Ana içeriğe atla

Kulak Kiri Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Temizlenilir ve Etnik Kökene Göre Yapısı Nasıl Değişir?

Kulak Kiri (Serumen - Earwax - Buşon)

Kulak Kiri (Serumen - Earwax - Buşon) - Kulak kiri ne işe yarar? - Kulak kiri neden oluşur? - Kulak kirinin yapısı genetik özelliklere ve yaşa göre değişebilir! - Kulak kirinin kokusu, hastalık, etnik köken hakkında bilgiler sunabilir! - Kulak kanalındaki hücreler insan vücudunda benzersizdir! - Kulaklarımızı nasıl temizlemeliyiz? - KBB uzmanları kulak kirini nasıl temizler? - Pamuklu kulak temizleme çubuğu ne işe yarar? - Kulak temizleme çubuklarının zararları - Dış kulak yolunun çok temiz olması sağlıklı değildir!

Dış kulakta, koruyucu yağlı bir salgı olan "serumen - cerumen - buşon, earwax - kulak kiri" üretilmektedir. Bu salgı içeriden dışarıya doğru olarak düzenli olarak atılmaktadır. Normalde dış kulak yoluna yapışan dış ortamdan gelen toz, partikül, yabancı cisim, mikroorganizmalar bu düzenli kendi kendini temizleme istemi sayesinde dışarıya doğru atılmaktadır.

Kulak kiri ne işe yarar?

"Kulak kiri" faydalı bir antiseptik salgıdır. Bariyer görevini yerine getiren bu salgının üretimi ve yapısı (kuru kulak kiri ve yağlı kulak kiri gibi) genetik özelliklere ve cildin yağlı olup olmamasına göre değişebilir. Kulak kirinin içeriğinde bulunan maddeler virüs, bakteri, mantar üremisini engellemektedir. Aynı anda böceklerin sevmediği alkol benzeri içeriğe de sahiptir.

Bu konu ile ilgili hazırlanmış bir videoyu aşağıda ekledim:


Kulak kiri neden oluşur?

Kulak kiri balmumu yağları içerir, ancak çoğu keratinositlerden oluşur - ölü cilt hücreleri. Serumun geri kalanı - teknik adını vermek için - bir madde karışımıdır.

1,000 ila 2,000 salgı bezi anti-mikrobiyal peptidler üretir - saç hücrelerine yakın yağlı bezler, skualen, kolesterol ve trigliserit olarak adlandırılan yağlı bir karışım olan alkol karışımına katılır.
Kulak kiri üretimi erkeklerle kadınlar arasında pek değişmez. genç ya da yaşlı - ancak küçük bir çalışmada trigliserit içeriği Kasım'dan Temmuz'a kadar düştüğü gösterilmiştir (kaynak link >> Earwax Symptoms, Causes, and Removal - WebMD)

Serumen aynı zamanda bakteri hücre duvarlarını yok edebilen bir antibakteriyel enzim olan lizozim içerir.

Kulak kirinin yapısı genetik özelliklere ve yaşa göre değişebilir!

Kulak kirinin yapısı genetik özelliklere ve yaşa göre değişebilir

Asya'daki ve Asya'da olmayan kulaklar Philadelphia'daki Monell Enstitüsündeki bilim insanlarına göre farklı kulak kremi üretirler. Kromozom 16, kulak kiri için "ıslak" veya "kuru" gene ev sahipliği yapar - ıslak kulak kiri varyantı egemendir.

ABCC11 genindeki ufak bir değişiklik, hem kuru tip kulak kirini hem de Çin, Japon ve Koreli bireylerde görülen koltuk altı vücut kokusu ile ilgilidir.

Amerikan çalışması, kulak kirinde bulunan 12 uçucu organik bileşik konsantrasyonunu Doğu Asyalı ve beyaz erkek gruplarında ölçtüler, 12 bileşiğin 11'inde Kafkasya kulağı, daha fazla miktarda kokulu bileşiklere sahipti.

Kulak kirinin kokusu, hastalık, etnik köken hakkında bilgiler sunabilir!


Yakın zamanda araştırmacılar, kulak kirinin kokusunun analizini sonunda vücudumuzdaki hastalığı tespit etmek için kullanıp kullanamayacakları konusunda çalışmalara başladılar. Akçaağaç şurubu idrar hastalığı olarak bilinen nadir bir genetik bozuklukta kulak kiri incelemesi ile basit bir şekilde tanı konulup konulamayacağı araştırılmaya başlanmıştır. (kaynak link >> Earwax Odor Can Offer Information About Disease, Ethnicity)

Philadelphia'daki Monell Chemical Senses Merkezi'ndeki araştırmacılardan yapılan bu çalışma, sağlık bilgilerinin kulaklarından türetilebileceğini araştırdı. Araştırmalar, bir kişinin koltuk altında koku alma eğilimi gösteren ABCC11 adı verilen bir genin aynı zamanda kulak kirinin rengiyle ve dokusuyla da ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Normalde Doğu Asya kökenli insanlarda bulunan ABCC11'in bir varyantı, kuru, beyaz kulak kiri ve daha az vücut kokusuna neden olur; Genellikle Afrikalı ve Avrupalı ​​kökenli insanlarda bulunan genin bir başka varyantı ise, yaşa ve sarı-kahverengi renkte ve daha çok vücut kokusuna neden olma eğiliminde olan kulak kirine neden olur (kaynak link >> Secretion secrets: things you didn’t know about ear wax).

Vücut kokusunu hastalıkla ilişkilendiren çalışmalarda, ABCC11 ikisi arasındaki bağlantıyı oluşturmuştur. Örneğin, The FASEB Journal'da yayınlanan bir 2009 çalışması, kokulu koltukaltı ve ıslak kulak tıkanmasına neden olan genin varyantının meme kanseri riskinde artış ile bağlantılı olduğunu buldu. Kulak kiri türü, koltuk altından kötü kokulara neden olan bir gen ile bağlantılı olabileceği vurgulandı. Meme kanserinin erken teşhis ve tedavisinde can kurtaran ipuçları olabieceği vurgulanmıştı (kaynak link >> Association between breast cancer risk and the wild-type allele of ...).

Monell Enstitüsü' ndeki araştırmacılar "kulak kokusu içindeki kokular bir kişinin ne yediğini ve nerede yediğini bize söyleyebiliyor olabilir". açıklamasında bulunmuşlardır. "Kulak kiri, bilgi kaynağı olarak potansiyelinin keşfedilmediği ihmal edilen bir vücut salgısı" olduğu vurgulanmıştır (kaynak link >> Earwax - Monell Chemical Senses Center).

Kulak kanalındaki hücreler insan vücudunda benzersizdir!

Kulak kanalındaki hücreler insan vücudunda benzersizdir - "göç ederler. "Kulak zarına bir mürekkep püskürtülebilir ve birkaç hafta içinde hareket etmesini izlenebilir ve hücrelerin hareketi tarafından mürekkebin ilerlemesi görülebilir. Böyle bir şey olmasaydı, kulak kanalının ufak alanı içerisinde kısa sürede cildin dökülmesinin doğal süreci tarafından yaratılan ölü hücrelerle dolacaktı. Bu hareket aynı zamanda, kulak kanalını değiştiren modifiye edilmiş ter bezlerinin ürettiği mumun dışarıya doğru itilmesini sağlar. Yemek ve konuşma yoluyla çenenin normal hareketlerinin bu hareketle yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kulaklarımızı nasıl temizlemeliyiz?

Normalde kulaklarımızdaki kirin atılmasını hızlandırmak için basit ve pratik bir yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer kulak zarınız sağlam ve normalse, dış kulak yoluna ılık (şampuan, sabun, deterjan artığı içermeyecek, soğuk ya da sıcak olmayan) su aktarabilirsiniz.Duş aldıktan sonra çıkmadan önce dış kulak yoluna yavaşça u aktarın ve daha sonra havlu üzerine başınızı ters çevirerek suyun dışarıya çıkmasını sağlayın. Aynı uygulamayı diğer kulağınıza da yapabilirsiniz. Eğer kulak kanalı içerisindeki nemin gitmesini istiyorsanız saç kurutma makinesini düşük ayarda 1-2 dk dış kulak yoluna tutabilirsiniz. Bu esnada kulak kepçesini arkaya ve yukarıya doğru hafifçe çekerseniz dış kulak yolu tam olarak açılır. Heriki kulağı bu şekilde kurutabilirsiniz. Yani pamuklu kulak temizleme çubuğunun kullanılmasına gerek yok! Konu ile ilgili benzer bilgiler içeren linkler >> Kulak Kiri Temizligi (Earwax Removal) / Kulak Kiri Nasıl Temizlenmelidir? / Yeni Bir Kulak Kiri Yumuşatıcı Ürün Piyasada: Serumex Buşon ...

KBB uzmanları kulak kirini nasıl temizler?

Günümüzde kulak kirinin endoskop ya da mikroskop altında kbb uzmanı tarfından aspire eilmesi en çok önerilen uygulamadır. Kulak yıkama şeklinde kulak temizliği yapılması, kulak zarına zarar verme ve altta kalan zar delikse ciddi enfeksiyon ve orta kulak travmasına neden olma gibi riskleri mevcuttur.

Aşağıda endoskopik kulak kiri aspirasyonu videosunu izleyebilirsiniz:


Pamuklu kulak temizleme çubuğu ne işe yarar?

Pamuklu kulak temizleme çubukları kulak kepçesinin kıvrımlı bölgelerinin temizlenmesi için üretilmiştir. Kutuların üzerine ufak bir yazı olarak, "dış kulak yoluna sokmayın!" şeklinde ya da benzer bir ifadeyi okuyabilirsiniz. Kulak temizleme çubuklarını dış kulak kanalına sokmanız uygun değildir.

Kulak temizleme çubuklarının zararlarıpamuklu kulak temizleme çubuğu ile kulak zarı travması
pamuklu kulak temizleme çubuğu ile kulak zarı travması

Kulak temizleme çubukları dış kulak yoluna düzenli olarak sokulduğunda aşağıdaki sorunlara neden olabilir:
  • Dış kulak yolundaki koruyucu bariyer tabakanın alınması ve dış kulak yolu enfeksiyonlarına yatkınlık olması (mantar ve bakteri enfeksiyonları, yüzücü kulağı ...)
  • Kulak kirinin sulu kısmının emilmesi ve katı kısmının ileriye doğru itilerek kulak kirinin içeridir biriktirilmesi, kulak zarının üzerine kirin yapıştırılması
  • Kulak zarı travması. Bazen kulak zarına direk travma ile zar delinmesi, kemikçik zedelenmesi, kalıcı işitme kaybı ortaya çıkabilir. Kulağında pamuklu çubuğu unutup telefonu kulağına çarpan ya da pamuklu çubuk ile yastığa kafasını koyan hastalar olabiliyor. Yukarıdaki ve aşağıdaki fotoğrafta kulak zarına pamuklu çubuk teması sonrasında lokalize kanama alanı olduğu görülmektedir. Bu şekilde kulak kemikçiklerine ve iç kulağa da travma olduğundan aynı anda iç kulakta sinir ölümü de ortaya çıkabilmektedir.
pamuklu kulak temizleme çubuğu ile kulak zarı travması
pamuklu kulak temizleme çubuğu ile kulak zarı travması
Konu ile ilgili benzer bilgiler içeren link >> Kulak Temizleme Çubuklarında "Kulak İçini ...

Dış kulak yolunun çok temiz olması sağlıklı değildir!

Kulak Kiri (Serumen - Earwax - Buşon) - Kulak kiri ne işe yarar? - Kulak kiri neden oluşur? - Kulak kirinin yapısı genetik özelliklere ve yaşa göre değişebilir! - Kulak kirinin kokusu, hastalık, etnik köken hakkında bilgiler sunabilir! - Kulak kanalındaki hücreler insan vücudunda benzersizdir! - Kulaklarımızı nasıl temizlemeliyiz? - KBB uzmanları kulak kirini nasıl temizler? - Pamuklu kulak temizleme çubuğu ne işe yarar? - Kulak temizleme çubuklarının zararları - Dış kulak yolunun çok temiz olması sağlıklı değildir!

Dış kulak yolunun yukarıdaki ve aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi, tertemiz, kirsiz olması aslında birçok insanın normalde olmasını istediği şey olsa da; dış kulak yolumuzda koruyucu halka şeklinde kir tabakasının olmaması bakteri, virüs ve mantarların kolayca dış kulak yolu derisi üzerinde enfeksiyon yapmasını sağlayabilir.

Kulak Kiri (Serumen - Earwax - Buşon) - Kulak kiri ne işe yarar? - Kulak kiri neden oluşur? - Kulak kirinin yapısı genetik özelliklere ve yaşa göre değişebilir! - Kulak kirinin kokusu, hastalık, etnik köken hakkında bilgiler sunabilir! - Kulak kanalındaki hücreler insan vücudunda benzersizdir! - Kulaklarımızı nasıl temizlemeliyiz? - KBB uzmanları kulak kirini nasıl temizler? - Pamuklu kulak temizleme çubuğu ne işe yarar? - Kulak temizleme çubuklarının zararları - Dış kulak yolunun çok temiz olması sağlıklı değildir!

Eğer havuz girmeyi planlıyorsanız kulaklarınız kirli olmasında fayda var ... Havuz sularındaki klorun etkisi ile ve uzun süreli su temasına bağlı olarak yüzücü kulağı dış kulak iltihabı ortaya çıkması çok daha kolay hale gelebiliyor. Havuzda dış kulak enfeksiyonu ile ilgili önceden yayınladığım link >> Yüzücü Kulağı (Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu - Otitis Eksterna)

Havuzda kulak enfeksiyonu ile ilgili Star TV' de yayınlanan kısa röportaj videosu >>

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl