Ana içeriğe atla

Burun Ucu ve Yan Taraflarında Uçuk Vezikülleri Görürseniz Dikkat Edin: Oftalmik Herpes ve Hutchinson işareti

Küçük kızımın sağ kaş üzerinde ve burun üzerinde birkaç gün önce uçuk lezyonları çıktı. Göze yakın olduğunda, kornea tutulumu ve gözde hasara neden olabileceğinden önce telaşlandık.

İşte tedavi öncesi fotoğrafları:İngiliz cerrah, oftalmolog ve patolog Sir Jonathan Hutchinson (1828-1913),  adını alan "Hutchinson" ile başlayan ve tıpta kullanılan birkaç işaretten bahsetmek isterim.

• Hutchinson işareti


2 adet Hutchinson işareti tanımlamış ve iki ayrı bölümde kullanılan bir işaret

Hutchinson işareti (oftalmoloji)


Nazosiliyer Sinir - https://en.wikipedia.org/wiki/Nasociliary_nerve
Bu işaret nazosiliyer sinir (trigeminal sinirin oftalmik bölümünün) burun dallarının tutulumu sonucu görülür, burun üzerinde veziküller görülür (tipik uçuk lezyonları) bu sinir tutulumu ile göze yayılım ortaya çıkabilmektedir. Trigeminal sinirin Nazosiliyer dalı kornea, burun yan dorsumunun yanları ve sıra burun ucunu hem innerve eder. Yani burun ucu ve burun sırtının yanlarında herpes veziküllerinin görülmesi Hutchinson işareti olarak adlandırılmaktadır. Şekilde görüldüğü gibi sinir yoluyla yayılan herpes bu sinirin uzandığı burun ve göz bölgesine yayılabilir.
Hutchinson işareti (dermatoloji)


subungual melanom düşündüren paronychial alanında pigmentasyon ifade eder.

• Hutchinson triadı


Konjenital sifiliz Hutchinson üçlüsü oluşur:

1.dental anormallikler
2.interstitial keratoz
3.sağırlık

• Hutchinson göz bebeği (Hutchinson pupili)


Hutchinson pupili, uncal herniasyonu sonucu Okülomotor sinirin (CN III) basısına bağlı bir sabit ve büyümüş pupil olduğunu gösterir.


• Hutchinson çil (Hutchinson's melanotic freckle)


Ayrıca lentigo maligna olarak da bilinir, malign melanom vakalarının% 5-15 oranında görülür.

• Hutchinson dişleri


Hutchinson dişleri daha küçük ve normalden daha geniş aralıklı ve onların ısırma yüzeylerinde çentik yapısına sahiptir.


• Hutchinson sendromu


Nöroblastomda iskelet metastazları için aksaklı ve sinirlilik olması durumu Hutchinson sendromu olarak ifade ediliyor.

Tedavide ağızdan ve lokal etkili antiviral ilaçlar kullanılıyor. Bununla birlikte bir göz doktoruna da danışmanız faydalı olabilir. Bu durumda çok dikkatli olmanız gereken durumlar mevcut:

Gözde kızarıklık ortaya çıkması Supratrochlear sinir dağılımında döküntü ortaya çıkması, klinik açıdan göz tutulumunun habercisi olmaktadır. Özellikle gözde kızarıklık olması hastalık şiddetinin habercisi olabiliyor. Burnun dışında, ağrı, fotofobi, ya da görme bozukluğu şiddetli vakalarda ortaya çıkabiliyor. Yani çocuğunuzun burnunun üzerinde herpes lezyonları varken gözü kızarırsa ya da kaşın üst dış kısmı ve ortasına doğru uçuk lezyonları eklenirse mutlaka bir cildiye, KBB ya da göz doktoruna danışın.


Supratroklear sinir - https://en.wikipedia.org/wiki/Supratrochlear_nerve
SupratroKlear sinir, trigeminal (veya beşinci) kranial sinirin oftalmik dalından gelen frontal sinirin bir uç dalıdır. Supratroklear sinirin nerelere dal verdiğini gösteren fotoğraf bu. Kızımın kaşının üzerindeki kızarık ve veziküllü lezyonların olduğu bölge supratroklear sinire ve supraorbital sinirin bulunduğu bölge ye uyuyor. Her iki sinirin kaşın üzerindeki bölge ve alına doğru uzanan dalları mevcut.

Tedavi sonrasında 4. gün fotoğrafları:
Çok şükür lezyonlar geriledi. Herpes göz tutulumu ile ilgili ciddi sorunlara neden olabileceğine dair birçok bilimsel çalışma mevcut. Ocular herpes simplex virus: how are latency, reactivation, recurrent disease and therapy interrelated? isimli makalede bu konuda birçok bilgi mevcut. Herpes keratiti, enfeksiyöz epitelyal keratit, nörotrofik keratopati, stromal keratit, endotelit şeklinde 4' e ayrılıyormuş ama konuyu, göz doktorlarına danışabilirsiniz. Herpes keratitit tedavisi ile ilgili son rehber >> Herpes Simplex Virus Keratitis: A Treatment Guideline - 2014 Bazı göz enfeksiyonları tekrarlayıcı ve ciddi doku hasarına enden olabiliyor.


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…