Ana içeriğe atla

Burunda Kemik Spur Formasyonu, Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Burunda Kemik Spur Formasyonu Nedir?


Kemik spur formasyonu, burunda kemik spur formasyonu, osteophyte, osteofit, nose bone spur, nazal kemik spur,
Burunda Kemik Spur FormasyonuBurun boşluğu "nazal septum" denilen yapıyla ikiye ayrılmaktadır. Nazal septumun ön kısmı kıkırdak ve arka tarafı kemik yapıdadır. ​​ ​​ ​Nazal septumun arka tarafında, dışa doğru uzanan ve burun etleri ile temas edebilen dikensi kemik çıkıntılara "kemik spur formasyonu" ismi verilmektedir. Auynı anlamda olan "burunda kemik spur formasyonu, osteophyte, osteofit, nose bone spur, nazal kemik spur" da yine kullanılmaktadır. Nazal septum deviasyonuna ilave olarak görülen bu yapılarda, sadede burun hava yolunda daralma ortaya çıkmaz; beraberinde bu dikensi çıkıntıların burun etleri ile teması sonucunda migren ve gerilim ağrıları ile karışabilen baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir.


Kemik Spur Formasyonu Tanısı Nasıl Konulur?


Kemik spur tanısı, burun içi endoskopik muayene ile ya da çekilen paranazal sinus tomografilerinde kemik spur formasyonunun görülmesi ile konulabilir. Çoğunlukla, spur burun boşluğunun arka tarafında görülür ve burun içi hava yolunun bu bölgede oldukça daraldığı gözlenmektedir. Kemik spurun kesin boyutları ve yerleşimi tomografi kesitlerinde kolayca gösterilse de; radyasyon içeren bu görüntüleme araçlarının kullanılması tanı için şart değildir.


Kemik Spur Formasyonu Belirtileri


Kemik spur formasyonu genelde nazal septum deviasyonunun bir parçası olarak bulunmaktadır. Yani nazal septum deviasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı ve ağız açık uyuma ile ilgili belirtilere ilave olarak, nedeni açıklanamayan atipik baş ağrılarının kemik spur formasyonunun yapmış olduğu burun etine baskı ve temas sonucu ortaya çıkabileceği düşünülmektedir.


Kemik Spur Formasyonunun Baş Ağrısına Neden Olup Olmadığı Nasıl Belirlenir?


Mevcut baş ağrısının burun içerisindeki spur formasyonuna bağlı olup olmadığını anlamak için basit olarak iki yol var:

1. spurun bulunduğu bölgeye lokal anestezik emdirilmiş pamuk yerleştirilmesi ya da lokal anestezik ilaç enjeksiyonu sonrasında baş ağrısında azalma olması, kemik spurun baş ağrısına neden olduğunu kanıtlar.

2. kemik spurun deviasyon cerrahi olarak alınmasından sonra baş ağrısında azalma olması yine kemik spurun baş ağrısına neden olduğunu kanıtlamaktadır.Burunda Kemik Spur Formasyonu Nasıl Tedavi Edilir?


Burunda kemik spur tedavisi
Burunda kemik spur tedavisi
Burunda kemik spur formasyonu basit olarak burun içerisindeki kıkırdak eğriliğine yönelik olarak yapılan deviasyon ameliyatları (septoplasti ya da SMR ameliyatları) esnasında kemik spurun çıkarılması şeklinde tedavi uygulanabildiği gibi lazerle kemik spurun buharlaştırılması yöntemini uygulayan klinikler de mevcuttur.


Yukarıkdai fotoğrafta deviasyon ameliyatı + burun eti ameliyatı yapılan hastanın ameliyat öncesinde burun içerisinde görülen kemik spurun ameliyat sonrasında görülmediği ve hava yolu kesit alanının arttığı görülmektedir.

Burunda Kemik Spur Formasyonu Fotoğrafları


Aşağıda, burunda kemik spur formasyonu görsellerini bulabilirsiniz.
Burunda kemik spur
Burunda kemik spur
Burunda kemik spur
Burunda kemik spur
Burunda kemik spur

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…