Ana içeriğe atla

İkinci Kansız ve Bıçaksız Dil Bağı Ameliyatı Videomuz Yayınlandı!

Dl Bağı - Dil Altı Bağı - Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Kesilmesi - Dil Bağı Tedavisi
Dl Bağı - Dil Altı Bağı - Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Kesilmesi - Dil Bağı Tedavisi
Dil bağı (Ankiloglossi) dilin ağız tabanına yapışık halde kalmasına neden olarak bebeklerde beslenme bozuklukları, gaz problemleri, memeden erken kesilme, ek gıdaya erken başlanması, meme ucunun ısırılması gibi belirtileri neden olurken; çocukluk döneminde konuşurken zorlanma, bazı kelimelerde netlik bozulması, arka dişlerin iç yüzeyinde tartar oluşumu, dilde çatallanmaya neden olabileceği gibi; yine çocukluk ve erişkinlik döneminde içine kapanık ve yetersizlik duygusu olan bireylerin ortaya çıkabilmesine neden olabilmektedir. Bunların dışında alt kesici dişlerde ayrılmaya da neden olabiliyor.

 
Son yıllarda Amerika' dan Dr. Lawrence A. Kotlow öncülüğünde dil bağı sınıflandırılması yapılmış ve dil bağları önce ön dil bağı (anterior tongue tie) ve arka dil bağı (posterior tongue tie) olarak ve daha sonra daha ayrıntılı olarak 1' den +' e kadar numaralandırılarak ayrılan 4 tipe ayrılarak sınıflandırılmıştır. Dil ucuna kadar ulaşan ve dili ciddi bir şekilde sabitleyen dil bağı türü Tip 1 dil bağı (ya da Tip 1 ön dil bağı), dilin ucu tutulmamışsa Tip 2 dil bağı (ya da Tip 2 ön dil bağı), dilin arkasına doğru ve dilin ucunu fazla tutmuyorsa Tip 3 dil bağı (ya da Tip 3 ön dil bağı), gözle görülemiyor ve elle dokunmakla anlaşılan mukoza altında bulunan dil bağı türü ise Tip 4 dil bağı (ya da Tip 4 arka dil bağı) olarak sınıflandırılmaktadır.


Ön Dil Bağı - Arka Dil Bağı
Bu sınıflandırma sistemine göre tip 3 ön dil bağı gözden kaçabilecek kadar kısa bir mesafe yerleştiğinden, çoğunlukla sonradan farkına varılır. Hızlı konuşma esnasında netlik bozulmasına ve bebeklik çağında diğer dil bağı türleri kadar soruna neden olmazlar. Arka dil bağları ise sadece elle muayene esnasında, mukoza altında hissedilir. Bebeklerde meme emmeyi zorlaştırır, dilin kıza ve kalın görünümüne neden olur ve yanlışlıkla dil kısalığı gibi tanımlanabilir.

Dil bağı ameliyatı, dil bağı belirtileri ve dil bağı ile ilgili fazla bilinmeyen değişik ayrıntıları, dil bağı ameliyatı teknikleri, dil bağı videolarını ve görsellerini bulabileceğiniz önceden hazırladığım web sayfası >> http://www.dil-bagi.ameliyati.info/

Şimdi size yeni ameliyat ettiğim 17 yaşında ve tip 2 ön dil bağı olan bir hastanın dil bağının ameliyat öncesi fotoğrafı, thermal welding ile kansız bıçaksız dil bağı ameliyatı, ameliyat sonrası dili altı görünümü ve dil hareketlerindeki rahatlama görülmektedir. Ameliyat esnasında genelde iki parmakla dilin ağız tabanına göre pozisyonunu değerlendiririz ve dilin rahat bir şekilde havalandığını görene kadar işleme devam ederiz.


Thermal Welding Cihazı
Thermal Welding Cihazı
Bu videoda, normalde bademcik ameliyatları için tasarlanmış ve mukoza hasarını en aza indiren Thermal Welding Cihazı ile dil bağı kesilmesi işlemini yaptık. Dil bağı ameliyatları, lazer, makas, bistüri, elektrokoter, Coblation, radyofrekans ve daha bir çok yöntemle yapılabilmektedir. Thermal welding ile kansız ve bıçaksız mukoza kesilmesinden sonra ortaya çıkan ısı hasarının çok az olması ve iyileşme süresinin kısalması, ameliyat sonrasında ağrının azaltılmasında etkisi olmaktadır. İşlem sonrasında eriyebilen dikiş iplikleri ile kesi alanını dikmeyi, kesi alanına lokal anestezik enjekte etmeyi, ağız içerisine soğuk serum ile yıkama yapmayı tercih ediyorum. 6 ayın altındaki bebeklere ofiste genel anestezi verilmeden lokal anestezi altında kesmeyi ve 6 ayın üzerindeki hastalarımda mümkünse sedasyon anestezisi (damardan az miktarda ilaç ve gaz koklatılarak) altında dil bağı ameliyatlarını yapmayı tercih ediyorum. Özel sigortaların dikkat ettiği bu işlemin adı "Hipertrofik lingual frenulum düzeltilmesi" ya da "Hipertrofik lingual frenulum plastiği" olarak geçiyor. "Hipertrofik lingual frenulum", kalın ve kısa dil bağı olması anlamında kullanılıyor.Yukarıda, kansız ve bıçaksız dil bağı kesilmesi yaptığımız bir hastanın, ameliyat öncesi görüntülerini, ameliyat esnasında dil bağının nasıl kesildiğini ve ameliyat sonrasında dilin nasıl serbestleşmiş olduğunu görebilirsiniz.
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …