Ana içeriğe atla

Burun Eti Ameliyatı

Burun etleri, burnumuzun içerisinde burundn alınan havanın dönderilmesi, kendi üzerlerine çarparak ısıtılmasını, arıtılmasını ve basınçlı bir şekilde akciğer uç hava yollarına kadar iletilmesini sağlayan yapılardır. Allerji, kronik enfeksiyonlar ve yapısal faktörlere bağlı oalrak burun etleri zamanla büyüyebilir. Bu durum "konka hipertrofisi" ya da "burun eti büyümesi" olarak adlandırılmaktadır.


burun eti ameliyatı, burun eti ameliyatı fiyatları, burun eti ameliyatı izle, burun eti operasyonu, burundan et aldırma, konka radyofrekansı
Burun Eti Ameliyatı

Burun eti ameliyatı nasıl yapılır?


Burun eti ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında, radyofrekans, lazer, coblation ya da shaver cihazları kullanılarak yapılabilir. Burun eti ameliyatlarında amaç, en az mukoza hasarı ile, burun etinin hacminin küçültülmesidir. Yani "burundan et aldırma ameliyatı" olarak söylenilen işlemde, burun etleri alınmaz sadece hacmi küçültülür. Güncel yöntemlere göre burun anatomisi değiştirilmeksizin sadece burun etlerinin hacmi azaltılmakdır. Burun etleri genellikle radyofrekans cihazları ile küçültülmektedir. Yeni doku direnci ölçen radyofrekans cihazları ile burun eti dokusu aşırı yakılmadan küçültülebilmektedir. Bu işlem "konka radyofrekansı" ya da "burun eti radyofrekansı" olarak adlandırılmaktadır. Burun eti küçültülmesi, burun içi hava yollarında rahatlama (hava yolu direncinde azalma) sağlayarak hastanın yaşam kalitesinde, egzersiz kapasite ve sportif aktivitelerinde rahatlamayı sağlayabilmektedir.


Burun eti ameliyati izle


Aşağıda üç ayrı cihazla yaptığım burun eti operasyonu videolarını izleyebilirsiniz.Yukarıdaki videoda, sağ alt burun etine radyofrekans uygulaması görülmektedir. İşlem esnasında burun eti hacmindeki küçülme görülmektedir.Yukarıdaki videoda, sol alt burun etine, doku direnci ölçen ArthroCare radyofrekans cihazı, Konka probu ile radyofrekans uygulaması görülmektedir.
Yukarıdaki videoda, sol alt burun etine, doku direnci ölçen Celon radyofrekans cihazı, Konka probu ile radyofrekans uygulaması görülmektedir.


Deviasyon Ameliyatı + Burun Eti Ameliyatı
Deviasyon Ameliyatı + Burun Eti Ameliyatı
Deviasyon Ameliyatı + Burun Eti Ameliyatı
Deviasyon Ameliyatı + Burun Eti Ameliyatı

Yukarıdaki fotoğraflarda, deviasyon ameliyatı ve burun eeti ameliyatı yapılan hastaların, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası burun içi görünümleri mevcuttur. Ameliyat sonrasında hava yolu genişliğinin arttığı görülmektedir.

Burun eti ameliyatı ne kadar sürer?


Burun eti ameliyatı süresi ortalama 5 - 10 dkdır. Birlikte deviasyon ameliyatı da yapıldığında ortalama süre 20 - 30 dk arasındadır.


Burun eti ameliyatı sonrası tampon gerekir mi?


Burun eti ameliyatı sonrasında, burun etlerinde ilk 7 gün şişme olmaktadır. Bu süre boyunca burun etlerinin şişerek nazal septuma temas etmesi durumunda, burun içerisinde yapışıklık olabilmektedir. Bazı kliniklerde burun eti ameliyatı sonrasında eriyebilen burun tamponları kullanılırken; bazı klinklerde birkaç saat durmak üzere lokal enstezik emdirilmiş pamuklar kullanılabilmektedir. Beraberinde deviasyon ameliyatı yapılmadıysa burun tamponu ya da burun içi silikon splint kullanılması gerekli değildir.


Burun eti ameliyati sonrasi


Burundan et aldırma ameliyatı sonrası,  kullanılan cihaza ve yönteme göre değişen miktarlarda mukoza hasarı ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrasındaki ilk birkaç hafta burun içerisine deniz suyu sprey uygulaması ve burun nemlendirici damla kullanılması uygundur. Özel bir beslenme tarzı gerekli değildir. Bununla birlikte hastanın sıcak yemekler, sıcak ortamlar ve güneş ışınlarından ilk 10 gün kaçınması uygundur. Burun eti ameliyatından sonra, ilk birkaç gün burun etleri şişerek burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bu durum geçicidir ve biraz sabretmek gerekmektedir. İşlemden birkaç hafta sonra burun içerisinden kabuklar düşebilir. İşlem sonrasında 2. haftadan itibaren denize gidilebilir ve temiz deniz suları oldukça faydalıdır.

Yandaki fotoğrafta, burun eti ameliyatı yapılan ve 1 hafta sonra kontrole çağrılan hastanın yapılan muayenesinde burun etinin ödemli olduğu, radyofrekans cihazının probunun sokulduğu bölgede beyaz mukozal iyileşme alanı görülmektedir. İlk hafta şişen burun etleri, 7. günden sonra küçülmeye başlamaktadır. Burun etinin şişerek nazal septumla temasa yakın halde olduğu görülmektedir. Septum ile burun eti arasında yapışıklık olmaması için, eriyebilen tampon ya da silikon splintlerin kullanılması faydalı olmaktadır.

Yandaki fotoğrafta, burun eti ameliyat sonrası 2. haftada çekilen endoskopik muayenede, burun etinin küçüldüğü, radyofrekans uygulaması yapılan bölgede kabuklanmanın olduğu görülmektedir. Bu dönemde, burun içerisine tuzlu deniz suyu uygulaması yapılması ve burun nemlendirici damlaların kullanılması kabuk oluşumunu azaltabileceği gibi, kabukların düşmesini ve burun etinin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir.


Yandaki fotoğraf burun eti ameliyatından yaklaşık bir buçuk ay sonra yapılan endoskopik burun muayenesinden elde edilmiştir. Burun etinin oldukça küçülmüş olduğu ve sadece arka kısımda az miktarda kabuk olduğu görülmektedir. Radyofrekans uygulaması ne kadar fazla yapılırsa burun etlerindeki küçülme o kadar fazla olmaktadır. Bununla birlikte, kullanılan cihaza göre değişmekle birlikte, radyofrekans uygulaması fazla yapıldığında mukoza hasarı ve kabuklanma da fazla olmaktadır. Bu kabukların hepsi birkaç hafta içerisinde düşmektedir.

 

Lazerle burun eti ameliyatı


Lazer kullanılarak da burun eti ameliyatı yapılabilir. Kansız ve pratik bir uygulama da olsa; ilave maliyet gerektirmesi ve mukoza hasarının diğer yöntemlerden daha fazla olması nedeniyle pek tercih edilmemektedir.


Burun eti ameliyatının riskleri


Burun eti ameliyatlarından sonra, nadir de olsa kanama ve enfeksiyon görülebilmektedir. Bunun dışında, burun içerisine septum ile burun eti arasında bariyer görevi sağlayacak eriyebilen tamponi slikon burun tamponu gibi bir materyal yerleştirilmemesi durumunda ve aşırı mukozal hasar ortaya çıkması durumunda,  burun etleri ile nazal septum arasında yapışıklık ortaya çıkabilme  riski mevcuttur. Burun eti operasyonunu, streil ameliyathane şartlarıdnda yapmayı, ameliyat sonrasında da en az 1 hafta kalmak üzere silikon splint kullanmayı tercih ediyorum.


Boş Burun Sendromu (Empty Nose Syndrome)


Birkaç yüzyıl önce burun etlerinin gereksiz ve hava yolunu tıkayan yapılar olduğu düşünülmüş ve burun etleri kızgın demir ya da makas benzeri aletlerle tama yakın çıkarılmıştır. Bu hastaların kısa bir süre sonra burun kuruluğu, burun kanaması ve alt solunum yollarında kanama, burunda kabuklanma, koku gelmesi gibi belirtilerle doktorlara yeniden başvurduğu görülmüştür.Burun etleri eşsiz, ısıtma, arıtma ve nemlendirme cihazı gibi çalışır. İçleri damarsal ağ ile dolu olan bu yapıların küçültülme yerine tamamen çıkarılması durumunda, burun içi boşluğunda anormal artış ortaya çıkar ve burundan alınan hava çok hızılı ve düz bir akımla çarptığı heryeri kurutur. Kronik burun içi mukozada ve hava yolu mukozasında nem kaybı, kuruma, enfekiyon ve kaabuklanma ortaya çıkar. Hasta çok hava alsa da; kalitesiz ve akciğerlere uygun olmayan bir şekilde aşağıya doğru ilerlediğinden emilebilen oksijen düşer. Hastaların bir çoğu "burnumdan hava almak istemiyorum" benzeri bir ifade kullanmaktadır. Boş burun sendromu belirtileri, burun etlerinin alınma miktarına göre değişebilir. Bazen birlikte burun septumunda da harabiyet (nazal septum perforasyonu) olan hastalarda, burun içi boşluk iyice artar ve belirtiler şiddetlenebilir.

Boş Burun Sendromu - Empty Nose Syndrome
Boş Burun Sendromu - Empty Nose Syndrome

Boş burun sendromu, burun anatomisinin bozulması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Burunda hiçbir doku gereksiz ve boşuna değildir. Burun eti ameliyatı sonrasında yeniden büyüme riski de olsa, bu eşsiz dokuların korunması ve burun fizyolojisi bozulmadan küçültülmesi en doğru olan uygulamadır. Boş burun sendromu tedavisinde, burun mukosaısnın farklı bölgelerine, kıkırdak, implant yerleştirilmesi, PRP uygulaması, dolgu maddesi uygulaması yapılabilmektedir.

Boş Burun Sendromu
Boş Burun Sendromu

Boş burun sendromu sonucu atrofik rinit ortaya çıkmış olan bir hastaya Young Cerrahisi (Young's procedure) uyguladık (Burun delikleri içeriden tamamen kapatıldı, mukoza flepleri ile ve geçici olarak yapılan bu işlemden 6 ay sonra burun mukozası sağlıklı hale geldikten sonra basitçe, flepler kesilerek burun delikleri açılabiliyor). Bunun dışında, modifiye Young cerrahisi olarak tanımlanan ve burun deliklerinin içeriden daraltılmasını içeren uygulamalar da mevcuttur.

Boş burun sendromu ve tedavisi iile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Boş Burun Sendromu (Empty Nose Syndrome)

Burun eti ameliyatı fiyatları 2016


Burun eti ameliyatı lokal anestezi altında ve ofis şartlarında yapıldığında işlem maliyeti daha azdır. Genelde deviasyon ameliyatı ile birlikte ve hastane şartlarında, ağrısız ve daha konforlu işlem yapılması tercih edilmektedir. Tek başına burun eti operasyonu fiyatları, hastaneye, kullanılan cihaza, malzemelere ve anestezi durumuna göre değişmekle birlikte; ortalama1000 - 2500 tl arasındadır.


​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…