Ana içeriğe atla

Burun Ameliyatlarında Hastanenin ve Kullanılan Malzemelerin Önemini Unutmayın!

Rinoplasti Operasyonlarında Kullanılan Malzemenin Önemi

Burun estetiği ameliyatı olmaya gelen hastalarımızın bir kısmı "önemli olan doktor" şeklinde görüşlerini bildiriyor ve hastanenin öneminin ikinci planda olduğunu söylüyorlar. Aslında evet kabul ... Ameliyatı yapan tabi ki daha önemli olabilir ancak "hastane" ve "kullanılan malzeme" faktörlerini lütfen unutmayın.

Konudan çok uzaklaşmadan, hastanelerin üst kalitesi standartlarından bir tanesi olan "Joint Commission International Accreditation (JCI)" hakkında bilgi vermek isterim. JCI, Joint Commission tarafından 1994 yılında kurulan JCI, 100'den fazla ülkenin sağlık kuruluşlarıyla birlikte çalışmaktadır. JCI akreditasyonu özellikle sağlık kuruluşlarında hastaların güvenliği, tesis güvenliği, enfeksiyonların önlenmesi, yanlış uygulamaların önlenmesi, hasta ve yakınlarının korunması ve bilgilendirilmesi, kişisel hak ve gizliliklerin korunması, olumsuz olayların kayıt altına alınması ve sürekli İzlenerek düzeltilmesi gibi konularda standartlar geliştirmekte ve sağlık kuruluşlarının bu standartlara uyumunu denetleyip başarılı olanları akredite etmektir (kaynak link >> Joint Commission International (JCI) Nedir?). Joint Commission International (JCI), dünyanın önde gelen kâr amacı gütmeyen hasta güvenlik kuruluşlarından biridir. Kullanılan bir sloganları "JCI seeks a world where every patient receives the highest quality of care possible - JCI, her hastanın mümkün olan en yüksek bakım kalitesini aldığı bir dünya istiyor" (kaynak >> Who is Joint Commission International). Daha ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link >> Joint Commission International: Patient Safety, Accreditation ... Anlaşmalı olduğumuz, JCI Akreditasyonu olan Acıbadem Sağlık Grubu hastanelerinde burun estetiği ameliyatları yapıyorum.

Şimdi nereden çıktı bu akreditasyon bilgisi diye düşünebilirsiniz aslında ameliyat olmayı düşünüyorsanız, ameliyat olacağınız ortamda, enfeksiyonların engellenmesi ve güvenli ameliyat kurallarına uyulması, sterilizasyon koşullarının arttırılması sizi oldukça ilgilendiren konular.

Burun estetiğinde kullanılan malzemeler - Burun ateli nasıl olmalıdır? - Silikon burun tamponu nasıl olmalıdır? - Burun estetiğinda kullanılan dikiş materyali nasıl olmalıdır?

Peki, burun estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız ve klasik burun kemiğinin de kırılması gerektiği ve yaklaşık 2 ya da 3 saat süren bir ameliyat olmayı düşünüyorsanız, ameliyat çıkışı aşağıdaki faktörler sizin memnuniyetinizi ve sonucu etkileyebilir:
 • Uyanma döneminde hastanın hızlı uyandırılmaması ve anormal tansiyon yükselmesine maruz kalmaması (ameliyat sonrası kullanılan teknikten bağımsız olarak morluğu etkileyebilecek bir durum bu ...)
 • Uyanma döneminde hastanın anestezi entübasyon tüpünün, anestezi uzmanı tarafından ve kontrolü bir şekilde çekilmesi
 • Hastanın burun estetiği ameliyatında kullanılacak aletlerin, sterilizasyon çıkışının takip edilerek açılması
 • Başka hastaya temas eden bir ürünün hiçbir şekilde diğer hastaya temas ettirilmemesi
 • Ameliyat öncesi, cerrahi ekibin hazırlanması ve kullanılan steril örtülerin tek kullanımlık seçilmesi
 • Burun estetiği ameliyatı esnasında kullanılan ürünlerin, kalite belgelerinin ve son kullanma tarihlerinin kullanılması, ciltte hava geçişine olanak sağlayan bandaj ve atellerin kullanılması.
 • Uyanma döneminin uzun tutularak hastanın ağrı kontrolünün sağlanması
 • Cerrahi hemşire ve yardımcı ekibin tecrübeli olması
 • Ameliyat esnasında ve sonrasında kullanılan ilaç ve malzemelerin dijital olarak kayıt edilmesi
 • Aynı hastaya yanlışlıkla tekrarlayan ilaç uygulanması ve yanlış ilaç uygulanması riskini hemen hemen ortadan kaldıran ilaç ve malzeme depo çıkışının, uygulama komutunu giren ve uygulayan ekibin dijital kayıt altına alınması, ilaç ve malzemelerin sadece kişiye özel olarak dijital kontrollü alınabilmesi
Aslında liste çok uzatılabilir ama "hastane" de çok önemli ...

Bir gün ofiste tesadüfen Çin' den ürün getiren bir fimanın katolog mailine takıldı gözüm ve aslında burun ameliyatlarında en dık kullanılan ürünleriden birisi olan "silikon splint" fiyatına ilişti gözüm ... Normalde hastanelerde kullandığımız Almanya ya da Danimarka' da üretilen oldukça yumuşak, kenarları yuvarlak burun içi, mukozasını tahriş etmeyecek şekilde dizayn edilmiş olan iki adet silikon splintino zaman 68 TL olduğunu öğrenmiştim. Katologdaki ürün 2 TL idi. Sonraları o ucuz ürüne dokunma fırsatım oldu, görüntüsü şeffaf ancak dokunulduğunda sert plastik kıvamında olduğunu gördüm. Kendim de yaklaşık 13 yıl önce deviasyon ameliyatı olduğumdan, klasik buru tamponlarının nasıl acıttığını, burun içerisindeki her bir kılın koparılmasının insanda nasıl derin duygular uyandırdığını biliyorum ... Böyle bir ürünün kullanılması oldukça sakıncalı ve ağrılı sürece neden olabilir. Benzer bir makale önceden yazmıştım, işte linki >> Burun Estetiği Ameliyatlarında Kullanılan Malzemeler Sonucu Etkileyebilir!

Genelde ameliyat fiyatları konuşulurken herkesin maddi imkanı yok elbette ama ameliyat planlanan hastanenin şartlarının sonucu etkileyebilecek kadar önemli olduğunu unutmayın. Sorunsuz, ağrısız, başarılı bir ameliyat süreci yaşamanızı dilerim.

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl