Ana içeriğe atla

Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller?


Dil bağı olan bebeklerde meme emerken zorlanma, annede meme ucunda ağrılı yaralar ortaya çıkması, meme emerken yorulma ve terleme, kısa süreli emme, ek gıdaya erken geçme ve sütten erken kesilme gibi belirtiler görülebilir.


Aslında dil bağı ile ilişkili belirtiler yeni netleşiyor. Örneğin, gaz yutma, karın ağrısı, reflü, diş çürükleri, alt dişlerde ayrılma ve daha bir sürü ...

Dil bağı olan bebeklerin erken dönemde dil bağının kesilmesindeki amaç, doğanın bir mucizesi olan anne sütünden bebeklerin yeterli miktarda faydalanması ve belki basit bir müdahale ile yaşam boyu sağlığını etkileyebilecek anne sütünden olabildiğince faydalanmasının sağlanmasıdır.


Yakın zamanda uluslar arası online dil bağı seminerlerinden bir tanesi yapıldı ve sizlerle orada da vurgulanan bir bilgiyi paylaşmak istedim. Emzirme esnasında ultrasonografi ile süt kanalları, bebeğin memeden ağzının içine süt çekmesi ve bu sırada süt kanallarının çapı çok kolay görülebiliyor. Yani dil bağı ameliyatı öncesi ve sonrası emzirme esnasında yapılan ultrasonografik inceleme ile dil bağının bebeklerin emerken anne sütü almasını nasıl zorlaştırdığını görebiliriz. "Advocates for Tongue Tie Education" isimli facebook sayfasına paylaşılan bir bilgiyi, daha önceden yayınlanmış başka bir doktorun videosu üzerinde anlatmak istedim.Dil bağı olan bebekler, diş etleri ile meme ucunu sıkıştırırlar ve süt kanallarının çıkış delikleri çocuğun ısırması ile tam tersiz daralır ve süt çıkışı azalır. Dil bağı ameliyatından sonra, dilin daha rahat bir şekilde ağız içerisinde hareket etmesiyle, memenin kahverengi süt kanallarının bulunduğu alanı ağız içerisine bebek daha rahat sokar ve dilin ucu ve dil ortası ile meme ucunun daha gerisinden baskı yaparak süt kanallarının içerisindeki sütü ağız içerisine daha fazla miktarda ve daha kolay vakumlayabilir. Videoda mavi renkte dil bağı olan alan ve buna bağlı olarak dilin bu bölgesindeki hareket kısıtlanması gösterilmiş. 6 aydan küçük ve dil bağı olan bebeklere genellikle ofis şartlarında dil bağı kesilmesi işlemini yapıyorum. Anne sütü alan bebeklerde, işlem sonrasında emzirme yapılması hem anne sütü ile mukozal hasar ortaya çıkan kesi alanının iyileşmesi hızlanıyor ve dilin ağız tabanından uzaklaştırılması sayesinde bebeğe dil egzersizi yaptırılmış oluyor (yara yerinde yeninden yapışıklık ortaya çıkmasını engellemek için faydalı).

Aslında kendi hastalarımdan ve yurtdışındaki tartışma platformuna yazı yazan ennelerden konu ile ilgili olarak öğrendiğim çok şey var örneğin:

  • dil bağı kesildikten sonra çocuğunuzun memenin kahverengi kısmını ağız içerisine daha derine çekebildiğini
  • meme ucunu daha kuvvetli vakumladığını
  • ağız içerisinde emdiği bir cismi (piper, oyuncak ve bazen biberon) siz elinizle dışarıya doğru çektiğinizde çok daha basınçlı bir şekilde vakumlayabildiğini
  • emerken meme ucunu daha az acıttığını daha kolay doyduğunu ve emme esnasında dil ucunu daha rahat gördüğünüzü
  • dil bağı kesilmesi sonrasında bebeğin dil ucundaki yuvarlak ya da çatallı görünümün azaldığını fark edebilirsiniz.
Bunların dışında bir hastam, işlem sonrasında yapılması gereken dil bağı masajı öncesinde, kendi sütünü, buzlukta dondurarak ya da soğutarak, çay kaşığı ile dil altındaki kesi yerine damlattığını söyledi. Bu şekilde masaj öncesi ve sonrasında, ağrı kesici, kanamayı durdurucu ve iyileştirici bir ürün olarak anne sütünün kullanılması mantıklı. Yine masajda da, dil altına dokunan parmakların anne sütü ile temas ettirilmesi faydalıdır.Bazı bebekler, dil bağı yüzünden kolay beslenemez
 
Farkındalığı arttırma zamanı!

​​Yukarıdaki görselin kaynağı: http://www.tongue-tie-education.com/


Aşağıda "Dil Bağı Nedir? - Dil Bağı Belirtileri - Dil Bağı Muayenesi - Dil Bağı Ameliyatı" videosunu izleyebilirsiniz. Daha faza video ve açıklamayı bulabileceğiniz link >> Dil Bağı Ameliyatı (Dil Bağı Kesilmesi)


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Dolgusu Fiyatları 2017

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki…

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…