Ana içeriğe atla

Fonksiyonel Burun Estetiği

Fonksiyonel Rinoplasti Operasyonu

Fonksiyonel Burun Estetiği

Fonksiyonel burun estetiği son yıllarda çok daha fazla sayıda kişinin faydalandığı estetik girişimler arasında yer alıyor. Burun, hem karmaşık hem de çok fonksiyonlu organlardan biridir. Bu nedenle ameliyat planlamasının hava yolunun anatomisi ve fizyolojisi de dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gerekir. Rinoplasti ile burun bölgesine estetik açıdan çok daha güzel bir görünüm kazandırılırken aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmek adına daha sağlıklı nefes alınmasını sağlayabilecek bir form kazandırılabiliyor.

İşte bu noktada devreye fonksiyonel burun estetiği operasyonları giriyor. Daha önce yapılan bir burun estetiği operasyonundan kaynaklı olarak burun fonksiyonlarında sorun meydana geldiğinde bu problemin ortadan kaldırılması için burun estetiği operasyonu yapılabilir. Bununla birlikte doğuştan olan deformeler nedeniyle hastanın solunum sorunu yaşaması durumunda da fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarından faydalanılır ve hastaya çok daha rahat nefes alabileceği bir burun şekli kazandırılır.

Fonksiyonel Burun Estetiğinin Faydaları

Rinoplasti ameliyatları arasında en çok tercih edilen operasyonlardan biri olması, fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarının sağladığı faydalardan da kaynaklanıyor. Öncelikle burunda mevcut olan ve burun fonksiyonları ile ilgili problemlerin düzeltilmesi sağlanırken aynı zamanda buruna estetik açıdan da yüze daha uygun bir görünüm kazandırılabiliyor. Yani hastanın tek bir ameliyat ile hem estetik hem de işlev problemi rahatlıkla ortadan kaldırılabiliyor.

Burun kemerinin düzeltilmesi ve beraberinde burun ucunun daha kalkık bir görünüm kazanması da fonksiyonel burun estetiği ile gerçekleştirilebilir. Aynı seans içerisinde septum deviasyonu, polip, burun etleri ve sinüzit gibi sorunların ortadan kaldırılması da mümkün olabiliyor. Hastanın tek bir iyileşme süreci eşliğinde yaşadığı sıkıntılardan kurtulmasını sağlayan bu operasyon genel olarak sağlık için de çok büyük bir önem taşıyor.

Fonksiyonel Burun Estetiği

Burun tıkanıklığı olan hastalarda rinoplasti operasyonu

Solunumla ilgili sıkıntı yaşanması, vücuda daha az oksijen girmesi anlamına gelir. Bir diğer deyişle fonksiyonel burun estetiği aslında sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi için bazı hastalar açısından zorunlu hale de gelebiliyor. Düşük düzeyde oksijen, başta iç organlar olmak üzere tüm vücut sistemlerine ve organlarına zara veren, tıbbi açıdan son derece sakıncalı bir durumdur. Zira çeşitli nedenlere bağlı olarak burundan solunum noktasında sıkıntı yaşayan hastaların günlük yaşam kalitelerinin de düştüğünü belirtebiliriz. Daimi bir baş ağrısı, ağızdan solunum nedeniyle sabahları boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı yaşanması en sık yaşanan sorunlardır. Oysa fonksiyonel burun estetiği ile burunun solunum fonksiyonundaki problem ortadan kaldırılabilir ve hastaların günlük yaşam kalitelerinden ödün vermelerine de gerek kalmaz.

Kişiye Özel Fonksiyonel Burun Estetiği

Estetik operasyonların çok büyük bir bölümü kişiye özel olarak planlanır ve fonksiyonel burun estetiği de bunlardan biridir. Her hastada burun yapısı aynı olmaz. Konka yani burun etlerinin büyüklüğü, burunda septum deviasyonunun olup olmadığı ya da burun içi doku durumu elbette her bireyde farklıdır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatının kesinlikle kişiye özel olarak planlanması ve uygulanması gerekiyor. Bununla birlikte burun estetiği ameliyatlarında hangi dokulara müdahale edileceği de değişebilir.

Örneğin bir hastada konkalarda aşırı büyüme oluyorsa ve bu da solunum sorununa neden oluyorsa fonksiyonel burun estetiği ile burun etlerine de müdahale edilmesi gerekir. Ancak böyle bir sorun yaşamayan hastalar da bulunuyor. Keza burun kemeri ya da burun ucu düşüklüğü sorunu olan ve olmayan hastalar var. Ameliyat planlamasının kişiye özel olarak yapılması aslında bir seçenek değil zorunluluktur. Ameliyat öncesinde burun dokusu incelenir ve aynı zamanda hastaların şikayetleri dinlenir. Ardından yapılacak operasyon ile müdahale edilecek bölgeler belirlenir.

Burunda kıkırdak eğrilikleri de aynı anda düzeltilebiliyor

En çok merak edilen konulardan biri de fonksiyonel burun estetiği ile burun eğriliklerinin ne oranda düzeltilebildiği oluyor. Eğriliğin seviyesi ne olursa olsun operasyon ile burun eğriliğinin düzeltilebildiğini belirtebiliriz. Bu operasyondan faydalanabilmeniz için mutlaka eğriliğin çok hafif düzeyde olması gerekmiyor. Aynı durum burun ucu için de geçerlidir. Burun ucu düşüklüğü sorununa da müdahale edilebiliyor ve buruna daha kalkık bir görünüm de kazandırılabiliyor.

Fonksiyonel Burun Estetiği Cerrahları

Öncelikle fonksiyonel burun estetiği operasyonlarında tüm cerrahların önceliğinin burnun fonksiyonlarını korumak olduğunu belirtmeliyiz. Elbette bu ameliyat ile burun küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunun görünümü değiştirebilir, burun kökü ile alın arasındaki açıya ya da burun ucuyla dudaklar arasındaki açıya müdahale edilebilir. Ancak en temel amaç fonksiyon sorunlarını ortadan kaldırmak ve burnun mevcut işlevlerini devam ettirebilmesini sağlamaktır.

Bu nedenle fonksiyonel burun estetiği cerrahları arasından tercih yaparken titiz davranmak gerekiyor. Deneyimli ve aynı zamanda kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz, ameliyat öncesinde ve sonrasında sorularınızı yöneltebileceğiniz bir cerrahı tercih etmeniz çok daha akılcı bir seçim olur. Ameliyat öncesinde cerrah rahat iletişim kurulabilmesi, hastaların yaşadıkları stresi minimum düzeye çekebiliyor.

Fonksiyonel Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen fonksiyonel burun estetiği operasyonu hem açık hem de kapalı teknik ile gerçekleştirilebiliyor. Ancak burun dokularının çok daha net görülebilmesi ve çok daha doğru şekilde müdahale edilebilmesi noktasından açık tekniğin bazı avantajlarının olduğunu da belirtmek gerekiyor. Anestezi uygulandığından operasyon esnasına hastanın herhangi bir acı, sızı ya da ağrı hissetmesi asla mümkün olmaz.

Genel olarak fonksiyonel burun estetiği operasyonu 1 ila 1,5 saat içerisinde tamamlanıyor. Ancak bu sürenin burun bölgesine nasıl bir müdahale yapılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğini de belirtmek gerekiyor. Basit bir müdahale söz konusu olduğunda operasyon 40 dakikada bile tamamlanabilir ya da ameliyat süresi 3 saate kadar çıkabilir. Klinik istirahat gerekmediğinden hastanın kendini iyi hissetmesi halinde aynı gün taburcu işlemi yapılabiliyor.

Fonksiyonel burun estetiği sonrası

Evde birkaç gün istirahat edilmesi gerekebilir. Sonrasında hastalar, vücudu çok zorlayan bir işte çalışmıyorlarsa iş hayatlarına geri dönebiliyor. Bu nedenle fonksiyonel burun estetiği ameliyatının iyileşme süreci bakımından hastaları çok zorlamayan girişimlerden biri olduğunu belirtebiliriz. Hafif düzeyde ağrı olması beklenen bir durumdur ve tıbbi açıdan da son derece normaldir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıyı kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak adına antibiyotik ilaç kullanmanız da gerekiyor ve bu ilaç da tarafınıza reçete ediliyor.

Operasyon sonrasında 2 ay boyunca burun bölgesine darbe almamak için dikkatli olmalısınız. Ayrıca fonksiyonel burun estetiği sonrasında yaklaşık 1 ay spor ve egzersiz yapılmaması gerekiyor. İyileşme tamamlanana dek havuz, deniz, sauna ve hamam da yasaklar listesinde bulunuyor. Bunların dışında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda doktorunuz detaylı bilgi iletecektir. Doktorunuzun uyarı ve önerilerine harfiyen uymanız, daha konforlu bir iyileşme süreci yaşamanızı sağlar.

Fonksiyonel Burun Estetiği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Öncelikle fonksiyonel burun estetiği fiyatlarının her hastada aynı olamayacağını belirtelim. Operasyonda nasıl bir müdahale yapılacağı, hangi tekniklerin kullanılacağı gibi pek çok unsur fiyatların değişmesine neden oluyor. Genel anestezi ilaçları da fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. Doktorun deneyimi ya da döviz kurlarının da fonksiyonel burun estetiği fiyatları üzerinde etkili faktörler olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Fiyat bilgisi almak için randevu talep edebilirsiniz. Yapılacak muayene sonrasında net bir fiyat bilgisi tarafınıza iletilir. Ancak deneyimli bir doktoru tercih etmenizin fiyattan daha önemli olduğunu da belirtmeliyiz.

Benzer makaleler >> Kemik Kırılmadan Burun Estetiği ve Avantajları / Burun Estetiği Ameliyatının Risklerini Azaltan Bir Uygulama: Kemik Kırılmadan Burun Estetiği Ameliyatı

Source link >> Nose Reshaping Surgery | ABCSDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması