Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatının Riskleri

Burunda Kıkırdak Eğriliği Operasyonunun Riskleri 


Deviasyon ameliyatı, belki KBB alanında bademcik ameliyatına yakın sıklıkta yapılan ve çoğu kez, çok basit ve kolay bir cerrahi müdahale olduğu düşünülen bir cerrahi uygulamadır. Deviasyon ameliyatı ile ilgili bazen eş anlamlı ya da benzer uygulama olarak kabul edilen "septoplasti ameliyatı" ya da "SMR ameliyatı (Submukoz rezeksiyon ameliyatı)" da aynı riskleri taşımaktadır.


Burun ucuna yakın olmayan septum deviasyonları kolayca kapalı teknik ameliyatla yapılabilmektedir. Bununla birlikte burun ucunda yakın deviasyonlara (nazal septumun Kaudal kısmında ki deviasyonlar - Kaudal septum deviasyonu), yönelik yapılan ameliyatlarda, burun ucu desteğinde zayıflamaya neden olunmaması için, çok farklı yöntem ve uygulamaları gerektirebilmektedir (Kaudal septoplasti / açık teknik septoplasti / açık teknik burun ucu estetiği). Deviasyon ameliyatı esnasında, burnun eşsiz fiyolojisinin bozulmaması için, nazal septumda tam kat yaralanma olmamasına ve nazal septumun olabildiğince korunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nazal Septum Deviasyonu AnimasyonuDeviasyon (Burun Eğriliği, Smr, Septoplasti ya da Submüköz Rezeksiyon) Ameliyatı Animasyonu 

Deviasyon ameliyatı riskleri ve olası komplikasyonlar • Deviasyon olan kıkırdak bölgesinin yetersiz alınması sonucu ya da deviasyonun arttırılması sonucu burun tıkanıklığında artış olması
 • Ameliyat öncesinde mevcut olan sinüzitin alevlenmesi ya da atak sayısında artış (şuana kadar hiç görmedim​)
 • Aşırı kanama olması (ameliyat sonrasında ilk birkaç gün damlama ya da sızıntı şeklinde kanama olması normaldir)
 • Kronik burun kuruluğu, burunda kabuklanma ya da atrofik rinit (genelde berberinde burun etleri aşırı küçültülen ya da kalıcı olarak alınan hastalarda görülür)
 • Çok nadir de olsa körlük olması
 • Çok nadir de olsa beyin omurilik sıvısı kaçağı olması
 • Üst dişler, damak ya da yüzün belirli bölümlerinde uyuşukluk olması (üst iki kesici dişlerde birkaç hafta süren uyuşukluk olması normaldir)
 • Koku almada azalma olması (bu durum deviasyonun devam etmesi sonucu buruna az hava girmesine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi; nadiren de olsa koku hücrelerine zarar verilmesi sonucunda da görülebilir)
 • Burun şeklinde değişiklik olması (deviasyon ameliyatı esnasında, burun ucundaki ve burun sırtındaki septum bölümleri genelde korunur. Aşırı kıkırdak çıkarılması sonucunda burun şeklinde çok farklı deformiteler ortaya çıkabilir)

 • Nazal septum perforasyonu (septumda delik ortaya çıkması, ameliyat esnasında nazal septumun tam kat zedelenmesi sonucunda ortaya çıkar. Aşağıdaki kaynak linklerde ve videoda  ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz)

 • Burun içerisinde yapışıklık (sineşi) olması (genelde burun eti ameliyatı da yapılan ve aşırı mukoza hasarı ortaya çıkan ya da tampon kullanılmayan hastalarda ortaya çıkar)


 • Enfeksiyon (burun içerisine temizleme amacıyla verilen deniz sularının düzenli kullanılması, ameliyatın steril şartlarda yapılması ve ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik kullanılması durumunda çok nadir görülebilen bir komplikasyondur)
 • Toksik şok sendromu (bakteri üremesine neden olabilen bez benzeri tamponların uzun süreli burunda tutulması sonucunda görülür, böyle bir hasta 10 yıldan fazla süredir hiç görmedim)
 • Nazal septumun içerisinin kanla dolması (septal hematom)
 • Aşağıdaki yayınlarda kıkırdak eğriliği ameliyatı esnasında göz küresinin dış kemik duvarı kırılan ve görme kaybı olan ve kafa içerisindeki sfenoid sinüsün ön duvarında kırılması sonucu tek taraflı felç ortaya çıkan hastaların olgu sunumlarını da ekledim ama bunlar çok çok nadir komplikasyonlar.
Aslında bu kadar risk ve komplikasyon olasılığının olmasından çıkan sonuç şu:

Deviasyon ameliyatı ya da kıkırdak eğriliği ameliyatları basit müdahaleler de olsa; steril şartlarda ve hastanelerin ameliyathanelerinde ameliyatın yapılması, dokuya saygılı olunması, burun içi destek yapılarının ve mukozaların mümkün olduğunca korunması, ameliyat sonrasında burun içi bakımın iyi yapılması çok önemlidir. Burada sizlerle paylaştığım risklerin birçoğu, çok nadir görülen ve literatürde yazılan komplikasyonlardır.


Kaynak linkler:
Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl