Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatının Riskleri

 
Deviasyon ameliyatı, belki KBB alanında bademcik ameliyatına yakın sıklıkta yapılan ve çoğu kez, çok basit ve kolay bir cerrahi müdahale olduğu düşünülen bir cerrahi uygulamadır. Deviasyon ameliyatı ile ilgili bazen eş anlamlı ya da benzer uygulama olarak kabul edilen "septoplasti ameliyatı" ya da "SMR ameliyatı (Submukoz rezeksiyon ameliyatı)" da aynı riskleri taşımaktadır.


Burun ucuna yakın olmayan septum deviasyonları kolayca kapalı teknik ameliyatla yapılabilmektedir. Bununla birlikte burun ucunda yakın deviasyonlara (nazal septumun Kaudal kısmında ki deviasyonlar - Kaudal septum deviasyonu), yönelik yapılan ameliyatlarda, burun ucu desteğinde zayıflamaya neden olunmaması için, çok farklı yöntem ve uygulamaları gerektirebilmektedir (Kaudal septoplasti / açık teknik septoplasti / açık teknik burun ucu estetiği). Deviasyon ameliyatı esnasında, burnun eşsiz fiyolojisinin bozulmaması için, nazal septumda tam kat yaralanma olmamasına ve nazal septumun olabildiğince korunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nazal Septum Deviasyonu AnimasyonuDeviasyon (Burun Eğriliği, Smr, Septoplasti ya da Submüköz Rezeksiyon) Ameliyatı Animasyonu

 

 

Deviasyon ameliyatı riskleri ve olası komplikasyonlar • Deviasyon olan kıkırdak bölgesinin yetersiz alınması sonucu ya da deviasyonun arttırılması sonucu burun tıkanıklığında artış olması
 • Ameliyat öncesinde mevcut olan sinüzitin alevlenmesi ya da atak sayısında artış (şuana kadar hiç görmedim​)
 • Aşırı kanama olması (ameliyat sonrasında ilk birkaç gün damlama ya da sızıntı şeklinde kanama olması normaldir)
 • Kronik burun kuruluğu, burunda kabuklanma ya da atrofik rinit (genelde berberinde burun etleri aşırı küçültülen ya da kalıcı olarak alınan hastalarda görülür)
 • Çok nadir de olsa körlük olması
 • Çok nadir de olsa beyin omurilik sıvısı kaçağı olması
 • Üst dişler, damak ya da yüzün belirli bölümlerinde uyuşukluk olması (üst iki kesici dişlerde birkaç hafta süren uyuşukluk olması normaldir)
 • Koku almada azalma olması (bu durum deviasyonun devam etmesi sonucu buruna az hava girmesine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi; nadiren de olsa koku hücrelerine zarar verilmesi sonucunda da görülebilir)
 • Burun şeklinde değişiklik olması (deviasyon ameliyatı esnasında, burun ucundaki ve burun sırtındaki septum bölümleri genelde korunur. Aşırı kıkırdak çıkarılması sonucunda burun şeklinde çok farklı deformiteler ortaya çıkabilir)
 • Nazal septum perforasyonu (septumda delik ortaya çıkması, ameliyat esnasında nazal septumun tam kat zedelenmesi sonucunda ortaya çıkar. Aşağıdaki kaynak linklerde ve videoda  ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz)

 • Burun içerisinde yapışıklık (sineşi) olması (genelde burun eti ameliyatı da yapılan ve aşırı mukoza hasarı ortaya çıkan ya da tampon kullanılmayan hastalarda ortaya çıkar)


 • Enfeksiyon (burun içerisine temizleme amacıyla verilen deniz sularının düzenli kullanılması, ameliyatın steril şartlarda yapılması ve ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik kullanılması durumunda çok nadir görülebilen bir komplikasyondur)
 • Toksik şok sendromu (bakteri üremesine neden olabilen bez benzeri tamponların uzun süreli burunda tutulması sonucunda görülür, böyle bir hasta 10 yıldan fazla süredir hiç görmedim)
 • Nazal septumun içerisinin kanla dolması (septal hematom)
 • Aşağıdaki yayınlarda kıkırdak eğriliği ameliyatı esnasında göz küresinin dış kemik duvarı kırılan ve görme kaybı olan ve kafa içerisindeki sfenoid sinüsün ön duvarında kırılması sonucu tek taraflı felç ortaya çıkan hastaların olgu sunumlarını da ekledim ama bunlar çok çok nadir komplikasyonlar.
Aslında bu kadar risk ve komplikasyon olasılığının olmasından çıkan sonuç şu:

Deviasyon ameliyatı ya da kıkırdak eğriliği ameliyatları basit müdahaleler de olsa; steril şartlarda ve hastanelerin ameliyathanelerinde ameliyatın yapılması, dokuya saygılı olunması, burun içi destek yapılarının ve mukozaların mümkün olduğunca korunması, ameliyat sonrasında burun içi bakımın iyi yapılması çok önemlidir. Burada sizlerle paylaştığım risklerin birçoğu, çok nadir görülen ve literatürde yazılan komplikasyonlardır.


Kaynak linkler:
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…