Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşmesi - Burun Ucu Kaldırma ve Sınırlı Burun Törpüleme İşlemi

Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi
Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi
Deviasyon ameliyatı, burun içerisindeki septumun eğri alanlarının düzeltilerek burun tıkanıklığı sorununun çözülmesi amacıyla ​​ ​​ve çok sık olarak yapılan ameliyatlardandır. Deviasyon ameliyatının genel olarak riskleri ile ilgili olarak yakın zamanda yazdığım benzer makale >> Deviasyon Ameliyatının Riskleri


Normalde, deviasyon ameliyatlarında, yukarıdaki animasyonda görüldüğü gibi - en az - üstte ve öndeki 10 mm genişliğinde kıkırdak septum bölümünün korunması gerekmektedir. Minimal travma ile işlemin sonlandırılması ve septumun düz olan bölümlerinin olabildiğince korunması önemlidir.

Septumun aşırı çıkarılması ve özellikle animasyonda görülen ön bölümün tamamen alınması yukarıda ve aşağıda görüldüğü gibi burun ucunda aşağıya doğru yönelme, önden sarkma ve burun uzunluğunda artış, zamanla burun ucunda yayılma ve geniş görünüme neden olabilmektedir.


Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi
Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi

Aşırı septum kıkırdağı çıkarılması ya da travma, enfeksiyon gibi bir nedene bağlı olarak da burun ucu desteği zayıflayabilir ve "burun ucu düşmesi" ortaya çıkabilir. Buradaki "düşme" kelimesinin anlamı "yer çekiminin etkisiyle boşlukta, yukarıdan aşağıya inmek - kaynak: nedirnedemek.com" olarak ifade edilse de; burun ucunun serbest bir cisim gibi yere düşmesi mümkün değildir. "Burun ucunda aşağıya yönelme", "ameliyat sonrası burun ucunda sarkma" şeklinde tanımlama belki daha uygun olacaktır. Burun ameliyatlarından sonra burun ucu desteği zayıflatılmışsa, zaman içerisinde burun ucunun aşağıya doğru yönelerek genişlediğini ve burun kemerinin daha belirgin olduğunu ve burnun daha uzun göründüğünü fark edebilirsiniz.

Kaudal septum deviasyonu olan hastalarda, burun ucundaki septumun destek görevi göre en alt kısmı eğri olduğundan, eğri septum bölümü alınırken yerine yeni kıkırdak destek sokularının oluşturulması ya da eğri bölün normal orta hatta kendi yerine oturtulması planlanmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı linkler >> Kaudal Septoplasti ve Eksternal Strut Greft İle Burun Ucu Kaldırma / Nazal Septum Deviasyonu / Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) ve Ameliyat ...

Burun septumun ön kısmı aşırı çıkarıldığında burun ucunda düşme ortaya çıkarken, arka bölümlerinin de aşırı çıkarılması durumunda, semer burun deformitesi gibi farklı deformiteler de ortaya çıkabilmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı link >> Semer Burun (Saddle Nose) Deformitesi

Burun ucu düşmesi tedavisi


Farklı nedenlere bağlı olarak burun ucu düşmesi ortaya çıkan hastalarda, hastanın kendi burnunda eğer halen yeterli kıkırdak mevcutsa kıkırdak greft alınarak burun ucu desteği yeniden yapılandırılabilir. Septumda yeterli kıkırdağı bulunmayan hastalarda, kaburga ya da kulak kepçesi kıkırdakları kullanılarak burun ucu kaldırma işlemi yapılabilir.Açık teknik ve kapalı teknik burun ucu estetiği ameliyatı şeklinde işlem planlanabilir. Genelde, açık tekniği daha fazla tercih ediyorum.


Yukarıdaki hastaya, septumun arka tarafındaki bulunan kıkırdak ve kemik septum bakiyelerinden hazırlanan burun ucu "kolumellar strut greft" i ile burun ucu kaldırma işlemi ve sınırlı burun törpüleme işlemi yapılmıştır. Ameliyat öncesi geniş ve yayvan görümdeki burun ucunun daha ince ve dik olduğu aşağıdaki fotoğraflarda görülmektedir.

Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi
Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi

Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi
Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi

Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi
Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi

Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi
Deviasyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi - Burun ucu kaldırma - Burun törpüleme işlemi

Burun ucu düşmesi ve tedavisi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği Sonrası Burun Ucunda Düşme Neden Olur? / Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma

Burun estetiği ameliyatları ve burun ucu estetiği ameliyatlarından sonra, burun ucuna yerleştirilen kolumellar strut greft nedeniyle belki gülerken ilk zamanlar burun ucunda gerilme, burun ucunda sertlik, üst iki dişte hassasiyet hissedebilirsiniz. Burun ucu desteği için çok güzel düşünülmüş olan bu greftin yerleştirilmesi, burun ucunuzun yerçekimine karşı dik olarak durabilmesini sağladığını ve sanki bir balkonun altına döşenen beton destek kirişleri gibi rol oynadığını unutmayın.

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
 
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …