10 Ekim 2016 Pazartesi

PFAPA Sendromu - Belirtileri, Tanısı, Tedavisi


Pfapa sendromu nedir?, Pfapa sendromu nasıl tedavi edilir?, Pfapa sendromu olan çocukların bakımı nasıl olmalı?, Pfapa sendromu neden olur?, Pfapa sendromunun belirtileri nelerdir?, Pfapa sendromu tanısı nasıl konur?,
PFAPA Sendromu - Belirtileri, Tanısı, Tedavisi

PFAPA:

Periyodik ateş [periodic fever] - PF
Aftöz stomatit [aphthous stomatitis]
Farenjit [pharyngitis] - P
Adenit [adenitis])

Kelimelerinin kısaltılması şeklinde adlandırılan, genellikle 2- 5 yaş arası çocuklarda görülen ve 3 - 6 gün süren, tekrarlayan ateşlenme atakları, farenjit, aftöz ülserler ve adenopatilerin ortaya çıkması durumudur. Bu belirtiler topluluğu "PFAPA Sendromu" olarak adlandırılmaktadır. Etiyolojisi ve patofizyolojisi tanımlanmamıştır.

Ateşlenme dönemlerinde, kanda akut faz reaktanları (örneğin, C-reaktif protein, ESR) yükselebilir ancak ataklar arasında genelde yüksek değildir.. Nötropeni veya diğer belirtiler (örneğin, ishal, döküntü, öksürük) mevcut değildir (kaynak: PFAPA Syndrome - Pediatrics - Merck Manuals Professional Edition). Genellikle PFAPA sendromu ergenlik döneminde kendiliğinden ortdan kalkar ama bu durumun  yetişkinliğe kadar devam olabileceğini kanıtlar artmaktadır. Hastalar ataklar arasında asemptomatiktir ve normal büyüme gelişme göstermektedirler (kaynak: PFAPA syndrome: a review on treatment and outcome). Patogenezde düşünülen, enfeksiyonun katkısı, anormal konakçı bağışıklık yanıtı ya da her ikisinin bir kombinasyonudur. PFAPA Sendromu bağışıklık sistemi yantılarında önemli bir aracı olan, sitokinlerle ilgili bir bozukluktur. Kortizon grubu ilaçlara dramatik geçici yanıtlar görülebilir. Tonsillektomi ve adenoidektomi ameliyatı, yaşam kalitesini etkileyen uzun süreli hastalık süresi olan, seçilen medikal tedaviye dirençli hastalar ve çocuklar için uygundur (kaynaklar: PFAPA syndrome is not a sporadic disease / Clinical features and genetic background of the periodic Fever syndrome with aphthous stomatitis, pharyngitis, and adenitis: a single center longitudinal study of 81 patients / Syndrome of Periodic Fever, Aphthous stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis (PFAPA)--what it isn't. What is it?).

PFAPA Sendromu olan ve tedavi amacıyla başvuran hastalarımıza, cerrahi tedavi amacıyla, kapsamlı ve tam donanımlı hastanelerde, Thermal welding yöntemi ile kansız bıçaksız bademcik ameliyatı ve geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) yapıyorum. Aşağıda, konu ile ilgili Uzman Tv de çektiğimiz videoları ekledim.

Pfapa sendromu nedir?


Pfapa sendromu nasıl tedavi edilir?


Pfapa sendromu olan çocukların bakımı nasıl olmalı?


Pfapa sendromu neden olur?


Pfapa sendromunun belirtileri nelerdir?


Pfapa sendromu nedir?


Pfapa sendromu tanısı nasıl konur?

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.