Ana içeriğe atla

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil

Küçük dilde papillom - Küçük dilde papillom belirtileri - Küçük dilde papillom  nasıl anlaşılır? - Uvulada papillom - Küçük dilde siğil - tedavisi - Küçük dilden papillom rezeksiyonu - Küçük dilde papillom tedavisi - Küçük dilde papillom ameliyatı - Ağızda papillom siğil - Ağızda HPV enfeksiyonu - İnsan papilloma virüsü - HPV virüsü - Ağızda HPV enfeksiyonu

İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması (tek başına prezervatif kullanılması yeterli değil!) ve ağız içerisinde lezyon olmadan da virüsün bulunabileceğinin gösterilmesi, aşı üretilmesi ve aşının yaygınlaşıtılması konusundaki çalışmaların, virüsten korunma konusunda toplumun bilinçlendirimesi çalışmalarının hız kazanmasına neden olmuştur.

HPV Virüsü İle İlgili Farklı Bilgiler

Kadınlarda cinsel siğiller ve rahim ağzı kanserine neden olan virüs olarak bilinen insan papilloma virüsü (HPV), dil tabanını ve bademcikleri de dahil olmak üzere ağzın tamamında enfeksiyona neden olarak giderek daha fazla tanınmaktadır.

• HPV, ABD' DE cinsel yolla en sık bulaşan ve enfeksiyona neden olan virüstür
• Birçoğu zararsız olan kansere neden olmayan yaklaşık 200 farklı HPV türü bulunmaktadır. Ağız kanserleri, servikal, anal ve penil kanserlerle ilişkili HPV suşları mevcuttur
• HPV'ye farkında olmadan temas etmiş olabilirsiniz, çünkü virüs sıklıkla fark edeceğiniz herhangi bir bulgu veya belirti oluşturmaz ve onu temizlemek için verilen bağışıklık yanıtı, farkında olacak bir süreç değildir (konağın bağışıklık durumu ve mukoza özellikleri herhangibi lezyon ortaya çıkmadan vürüsün bulunmasına neden olabilir).
• ABD'de her gün 15-24 yaş arası yaklaşık 12.000 kişi HPV enfekte olur. Devam eden NHANES araştırmasına göre, herhangi bir günde yaklaşık 26 milyon Amerikalı oral HPV enfeksiyonuna sahip. Bunların yaklaşık 2600'ü HPV16'dır. Bireylerin büyük çoğunluğu, kendi bağışıklık tepkileri yoluyla doğal olarak virüsü temizleyecek ve asla maruz kaldıklarını veya sahip olduklarını bilmeyeceklerdir.
• HPV için pozitif test yaparsanız, HPV'ye ne zaman virüs bulaştığını veya size kimin verdiğini öğrenmenin kesin bir yolu yoktur. Bir kişi, kanser gibi ciddileşen bir duruma dönüştükten sonra bile algılamadan yıllarca HPV'ye sahip olabilir. Enfekte kişilerin büyük çoğunluğunda, kansere neden olduğu bilinen HPV'nin yüksek riskli bir versiyonu olsa bile, kanser gelişmeyeceklerdir.
• HPV enfeksiyonu için pozitif test, sizin veya eşinizin ilişki dışında cinsel ilişkiniz olduğu anlamına gelmez. On yıllar bile sürebilen uzun süreli hareketsizlik veya durağan bir sürecin görülebildiği düşünülmektedir. Bunlar, negatif olarak test edeceğiniz zaman aralıkları anlamına geliyor.
• Bir süre birlikte olan cinsel partnerler her türlü cinsel enfeksiyonu paylaşma eğilimi gösterirler. HPV viral enfeksiyonları da cinsel yolla yaygın olarak paylaşılıyor. Bu, herhangi bir bulgu veya belirtisi olmasa bile; HPV için pozitif çıkan bir cinsel partneri olan kişinin HPV'ye sahip olması muhtemel olduğu anlamına gelir. Amerikalıların çoğunda olduğu gibi, bağışıklık sistemi de 2 yıldan kısa bir sürede bunu temizleyecektir.
• Prezervatifler, virüsün cinsel ilişki esnasında bulaşma şansını düşürebilir. Bununla birlikte HPV, prezervatifin kapsamadığı alanları etkileyebilir; prezervatifler HPV'ye karşı tamamen koruyucu değildir

Ağızda HPV Enfeksiyonunun Belirtileri

Ağızda HPV virüsü olan birçok hastada herhangi bir belirti görülmez. Ağız içerisine yüzeyden kabarık pembe ya da beyazımsı, pürüzüz şekilli ya da karnıbahar gibi pürüzlü, ağrısız lezyonlar ortaya çıkabilir. "Papillom" olarak adlandırılan HPV iyi huylu lezyonlar ile dilinizin üzerindeki tat tomurcukları "Papilla" lar hastalar tarfından yanlış olarak ve isim ve görüntü benzerliği nedeniyle bibirine karıştılrabilektedir. Dil köküne yakın tat tomurcukları mercimek tanesi kadar ve yassı yuvarlak olabilir, özellikle bunları, paillomlar ile karıştırılabilmektedir. Nadir olarak ağız kanserleri ortaya çıktığında, ağız kanserlerinin aşağıdaki erken belirtileri ortaya çıkabilir:

• Yutma sorunu
• Sabit kulaklar
• Kan tükürme
• Açıklanamayan kilo kaybı
• Büyümüş lenf nodları
• Sürekli boğaz ağrısı
• Boyunda büyüyen kitleler
• Ses kısıklığı

Yukarıdaki belirtilerin hiçbiri HPV enfeksiyonuna sepesifik değildir.

Ağızda HPV Enfeksiyonu İçin Risk Faktörleri

Oral HPV için risk faktörleri şunlardır:
• Ağız yoluyla cinsel aktivite, özellikle birden çok cinsel eşiniz varsa risk artıyor. Cinsel eşiniz 20 veya daha fazla kişiyse, oral HPV enfeksiyonu alma şansınız yüzde 20 kadar yüksek olabilir.
• Sigara, risk faktörüdür. Sigaranın ağız mukozası üzerindeki farklı olumsuz etkileri, hem kaserleşmeyi hemde HPV enfeksiyonunu kolaylaştırmaktadır
• Alkol tüketilmesi bir risk faktörüdür. İkiniz de sigara ve içki içiyorsanız, daha da yüksek bir risk altındasınız ...
• Açık ağız öpüşme de risk faktörüdür, ancak bunun oral HPV riskinizi arttırıp arttırmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapmak gerekir.
• Erkekler kadınlara göre oral HPV tanısı alma riski daha yüksektir.
• Yaş, orofaringeal kanser için bir risk faktörüdür. Yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır çünkü gelişmesi yıllar alır.

Ağızda HPV Enfeksiyonu Tedavisi

Birçok türde oral HPV, herhangi bir sağlık sorununa neden olmadan kaybolur. HPV nedeniyle oral siğiller ortaya çıktığında, Siğillerin cerrahi, kimyasal yolla ortadan kaldırılması tercih edilmektedir. Siğilleri topikal tedavilerle tedavi etmek zor olabilir (siğiller ulaşmak zor olabilir). Ağızda siğil ya da papillom tedavisi için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilir:
• cerrahi müdahale
• siğillerin dondurulduğu kriyoterapi
• İnterferon alfa-2B (Intron A, Roferon-A) enjeksiyonu

Orofaringeal kanser gelişirse, tedavi seçenekleri mevcuttur. HPV pozitif orofaringeal kanserler, HPV negatif kanserlere göre tedaviden sonra daha iyi sonuçlara ve daha az relapsa sahiptir. Orofaringeal kanser tedavisinde radyasyon terapisi, cerrahi, kemoterapi veya bunların kombinasyonu sayılabilir.

Ağızda HPV Enfeksiyonu İçin Korunma Yolları

Çoğu tıbbi ve dişhekimliği teşkilatı, oral HPV için tarama yapılmasını önermez. Yaşam tarzı değişiklikleri, HPV'yi önlemeye yardımcı olmanın en kolay yollarından bazılarıdır. İşte önlemeye ilişkin bazı ipuçları:
• Cinsel eş sayısının sınırlanması (tek eşli  olmanız en iyi korunma yoludur)
• Kısa bir süre önce cinsel yolla bulaşan hastalıklardan dolayı test edilmiş olup olmadıklarını seks partnerlerine sorun.
• Şüpheli bir lezyon varsa ağız yoluyla cinsel ilişkiden kaçının
• Cinsel ilişkiye girdiğinizde prezervatif kullanın.
• Diş hekiminizdeki altı aylık muayenelerinizde özellikle sık sık ağız yoluyla cinsel ilişki yaşıyorsanız, anormal herhangi bir şey için ağzınızda arama yapmalarını isteyin
• Ayda bir kez herhangi bir anormallik olup olmadığını anlamak ağzınızda bir alışkanlık kazandırır.
• Ağız yolu ile bir ilişki yaşadıysanız ya ağız açık öpüştüyseniz, sonrasında antiseptik ağız gargaraları kullanın.
• Cinsel ilişki başlamadan HPV aşılama programına başlanılması güncel yayınlara göre önerilmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (The Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) , 11-12 yaşındaki tüm kızların servikal kansere karşı koruma sağlamak için HPV aşısını almasını ve 13-26 yaşlarındaki kadınların HPV aşısını almadıklarında aşılanmasını önerir Onlar daha gençken. CDC ayrıca, 11-12 yaşlarındaki tüm erkek çocuklar için ve HPV aşısının, 13-21 yaşları arasında, daha gençken aşı almayan erkeklerde önermektedir. Tüm erkekler 26 yaşına kadar aşı alabilirler. HPV aşısı ayrıca, bağışıklık sistemi bozulmuş erkeklerle ve erkeklerle cinsel ilişkiye giren her erkek için önerilir.

Bu kadar bilgiden sonra sizlere yukarıda fotoğrafı görülen, küçük dilin ucunda papilloma dönmek isterim.

Küçük dilde papillom - Küçük dilde papillom belirtileri - Küçük dilde papillom  nasıl anlaşılır? - Uvulada papillom - Küçük dilde siğil - tedavisi - Küçük dilden papillom rezeksiyonu - Küçük dilde papillom tedavisi - Küçük dilde papillom ameliyatı - Ağızda papillom siğil - Ağızda HPV enfeksiyonu - İnsan papilloma virüsü - HPV virüsü - Ağızda HPV enfeksiyonu


Şimdiye kadar gördüğüm ve tedavi ettiğimiz küçük dil paplillomları hep tek lezyondu ve tekrraladığını görmedim. Aslında cinsel aktif olmasa da bu tür lezyonları küçük yaştaki çocuklarda da görebiliyoruz. Eldeki bir siğilin düzenli olarak ısırılması da neden olabiliyor ...

Yukarıdaki fotoğraflarda da görülen, küçük dilden kaynaklanmış, ince mukozal sap ile küçük diline bağlı, aşağıda dil köküne temas eden, yaklaşık 5-6 mm çapında papilloma bağlı olarak öksürük, boğazda takılma hissi haricinde başka bir belirti ortaya çıkmamış, hasta tarafından görülerek farkedilmiş.

Küçük dilde papillom - Küçük dilde papillom belirtileri - Küçük dilde papillom  nasıl anlaşılır? - Uvulada papillom - Küçük dilde siğil - tedavisi - Küçük dilden papillom rezeksiyonu - Küçük dilde papillom tedavisi - Küçük dilde papillom ameliyatı - Ağızda papillom siğil - Ağızda HPV enfeksiyonu - İnsan papilloma virüsü - HPV virüsü - Ağızda HPV enfeksiyonu - Ağızda HPV enfeksiyonunun belirtileri - Ağızda HPV enfeksiyonu için risk faktörleri - Ağızda HPV enfeksiyonu tedavisi - Ağızda HPV enfeksiyonu için korunma yolları

Ofis şartlarında, küçük dilin dibine lokal anestezik infiltre ediş lezyondan sağlam sınır korunularak, papillomun dışına emilebilir dikiş atılarak rezeke edildi. Yandaki foto 1. hafta kontrolünde çekildi. Lezyonun sapındaki mukozanın minik bohça şeklinde olduğu, mukozadaki beyaz iyileşme dokusu görülmektedir.

Aynı işlem ameliyathane şartlarında da yapılabilmektedir. Eğer hastanın öğürme resleksi çok fazla değilse, ofis şartlarında ve sadece az miktarda lokal anetsezik kullanılarak, 5 dk civarında süren bir işlemle papillom eksizyonu yapılabilmektedir. Lazer, elektrokoter, gümüş nitrat ve kriyoterapi tedavileri de farklı kliniklerde kullanılabiliyor.

  Aşağıda, patoloji sonuç raporunu görebilirsiniz:


 Sonuç HPV enfeksiyonunu doğruluyor. Virüsle temas sonrasında aşının etkisinin daha az olduğu ve bağışıklık yanıtında azalma olacağı svunulsa da hastamıza Gardasil 4 valanlı HPV aşısı da yaptık.


HPV aşısı - Gardasil
HPV aşısı - Gardasil
HPV enfeksiyonu ve ağızda HPV enfeksiyonu sıklığındaki artış, HPV tedavisinde yeni bir brün "AHCC (Active Hexose Correlated Compound (AHCC) ile ilgili önceden hazırladığım linkler >> İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri / Kulak, Burun, Boğaz Bölgesi HPV Enfeksiyonu Sıklığı Artıyor! / HPV Aşısı Erkeklere ve Bayanlara Yapılmalı - HPV ...

HPV aşısı - Gardasil
HPV aşısı - Gardasil
HPV aşısı - Gardasil
HPV aşısı - Gardasil

Küçük dilde papillom - Küçük dilde papillom belirtileri - Küçük dilde papillom  nasıl anlaşılır? - Uvulada papillom - Küçük dilde siğil - tedavisi - Küçük dilden papillom rezeksiyonu - Küçük dilde papillom tedavisi - Küçük dilde papillom ameliyatı - Ağızda papillom siğil - Ağızda HPV enfeksiyonu - İnsan papilloma virüsü - HPV virüsü - Ağızda HPV enfeksiyonu - Ağızda HPV enfeksiyonunun belirtileri - Ağızda HPV enfeksiyonu için risk faktörleri - Ağızda HPV enfeksiyonu tedavisi - Ağızda HPV enfeksiyonu için korunma yolları
Küçük dilde papillom - Küçük dilde papillom belirtileri - Küçük dilde papillom  nasıl anlaşılır? - Uvulada papillom - Küçük dilde siğil - tedavisi - Küçük dilden papillom rezeksiyonu - Küçük dilde papillom tedavisi - Küçük dilde papillom ameliyatı - Ağızda papillom siğil - Ağızda HPV enfeksiyonu - İnsan papilloma virüsü - HPV virüsü - Ağızda HPV enfeksiyonu - Ağızda HPV enfeksiyonunun belirtileri - Ağızda HPV enfeksiyonu için risk faktörleri - Ağızda HPV enfeksiyonu tedavisi - Ağızda HPV enfeksiyonu için korunma yollarıKüçük dilde papillom - Küçük dilde papillom belirtileri - Küçük dilde papillom  nasıl anlaşılır? - Uvulada papillom - Küçük dilde siğil - tedavisi - Küçük dilden papillom rezeksiyonu - Küçük dilde papillom tedavisi - Küçük dilde papillom ameliyatı - Ağızda papillom siğil - Ağızda HPV enfeksiyonu - İnsan papilloma virüsü - HPV virüsü - Ağızda HPV enfeksiyonu


Kaynak linkler >>Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl