ve Kıkırdak Hafızası İyileşmeyi Etkiliyor

Ameliyatların ardından iyileşme süresi her hastada aynı olmaz ve bu durum yamuk burun estetiği için de geçerlidir. İyileşme süresinde en çok etkili olan unsur kemik ve kıkırdak dokular oluyor. Aynı zamanda hastanın cilt kalınlığı da iyileşme süresinde belirleyici unsurlardan biridir. İnce bir cilt yapısına sahip olan hastalarda iyileşmenin biraz daha hızlı olması, cildin burun iskeletini daha hızlı sarmasından kaynaklanıyor. Fakat ince bir cilde sahip olan hastalarda çok küçük bir deformite bile daha net görünebiliyor.

Yamuk Burun Estetiği Sonrası İyileşme

Elbette burun bölgesine nasıl bir müdahale yapıldığı da yamuk burun estetiği sonrasında iyileşme süresinde etkili oluyor. İlk gün ve ikinci gün hafif düzeyde ağrı yaşanabiliyor fakat doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, ağrının ortadan kalkmasını sağlıyor. Morluk ve şişme olması ise son derece normal bir durumdur. 2 ila 3 gün sonrasında morluklar ve ödem kendiliğinden azalmaya başlıyor. Hastadaki doku iyileşme hızına bağlı olarak ameliyattan bir hafta ila 10 gün sonrasında bandajlar da çıkarılıyor. Hafif müdahale edilmesi durumunda bandajlar daha erken de çıkarılabilir.

Ameliyatın ardından klinik istirahat gerekmiyor. Hastanın birkaç saat gözlem altına tutulmasından sonra taburcu işlemleri yapılabiliyor ve hasta evine gidebiliyor. Ayrıca yamuk burun estetiği sonrasında neticeyi görmek için acele etmemek gerekiyor. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, burun ameliyatlarında sonucu net bir şekilde görmek için en az 6 ay beklemeniz gerekiyor.

Yamuk Burunlarda Açık Teknik Burun Estetiğinin Avantajları

Yamuk Burun Estetiği
Öncelikle tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi yamuk burun estetiği için de hangi tekniğin kullanılacağına kesinlikle doktorunuz karar vermelidir. Çok sayıda hasta kapalı teknik ile ameliyat olmak istese de her hasta için bu yaklaşım uygun olmayabilir. Mevcut burun şekli, ameliyat ile kazandırılacak burun şekli gibi çeşitli unsurlar, operasyonun açık teknikle yapılmasını zorunlu hale getirebilir. Bunun yanı sıra doktorunuz tarafından farklı bir amaçla da ameliyatın açık teknikle yapılması tercih edilebilir.

Açık yaklaşımla yamuk burun estetiği ameliyatı yapılması bazı avantajlar sağlayabiliyor. Bunlar arasında en önemli olanı burundaki tüm kıkırdak dokulara ve kemik yapısına rahatlıkla müdahale edilebilmesidir. Burun direkt görüş alanında olduğundan her türlü ameliyat tekniği kolaylıkla uygulanabiliyor ve burnun istenen her bölümüne müdahale edilebiliyor. Aynı zamanda açık teknik burun ameliyatlarında her türlü greft teknikleri ya da dikiş uygulamaları yapılabiliyor.  Bununla birlikte açık yamuk burun estetiği ameliyatlarında burun içindeki deformitelerin tamamı görülebiliyor ve haliyle çözüm yolları da uygulanabiliyor. Açık ve kapalı yaklaşımın sadece burundaki kemiğe ve dokulara ulaşmak için kullanılan bir yol olduğunun altını çizelim.

Yamuk Burun Estetiği Fiyatları 

Yüz şekli ile uyumlu ve düzgün görünen bir buruna sahip olmak isteyenler yamuk burun estetiği fiyatlarını merak ediyor. Ancak size net bir fiyattan ya da bir fiyat aralığından söz etmemiz yanıltıcı olabilir. Çünkü mevcut burun görünümü, cerrahi operasyon ile buruna nasıl bir görünüm kazandırılacağı, operasyon ile hangi dokulara ne oranda müdahale edileceği gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösteriyor.

Doktorun tecrübesi ve ameliyatta kullanılan teknikler de estetik ameliyatlarda fiyatı etkileyen unsurlardır. Her yamuk burun estetiği kişiye göre özel olarak planlanıyor. Bu nedenle söz konusu operasyon için muayene öncesinde fiyat bilgisi verilemez. Randevu almanız ve ameliyat öncesi muayenenizi olmanız durumunda cerrahi müdahalenin planlaması doktorunuz tarafından yapılacak ve tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilecektir.

Benzer makale >> Eğri Burun (C Burun - Crooked Nose - Deviated Nose - Twisted Nose - Deflected Nose - Asymmetric Nose - Scoliotic Nose) ve Tedavi Zorlukları

Kaynak link >> Crooked Nose Rhinoplasty: Problem, Etiology, PresentationDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması