Ana içeriğe atla

Kulak Temizleme Çubuklarında "Kulak İçini Temizlemek İçin Kullanmayınız" Yazıyor!

Kulak temizleme çubukları üretim amacının aksine ve kullanım amacının dışında sadece dış kulak yoluna sokulmak ve kulak kirini temizlemek amacıyla kullanılıyor gibi. Aslında bütün kulak temizleme çubuğu paketlerinin üzerinde dış kulak yoluna sokulmaması gerektiğine dair yazı mevcut.


Kulak Temizleme Çubuğu

Kulak temizleme çubuğunun zararları

Kulak temizleme çubukları dış kulak yoluna düzenli olarak sokulursa ve karıştırılırsa aşağıdaki sorunlara neden olabilir:
  • Dış kulak yolu cildinden salgılanan eşsiz antiseptik yağlı bir salgı olan kulak kiri ve koruyucu kir tabakasının uzaklaştırılarak, dış kulak yolunun bakteri, mantar ve tüm mikroorganizmaların enfeksiyonlarına yatkın hale getirilmesi
  • Kulak kiri sulu ve yağlı iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Kulak temizleme çubuklarındaki pamuk bu kirin sulu kısmını emer, yağlı ve kuru kirin ileriye doğru ilerletilmesine  ve dış kulak yolu artık kendi kirini atamayacak hale getirir. Zamanla hastalar "kulak temizleme çubuğu kulağımı tıkadı" diyebilir.
  • Bu durumdaki kulak kiri temizliği çok daha zordur. En hassas bölüğe olan kulak zarına sıvanmış ve sıkıştırılmış haledeki kulak kiri topu (sıkışmış serumen, impakte kulak kiri) çok daha zor temizlenmektedir.
  • Pamuklu çubuklar kurutulmuş, koruyucu tabakası alınmış cildin direk çizilmesine neden olabilmektedir.
  • Aynı pamuklu çubukla iki kulak karıştırıldığında bir kulaktaki mantar diğerine bulaştırılabilmektedir. 

Kulak Temizleme ÇubuğuKulak kiri nasıl temizlenilir?

Banyo esnasında sadece ılık ve şampuansız su tutularak kulak kirinin çoğu temizlenilebilir. Zaten kulak kiri içeriden dışarıya doğru bakteri ve tüm cilt artıklarını kendi içerisine alarak dışarıya doğru doğal bir temizlenme mekanizmasıyla atılmaktadır. Kulak içerisine su tutularak bu temizlenme hızlandırılabilir. Banyodan sonra dış kulak yoluna saç kurutma makinesi düşük ayarda birkaç dakika tutularak kulak kanlındaki nem uzaklaştırılmalıdır. Kulak zarında delik bulunan, aktif kulak iltihabı bulunan ya da kulak ameliyatı yapılan hastaların doktora danışmadan su kaçırmamaları gerekmektedir.

Kulak Temizleme Çubuğu


Kulak temizleme çubuğu ne işe yarar?


Kulak temizleme çubuğu, kulak kepçesindeki kıvrımlı alanların temizlenmesi amacıyla üretilmiştir. Dış kulak yoluna bu ürünlerin sokulması sakıncalıdır. Farklı boyut ve yapıda pamuklu çubuk şeklinde kulak temizleme çubukları mevcuttur.Kulak Temizleme Çubuğu

Kulak Temizleme Çubuğu


Hemen hemen hepsinin üzerinde kulak içerisine sokulmaması gerektiğine dair uyarı yazısı mevcut. Aşağıda markette iki tanesine bakarken çektiğim video mevcut.Konu ile ilgili önceden hazırladığım bir kaç makale linki:
​ ​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…