Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Deviasyon ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı - Nazal septum deviasyon operasyonu sonrası burun tıkanıklığı - Burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı nasıl geçer? - Burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı ne zaman geçer? - Burun ameliyatı sonrası tıkanıklık nasıl geçer?

Yukarıda, yaklaşık 1 ay önce deviasyon ameliyatı + burun eti ameliyatı yapılmış olan, ameliyat öncesine göre burun tıkanıklığı şikayetinde azalma olmasına rağmen; zaman zaman burun tıkanıklığı ve burun kuruluğu şikayeti olan bir hastanın burun içi endoskopik muayenesinden elde edilen fotoğraf görülmektedir. Hem septumun ön kısmındaki mukozal alanda hem de sağ alt burun etinin ön bölümündeki kuru ve kabuklu alan, genel olarak burun içerisindeki mukozada kuruluk dikkat çekicidir. Neden böyle bir durumun ortaya çıktığını söylemeden önce deviasyon ameliyatı sonrasında iyileşmeyi hızlandıran uygulamalar ve yapılmaması gerekenleri aşağıda özetlemek isterim (deviasyon ameliyatı geçirmiş bir hasta ve hekim olarak yazmak isterim):

➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisini ıslak ve yağlı tutmanız oldukça önemlidir. Piyasada, yağlı ve epitelizan özellikte vitaminler içeren burun nemlendirici damla, sprey ve merhemler bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında özellikle ilk 2 ay bu nemlendirici ürünleri kullanmanız burun içi mukoza iyileşmesi için özellikle önemlidir. Bunun dışında yaşadığınız bölge kuru ve karasal iklimdeyse ya d soğuk bir bölgede yaşıyorsanız burun nemlendirici ürünlere daha uzu süre ihtiyacınız olacaktır. Antalya' da yaşayıp, her gün denize girerseniz belki hiçbir ek ilaca ihtiyaç duymayabilirsiniz!
➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında, lütfen burnunuzun içerisine parmak, peçete, kulak temizleme çubuğu sokarak temizlik yapmaya çalışmayın. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta sadece steril okyanus suyu spreyleri sonrasında da beraberinde şehir şebeke suları ile hazırlanmış tuzlu suları burun içi temizleme aracı olarak kullanmanız gerekmektedir. Burun içerisinde kabuklanma artışı olduğunda, yüksek basınçlı okyanus suları ya da yüksek volümlü sinüs rinse gibi burun içi yıkama sistemlerini kullanabilirsiniz. Peçete ve pamuklu çubuk hem mekanik travma yoluyla mukozal tahrişe hem de su emici özellikleriyle mukoza kuruluğuna neden olmaktadır.
➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisini kuruan klimatik ortam, elektirikli soba ile ısıtılmış ortam, toz ve partikül içeren ortam ile temas edilmesi durumunda, buru içerisinin su il yıkanma sıklığı ve nemlendirici damla kullanılma sıklığı arttırılmalıdır.
➤ Ameliyat sonrasında burun kuruluğunu attırabilecek Türk Kahvesi, tuzlu ürünler, siyah çay ve diğer aromalı kahvelerin tüketilmesi durumunda nemlendirici ürün kullanım sıklığı arttırılması ve içilen su miktarı da arttırılmalıdır
➤ Ameliyat sonrasında erken dönemde burun içerisinde aşırı sümük üretiminin olduğu allerjik rinit atağının başlaması durumunda mümkünse sadece tuzlu su ile burun içerisinin temizlenmesi daha doğrudur. Sümük üretimi artışı mukozal iyileşme hızını arttırabilir. Allerji haplarının hemen hemen hepsi buru kuruluğunu arttırır ve kortizonlu spreyler erken dönemde direk burun kanamasına da neden olabilir.
➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında uygun hasta bakımı ve burun içi temizleme - nemlendirme bakımlarından sonra genelde 2-3. haftadan sonra burun hava yolunun giderek rahatladığı fark edilebilir. (ben sadece günde 3 sefer tuzlu su uyglaması yapmıştım ve yoğunluktan ya da farklı bahanelerle burun nemlendirici kullanmadan beklemiştim, maalesef yaklaşık 1. aydan sonra burnum rahatlamıştı ...)
➤ Yukarıdaki hastamız sadece burun spreyi az dozda kullandığı gibi burun içerisini kağıt peçete ile temizlemeye çalıştığı için burun deliğinin ön bölgesinde kabuklanma ve kuruma daha belirgindir. Burun kuruluğu uzun süre devam ettiğinde, burun etleri alınan havayı nemlendirebilmek amacıyla yeniden büyümeye başlayabilir. Mümkünde burnuzunun içi nemli ve yağlı tutun!
➤ Ameliyat sonrası 3. haftadan sonra denize girmek oldukça faydalı. Hatta sinüs rinse şişesi ile deniz suyunu kullanarak burun içi yıkama da yapabilirsiniz.
➤ Düzenli burun içi bakıma rağmen giderek artan burun nefesindeki rahatlamayı, 3. haftaya kadar hissedemezseniz doktorunuza danışmanızda fayda olabilir. Bununla birlikte, burun ameliyatlarında burun etlerinin yapısı korunur ve ameliyat sonrası ağızdan alınan hava akımı gibi bir akım beklemeyin; sonuçta burun deliklerinden alınan havanın bir miktar dirençle karşılaşması gerekmektedir.

➤ After appropriate treatment of the patient after the surgery of the Septoplasty and intranasal cleansing - moisturizing treatments usually it may be noticed that the nasal airway is gradually becoming more relaxed after the  2-3 weeks. (I only applied salt water 3 times a day, and I waited for the intensity or use of different noodles without using a nasal moisturizer, unfortunately about 1 month later my nose was relieved ...)

➤ As the above patient uses only a small dose of nasal spray, as it tries to clean the nose with paper napkins, it is more obvious that the nostrils are crusted and dried in the anterior region of the nostril. When the nose building continues for a long time, the nasal meats may begin to grow again in order to moisten the air. Keep the inside of your nose moist and greasy.

➤ It is very useful to swim in the 3rd week after surgery. You can even do an intranasal rinse using sea water with a sinus rinse bottle.

➤ If you can not feel relieved by the increasing nasal breathing despite regular nasal breathing, until the third week, your doctor may benefit from your consultation. However, the structure of the nasal meats is preserved during nasal surgery and do not expect a current like air flow from the mouth after the operation; the air from the nostrils must eventually mix with some resistance.


Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl