Ana içeriğe atla

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana
• Leopard'ın Bane
• Kurt Bane
• Dağ Tütün
• Dağ Arnica
• Dağ Snuff
• Wolfbane
  

Arnica ne için kullanılır?


Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması
• Ağrı azaltma
• Kanamayı azaltma
• Morluk giderici
• Böcek ısırığı
• Cilt tahrişleri
• Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama
• Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün
• Yol tutması
 

Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir?
 

Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt tahrişlerine de neden olabileceği düşünülmektedir.

Arnica ağızdan tablet ya da gıda takviyesi şeklinde verilirse yan etkileri daha fazla ve bu şekilde ülkemizde kullanımı çok yaygın değil. Ağızdan alındığında, özellikle kan sulandırıcı ilaç  (Warfarin/coumadin, Hepadrin, Plavix) alan hastalarda kanama riskini arttırabileceği düşünülüyor (kaynaklar: arnica (arnica montana, Arnicare, Arniflora) / Herbal Treatment for Dermatologic Disorders).


Arnica Jel
Arnica Jel
Burun estetiği ameliyatlarından sonra hastanın yüzünde ortaya çıkabilecek morluk ve ödemin mümkün olan en kısa sürede ortadan kalkması için uzun süredir, tedaviye yardımcı ürün arnica bitkisinin öz suyunu ,çeren  olarak "Arnica Jel" kullanıyorum. Bu konu ile ilgili okuyabileceğiniz önceden hazırladığım linkler >> Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluğu ve Şişliği Azaltmak İçin Öneriler / Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morarma ve Şişlikleri Arttırabilecek Hatalar ve Yanlış Uygulamalar / Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Arnica jel Arnica Montana çiçeğinin öz suyunu içeren bitkisel bir ürün. Kremi ve jel formu var. Kremi daha yağlı olduğundan burun estetiği ameliyatlarından sonra su ya da terle çıkması daha zor ve kullanılması daha uygun olduğunu söyleyenler var. Ben jel formunu veriyorum, su bazlı ancak burun bandajlarının sökülmesine neden olmuyor. Günde 3-4 sefer sağlam deri üzerine uygulanabiliyor. Göz içi ve burun içi gibi mukozal alanlara temas ettirilmesi sakıncalı. Özellikle spor yaralanmaları ve doku ezilmelerinde kullanılan isimi duyulmuş bir ürün. Bitkisel olduğundan tedaviye yardımcı ürün olarak satılıyor. Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından bitkisel ürün olduğundan güvenilir kapsamına alınmamıştır.

Arnica bitkisi ağızdan tedavi için çok uygun değildir!

Arnica bitkisi ağızdan alınarak yenildiğinde zehirlidir ve ölümcül olabilir (kaynak: Arnica in Homeopathy - WebMD).  Bununla birlikte düşük doz seyreltilmiş olarak kullanılan arnica tabetleri, ameliyat sonrası kas ağrısı, diyabetik göz hasarı ve şişme için kullanılmıştır. Kemoterapi alan kanserli çocukların ağız yaralarının sıklığını azaltmada düşük doz arnica tedavisinin etkili olabileceğini savunanlar mevcut. Tam tersi normal dozun üzerinde kullanıldığında ağız ülserlerine neden olabileceği de yazıyor (kaynak: Side Effects of Arnica). "Homeopatik tedavi" kapsamında hastalığa neden olan etken düşük dozda verilerek hastalık tedavi ediliyor! (benzeri benzer iyileştirir, bitkisel tedavi ya da hastalık nedeni olan etmen ile hastalık tedavisi şeklinde açıklayan da var)

Enla-C Tablet Nedir?

Son zamanlarda, hastalarım tarafından bana sorulan sorular üzerine sizlerle bu bitkisel ürünü de paylaşmak istedim. Lokal olarak uygulanan Arnica jel ya da Arnica kremle aynı amaçlarla ancak farklı içerikte üretilen ağızdan bir tablet olan bitkisel ürün: "Enfla-C Tablet". Yaklaşık 10 hastamda kullanma ve deneme şansım oldu. Burun estetiği sonrası ödem ve morluk giderme için tedaviye yardımcı ürün olarak üretilmiş. Brumelain, Quercetin ve Vitamin C içeriyor. Ameliyattan önce ve sonra kullanıldığında, hastanın yüz ödem ve morluğunun ortadan kalkma süresine etkisi olduğu savunuluyor. Kullana hastalarım memnun kaldı ancak sizlerden gelen eleştiri ya da olumsuz görüş olursa ve bana bildirebilirseniz sevinirim. İçeirisnde 30 kapsül bulunuyor. Eczanelerde ve alışveriş sitelerinde satılıyor.  2016 yılı Eylül ayı için 55-60 TL civarında satılıyor (göz atabileceğiniz bir web sitesi >> Enfla-C 30 Vegicaps / Bitkisel Kapsül 30 Kapsül).


Enfla-C Tablet Ürün İçeriği


 Enla-C tablet içerisinde Bromelain, Quercetin ve Vitamin C bulunmaktadır.

Bromelain nedir?

Bromelain ananasta bulunan ve proteinlerin sindirilmesinde rol alan iki ayrı enzim olan bromelain A ve bromelain B ' den oluşmaktadır. Pıhtılaşmanın yavaşlatılması, iltihap önleyici ya da antiinflamatuar, ödem giderici etkilerinin olduğu söyleniyor. Bu nedenle son zamanlarda, estetik burun ameliyatlarından önce ve sonra kullanılması gündeme gelmiştir. Eklem hastalıklarından, akciğer ve barsak hastalıklarında tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılabileceğine dair makaleyi aşağıdaki kaynak linkten okuyabilirsiniz. Diğer kullanımlar için herhangi etkili olup olmadığını belirlemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. (kaynak: BROMELAIN: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings - WebMD). Brumleain ile ilgili olarak bilimsel çalışmaların kaynak gösterilerek bilgilerin sunulduğu güzel bir makale linki >> 6 Unbelievable Health Benefits of Bromelain. Bu linkte Bromelain yan etkileri ile ilgili olarak, kan sulandırı alan ya da kan pıhtılaşma hücreleri olan trombosit sayısında azalma ya da fonksiyon bozukluğu sorunu olanlarda dikkatli kulanılması gerektiği yazıyor.

Quercetin nedir?

Birçok meyve, sebze, yaprak ve tahılda bulunan, antioksidan, flavonoid grubu vitamindir, "meletin" adıyla da bilinir (limon kabuğundan elde edilen flavonoid grubu ilaçlar, çınlama, ani işitme kaybı ve iç kulak hastalıklarının tedavisinde yardımcı ürün olarak da kullanılıyor - önceden yazdığım ilgili makale linki >> Ani İsitme Kaybi Için Beslenme Önerileri). Quercetin özellikle kanser tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılabilse de, doku iyileşmesinde olumlu etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Yine yeterli bilimsel kanıt mevcut değil. Bunun dışında florokinolon grubu antibiyotik ve taxol/paclitaxel kullanan hastalarda ilaç etkileşimine neden olabileceğinden dikkat edilmesi gerektiği bilfirilmektedir (kaynak: Quercetin)Quercetin yan etkileri

(kaynak link: Quercetin Side Effects) çok nadir de olsa:

 • bulanık görme
 • baş dönmesi
 • bacaklarda basınç veya ağırlık hissi, ağrı
 • dizde sıvı birikimi
 • baş ağrısı
 • ciltte kaşıntı
 • sinirlilik
 • kulaklara vuran ağrı
 • kırmızı cilt
 • kalp atım hızında hızlanma ya da yavaşlama
 • ayak ve ayak bileklerinde şişme


Enfla-C Tablet
Enfla-C Tablet

Vitamin C nedir?

Özellikle meyve ve sebzelerde bulunan temel bir vitamindir. C vitamini ayrıca, askorbik asit olarak da bilinir. C vitamini suda çözülebilir vitamindir, önemsiz miktarlarda hariç vücut tarafından depolanamaz ve günlük besinlerle alınması gerekmektedir. C vitamini, sağlıklı dişler, kemikler, diş etleri, kıkırdak, omurga diskleri, eklemler, deri ve kan damarları korumak için gerekli bir protein olan kollajen üretilmesine yardımcı olmaktadır (kaynak: Definition of Vitamin C). Burun esttiği ameliyatlarından 2 hafta önce vitamin c takviyesine başlayan doktorlar varmış (kaynak: Is it safe to drink the Emergen-C vitamin packet mixes before surgery?). Ben hastalarıma, belgelenmiş eksiklik durumu olmadıkça, ameliyat öncesi hiçbir vitamin takviyesini ağızdan alınmak üzere önermiyorum.


Vitamin C yan etkileri


(kaynak linkler: Vitamin C Side Effects in Detail / Vitamin C (ascorbic acid)) yüksek dozlarda ve çok nadir de olsa:

 • ishal
 • baş dönmesi veya bayılma (enjeksiyon ile)
 • kızarma veya deri kızarıklık
 • baş ağrısı
 • idrar artışı (hafif)
 • mide bulantısı veya kusma
 • karın krampları
 • kan basıncında yükselme
 • kan şekerinde yükselme
 • kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girme
 • böbrek taşı oluşumu (yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda) 

 Enfla-C Tablet Nasıl Kullanılır?


Enfla-C tablet, sabah akşam 15 gün süre boyunca kullanılması önerilmektedir. Cerrahi uygulamadan bir iki gün önce başlanabilir ve özellikle iyileşme konusunda kısıtlı zamanı olan hastalarıma bu ürünü denedim ve memnun kaldılar ancak sizlerden olumlu ya da olumsuz geri dönülerinizi bekliyorum.
 

 Bromelain 500mg Tablet

Bromelain 500mg Tablet
Bromelain 500mg TabletEnfla-C Tablet' i eczanelerde bulamayan hastalarım bazen Solgar Firması' na ait Bromelain 500 mg tablet alabiliyorlar. İçeriğinde sadece Bromelain var. Enfla-C deki gibi 3 lü içerik yok. Günde 1-3 tablet ve yemeklerden sonra kullanılması öneriliyor. Ürünün web sitesi >> Bromelain 500mg

Aynı isimde bir sürü ürün varmış Google araması yaptığınızda şaşırmayın.


Bromelain 500mg Tablet
Bromelain 500mg Tablet

Konu ile ilgili benzer makale >> Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Farklı Bir Ürün: Etoflam-K Gel

​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …