Ana içeriğe atla

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?


Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana
• Leopard'ın Bane
• Kurt Bane
• Dağ Tütün
• Dağ Arnica
• Dağ Snuff
• Wolfbane
  

Arnica ne için kullanılır?


Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması
• Ağrı azaltma
• Kanamayı azaltma
• Morluk giderici
• Böcek ısırığı
• Cilt tahrişleri
• Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama
• Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün
• Yol tutması

Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir?

Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt tahrişlerine de neden olabileceği düşünülmektedir.

Arnica ağızdan tablet ya da gıda takviyesi şeklinde verilirse yan etkileri daha fazla ve bu şekilde ülkemizde kullanımı çok yaygın değil. Ağızdan alındığında, özellikle kan sulandırıcı ilaç  (Warfarin/coumadin, Hepadrin, Plavix) alan hastalarda kanama riskini arttırabileceği düşünülüyor (kaynaklar: arnica (arnica montana, Arnicare, Arniflora) / Herbal Treatment for Dermatologic Disorders).


Arnica Jel
Arnica Jel
Burun estetiği ameliyatlarından sonra hastanın yüzünde ortaya çıkabilecek morluk ve ödemin mümkün olan en kısa sürede ortadan kalkması için uzun süredir, tedaviye yardımcı ürün arnica bitkisinin öz suyunu ,çeren  olarak "Arnica Jel" kullanıyorum. Bu konu ile ilgili okuyabileceğiniz önceden hazırladığım linkler >> Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluğu ve Şişliği Azaltmak İçin Öneriler / Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morarma ve Şişlikleri Arttırabilecek Hatalar ve Yanlış Uygulamalar / Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Arnica jel Arnica Montana çiçeğinin öz suyunu içeren bitkisel bir ürün. Kremi ve jel formu var. Kremi daha yağlı olduğundan burun estetiği ameliyatlarından sonra su ya da terle çıkması daha zor ve kullanılması daha uygun olduğunu söyleyenler var. Ben jel formunu veriyorum, su bazlı ancak burun bandajlarının sökülmesine neden olmuyor. Günde 3-4 sefer sağlam deri üzerine uygulanabiliyor. Göz içi ve burun içi gibi mukozal alanlara temas ettirilmesi sakıncalı. Özellikle spor yaralanmaları ve doku ezilmelerinde kullanılan isimi duyulmuş bir ürün. Bitkisel olduğundan tedaviye yardımcı ürün olarak satılıyor. Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından bitkisel ürün olduğundan güvenilir kapsamına alınmamıştır.

Arnica bitkisi ağızdan tedavi için çok uygun değildir!

Arnica bitkisi ağızdan alınarak yenildiğinde zehirlidir ve ölümcül olabilir (kaynak: Arnica in Homeopathy - WebMD).  Bununla birlikte düşük doz seyreltilmiş olarak kullanılan arnica tabetleri, ameliyat sonrası kas ağrısı, diyabetik göz hasarı ve şişme için kullanılmıştır. Kemoterapi alan kanserli çocukların ağız yaralarının sıklığını azaltmada düşük doz arnica tedavisinin etkili olabileceğini savunanlar mevcut. Tam tersi normal dozun üzerinde kullanıldığında ağız ülserlerine neden olabileceği de yazıyor (kaynak: Side Effects of Arnica). "Homeopatik tedavi" kapsamında hastalığa neden olan etken düşük dozda verilerek hastalık tedavi ediliyor! (benzeri benzer iyileştirir, bitkisel tedavi ya da hastalık nedeni olan etmen ile hastalık tedavisi şeklinde açıklayan da var).

Benzer bir ürün olan "Arnica Jel Krem Spf 30+" ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz link >> Ödem Morluk Giderici + Güneş Koruyucu İçeren "Arnica Jel Krem Spf 30+" Türkiye' de!

Enla-C Tablet Nedir?

Son zamanlarda, hastalarım tarafından bana sorulan sorular üzerine sizlerle bu bitkisel ürünü de paylaşmak istedim. Lokal olarak uygulanan Arnica jel ya da Arnica kremle aynı amaçlarla ancak farklı içerikte üretilen ağızdan bir tablet olan bitkisel ürün: "Enfla-C Tablet". Yaklaşık 10 hastamda kullanma ve deneme şansım oldu. Burun estetiği sonrası ödem ve morluk giderme için tedaviye yardımcı ürün olarak üretilmiş. Brumelain, Quercetin ve Vitamin C içeriyor. Ameliyattan önce ve sonra kullanıldığında, hastanın yüz ödem ve morluğunun ortadan kalkma süresine etkisi olduğu savunuluyor. Kullana hastalarım memnun kaldı ancak sizlerden gelen eleştiri ya da olumsuz görüş olursa ve bana bildirebilirseniz sevinirim. İçeirisnde 30 kapsül bulunuyor. Eczanelerde ve alışveriş sitelerinde satılıyor.  2016 yılı Eylül ayı için 55-60 TL civarında satılıyor (göz atabileceğiniz bir web sitesi >> Enfla-C 30 Vegicaps / Bitkisel Kapsül 30 Kapsül).


Enfla-C Tablet Ürün İçeriği


 Enla-C tablet içerisinde Bromelain, Quercetin ve Vitamin C bulunmaktadır.

Bromelain nedir?

Bromelain ananasta bulunan ve proteinlerin sindirilmesinde rol alan iki ayrı enzim olan bromelain A ve bromelain B ' den oluşmaktadır. Pıhtılaşmanın yavaşlatılması, iltihap önleyici ya da antiinflamatuar, ödem giderici etkilerinin olduğu söyleniyor. Bu nedenle son zamanlarda, estetik burun ameliyatlarından önce ve sonra kullanılması gündeme gelmiştir. Eklem hastalıklarından, akciğer ve barsak hastalıklarında tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılabileceğine dair makaleyi aşağıdaki kaynak linkten okuyabilirsiniz. Diğer kullanımlar için herhangi etkili olup olmadığını belirlemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. (kaynak: BROMELAIN: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings - WebMD). Brumleain ile ilgili olarak bilimsel çalışmaların kaynak gösterilerek bilgilerin sunulduğu güzel bir makale linki >> 6 Unbelievable Health Benefits of Bromelain. Bu linkte Bromelain yan etkileri ile ilgili olarak, kan sulandırı alan ya da kan pıhtılaşma hücreleri olan trombosit sayısında azalma ya da fonksiyon bozukluğu sorunu olanlarda dikkatli kulanılması gerektiği yazıyor.

Quercetin nedir?

Birçok meyve, sebze, yaprak ve tahılda bulunan, antioksidan, flavonoid grubu vitamindir, "meletin" adıyla da bilinir (limon kabuğundan elde edilen flavonoid grubu ilaçlar, çınlama, ani işitme kaybı ve iç kulak hastalıklarının tedavisinde yardımcı ürün olarak da kullanılıyor). Quercetin özellikle kanser tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılabilse de, doku iyileşmesinde olumlu etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Yine yeterli bilimsel kanıt mevcut değil. Bunun dışında florokinolon grubu antibiyotik ve taxol/paclitaxel kullanan hastalarda ilaç etkileşimine neden olabileceğinden dikkat edilmesi gerektiği bilfirilmektedir (kaynak: Quercetin)Quercetin yan etkileri

(kaynak link: Quercetin Side Effects) çok nadir de olsa:

 • bulanık görme
 • baş dönmesi
 • bacaklarda basınç veya ağırlık hissi, ağrı
 • dizde sıvı birikimi
 • baş ağrısı
 • ciltte kaşıntı
 • sinirlilik
 • kulaklara vuran ağrı
 • kırmızı cilt
 • kalp atım hızında hızlanma ya da yavaşlama
 • ayak ve ayak bileklerinde şişme


Enfla-C Tablet
Enfla-C Tablet

Vitamin C nedir?

Özellikle meyve ve sebzelerde bulunan temel bir vitamindir. C vitamini ayrıca, askorbik asit olarak da bilinir. C vitamini suda çözülebilir vitamindir, önemsiz miktarlarda hariç vücut tarafından depolanamaz ve günlük besinlerle alınması gerekmektedir. C vitamini, sağlıklı dişler, kemikler, diş etleri, kıkırdak, omurga diskleri, eklemler, deri ve kan damarları korumak için gerekli bir protein olan kollajen üretilmesine yardımcı olmaktadır (kaynak: Definition of Vitamin C). Burun esttiği ameliyatlarından 2 hafta önce vitamin c takviyesine başlayan doktorlar varmış (kaynak: Is it safe to drink the Emergen-C vitamin packet mixes before surgery?). Ben hastalarıma, belgelenmiş eksiklik durumu olmadıkça, ameliyat öncesi hiçbir vitamin takviyesini ağızdan alınmak üzere önermiyorum.


Vitamin C yan etkileri


(kaynak linkler: Vitamin C Side Effects in Detail / Vitamin C (ascorbic acid)) yüksek dozlarda ve çok nadir de olsa:

 • ishal
 • baş dönmesi veya bayılma (enjeksiyon ile)
 • kızarma veya deri kızarıklık
 • baş ağrısı
 • idrar artışı (hafif)
 • mide bulantısı veya kusma
 • karın krampları
 • kan basıncında yükselme
 • kan şekerinde yükselme
 • kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girme
 • böbrek taşı oluşumu (yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda) 

 Enfla-C Tablet Nasıl Kullanılır?


Enfla-C tablet, sabah akşam 15 gün süre boyunca kullanılması önerilmektedir. Cerrahi uygulamadan bir iki gün önce başlanabilir ve özellikle iyileşme konusunda kısıtlı zamanı olan hastalarıma bu ürünü denedim ve memnun kaldılar ancak sizlerden olumlu ya da olumsuz geri dönülerinizi bekliyorum.
 

 Bromelain 500mg Tablet

Bromelain 500mg Tablet
Bromelain 500mg TabletEnfla-C Tablet' i eczanelerde bulamayan hastalarım bazen Solgar Firması' na ait Bromelain 500 mg tablet alabiliyorlar. İçeriğinde sadece Bromelain var. Enfla-C deki gibi 3 lü içerik yok. Günde 1-3 tablet ve yemeklerden sonra kullanılması öneriliyor. Ürünün web sitesi >> Bromelain 500mg

Aynı isimde bir sürü ürün varmış Google araması yaptığınızda şaşırmayın.


Bromelain 500mg Tablet
Bromelain 500mg Tablet

Konu ile ilgili benzer makale >> Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Farklı Bir Ürün: Etoflam-K Gel

​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl