Ana içeriğe atla

Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatoma" nın Belirtisi Olabilir!

Kolesteatom

Kolesteatoma nedir?

Kolesteatom
Kolesteatoma kulağınızın içindeki cilt hücrelerinin nadir bir anormal koleksiyonudur. Tümöral doku gibi davranarak çevresindeki kemik dokuya ve zamanla çevresindeki beyin zarı, beyin, yüz siniri gibi yapılara zaran verebilecelek özelliklere sahiptir. Hapsolmuş iltihap topu şeklinde, cilt hücrelerinden oluşmaktadır. Kolesteatomlar genellikle orta kulakta biriken eski deri tabakalarını döken kistler veya torbalar olarak gelişirler. Zamanla, kolesteatom boyutunu artırabilir ve orta kulaktaki hassas kemikleri parçalayarak işitme kaybına neden olabilir.

Kolesteaom nedenleri

Koalesteatom, kulak zarının bir kısmının üzerindeki basıncın eşitlenmemesinden dolayı
çökerse gelişebilir. Kolesteatoma genellikle östaki borusu işlevinin kötü olması ve orta kulakta enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar.

Östaki borusu düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Burası orta kulaktan burun arkasına uzanan ince bir tüp. Ana işlevi, kulakta normal hava basıncının korunmasına yardımcı olmaktır.

Ölü cilt hücreleri normalde kulaktan dışarıya doğru atılmaktadır, ancak kulak zarının çökmesi durumunda, orta kulağa doğru ölü cilt hücrelerinin toplanabileceği bir cep ortaya çıkabilmektedir.


Kolesteatom, kulak zarının bir yaralanma ya da enfeksiyon ile hasar gördükten sonra ya da her türlü kulak cerrahisinden sonra oluşabilir.

Kulak içindeki yapıların anormal gelişmesi sonucu bir kolesteatom ile doğmak mümkündür, ancak bu nadirdir.

Kolesteaom belirtileri


Genellikle sadece bir kulak kolesteatomadan etkilenir. En yaygın iki semptom şunlardır:

• Etkilenen kulaktan kalıcı, sıklıkla kötü kokan iltihabi akıntı gelmesi. Genellikle basit kulak zarı deliği olan hastalardaki su kaçırma ve kulak akıntısının başlaması arasında bir ilişki mevcuttur. Kolesteaom bulunan orta kulaklarda, kulağa su kaçırmadan başlayabilir ve ilaçla tedavi esnasında akıntıda azalma olmayabilir.

• Etkilenen kulaktaki kademeli işitme kaybı

Bir kolesteatomun belirgin semptomu, aralıksız veya sıklıkla nükseden ağrısız otoredir (kulak akıntısı, genellikle kötü kokulu iltihabi akıntı). Diğer semptomlar şunlardır:

• Baş dönmesi: Nispeten nadir

• Kulak kanalında ve orta kulaktaki drenaj ve granülasyon dokusu: Antimikrobiyal tedaviye yanıt vermez

• kulak çınlaması (tinnitus)

• Baş ağrısı

• Bir kulakta "doluluk" hissi

• Yüzünüzün yarısında zayıflık
 
Bazen kolesteatom başlangıçta aşağıdakiler de dahil kafa içi komplikasyon belirtileri gösterir:
 
• Sigmoid sinüs trombozu
• Epidural abseler
• Menenjit

Bazıları kulağında biraz hafif rahatsızlık veya doluluk hissi yaşayabilir.

Kolesteaom tanısı

Mastoidektomi
Kolesteatomların tanısında genellikle laboratuar tetkikleri veya insizyonel biyopsiler gerekli değildir, çünkü teşhis fizik muayene ve radyolojik bulgulara dayanarak yapılabilir.
 
Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, ince kemik defektlerini saptama kabiliyeti nedeniyle bu lezyonların tercih ettiği tanı yöntemidir.

Histolojik olarak, ameliyatla çıkarılan kolesteatom numuneleri tipik skuamöz epitel gösterirler. Histoloji, vücudun herhangi bir yerinden alınan sebase kistlerin veya keratomların histolojisinden ayırt edilemez.

Odyometri mümkün olduğunca cerrahiden önce yapılmalıdır. Hava ve kemik iletimi, konuşma alma eşiği ve konuşma ayrımcılığı puanı, önerilen ameliyat prosedürünün birkaç hafta içinde belirlenmelidir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), aşağıdaki gibi çok spesifik problemlerden şüphelendiğinde kullanılır:
 
• Dural katılımı veya istilası
• Subdural veya epidural abseler
• Mastoid boşluğa herniasyon Beyni
• Membranöz labirent veya fasial sinir iltihabı
• Sigmoid sinüs trombozu
• Menenjit

Kolesteaom çeşitleri

Genel olarak, aşağıdaki 3 tip kolesteatom tanımlanır:
 
• Konjenital kolesteatom (Congenital cholesteatoma)
• Birincil kazanılmış kolesteatom (Primary acquired cholesteatoma)
• İkincil edinilen kolesteatom (Secondary acquired cholesteatoma)

Diğer kolesteatomların aksine konjenital tip normalde sağlam, normal görünen timpanik membranın arkasında tanımlanır.

Kolesteaom tedavisi


Kolesteatom tedavisinde, hapsolmuş iltihap alanlarının temizlenmesi, orta kulağın havalandırılması amacıyla genelde mastoidektomi ameliyatları yapılmaktadır. Genellikle kulağın arkasından veya  bir kesi yapılarak işleme başlanır. Ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasının yanı sıra, sünger benzeri mastoid kemiğin (kulak arkasındaki kafatasının bir kısmı) çıkarılması ve kulak zarındaki herhangi bir deliğin onarılması işlemi de aynı anda yapılabilmektedir. Çoğu vakada cerrahi, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın birincil amacı kolesteotomayı çıkararak enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve kuru bir kulak yaratmaktır (kolesteatoma bağlı ciddi sağlık risklerinin ortadan kaldırılmasıdır). Cerrahinin ikinci amacı, hem kolesteatomanın gitmesini sağlamak hem de hasar görmüş orta kulak kemikçiklerinin ve kulak zarının  rekonstrüksiyonu ile işitmeyi daha iyi hale getirmektir.

Tedavi edilmeyen ya da tedavisi geciken kolesteaoma bağlı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve riskler


Yukarıdaki fotoğrafta, sağ orta kulağı dolduran yumuşak doku dansitesi, orta kulak kemikçiklerinde kısmi erozyon görülmektedir. Kemikçik etrafının yumuşak doku ve kolesteatom dokusu ile srıldığı görülmektedir. Tomografide, sağ ve sol orta kulak boşluğunu karşılaştırbilirsiniz.Aynı hastanın kulaktan aralıklı olarak kötü kokulu iltihabi akıntı olması nedeniyle yapılan endoskopik kulk muayenesi fotoğrafı bu sayfadaki ilk fotoğraftır. Fotoğrafta, orta kulaktan kaynaklanıp, atiik bölgesinde kulak zarındaki delikten dışarıya çıkan granülasyon dokusu görülmektedir.

Tedavi edilmeden bırakıldığında kolesteaom, işitme ve denge için gerekli olan minik kemikler ve organlar gibi, kulağınızın derinindeki narin yapılarda zedelenmeye neden olabilir.

Kolesteatoma bağlı riskler aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

• Kulakta bulaşmaya neden olan bir kulak enfeksiyonu
• kalıcı olabilecek işitme kaybı
• baş dönmesi
• kulak çınlaması
• yüz sinirinde hasar, yüzün yarısında güçsüzlük
Nadir olarak, bir enfeksiyon, iç kulağa ve beyne yayılabilir ve beyin apsesine veya menenjit oluşturabilir.

Kolesteatom, kafatası tabanına sıkışmış ve temporal kemik içindeki önemli yapıları aşındırıp yok edebilen skuamoz epitelden oluşur. Santral sinir sistemi (CNS) komplikasyonlarına (örneğin, beyin absesi, menenjit) neden olma potansiyeli potansiyel olarak tehlikeli bir lezyon haline getirir. Genelde bu komplikasyonlar için uzun dönem geçmesi gerekmektedir.

Kolesteatom ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları:

kolesteatom ameliyatı: Kolesteatom tedavisi için genelklikler mastoidektomi denilen ve kulak kepçesinin arkasındaki hava gözenekleri bulunan mastoide kemiğin iltihapla dolmuş olan alanlarının uzaklaştırılması amliyatı yapılmaktadır.

kolesteatom tedavisi: Yukarıda ayrıtılı olarak bu konu özetlenilmiştir.

kolesteatom belirtileri: Yukarıda ayrıtılı olarak bu konu özetlenilmiştir.

kolesteatom tekrarlar mı? : Ytersiz tedavi edilen ve hapsolmuş iltihap alanları tam olarak açılmayan hastalarda, kemik içerisinde yeninden kolesteatom büyüyebilir.

kolesteatom tümör mü? : Kolesteatom tümö gibi davranan ve komşu kemik dokuları harap eden aktif iltihap topudur.

kolesteatom ameliyatı kaç saat sürer? : Kolesteatom ameliyatı genellikle 2-4 saat arasında sürmektedir. Beraberinde yapılan kulak zarı ameliyatı ve orta kulak kemikçikleri onarımı ameliyatı süreyi etkilemektedir.

Kaynak ve önerilen linkler >>
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl