Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Deviasyon ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı - Nazal septum deviasyon operasyonu sonrası burun tıkanıklığı - Burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı nasıl geçer? - Burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı ne zaman geçer? - Burun ameliyatı sonrası tıkanıklık nasıl geçer?

Yukarıda, yaklaşık 1 ay önce deviasyon ameliyatı + burun eti ameliyatı yapılmış olan, ameliyat öncesine göre burun tıkanıklığı şikayetinde azalma olmasına rağmen; zaman zaman burun tıkanıklığı ve burun kuruluğu şikayeti olan bir hastanın burun içi endoskopik muayenesinden elde edilen fotoğraf görülmektedir. Hem septumun ön kısmındaki mukozal alanda hem de sağ alt burun etinin ön bölümündeki kuru ve kabuklu alan, genel olarak burun içerisindeki mukozada kuruluk dikkat çekicidir. Neden böyle bir durumun ortaya çıktığını söylemeden önce deviasyon ameliyatı sonrasında iyileşmeyi hızlandıran uygulamalar ve yapılmaması gerekenleri aşağıda özetlemek isterim (deviasyon ameliyatı geçirmiş bir hasta ve hekim olarak yazmak isterim):

➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisini ıslak ve yağlı tutmanız oldukça önemlidir. Piyasada, yağlı ve epitelizan özellikte vitaminler içeren burun nemlendirici damla, sprey ve merhemler bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında özellikle ilk 2 ay bu nemlendirici ürünleri kullanmanız burun içi mukoza iyileşmesi için özellikle önemlidir. Bunun dışında yaşadığınız bölge kuru ve karasal iklimdeyse ya d soğuk bir bölgede yaşıyorsanız burun nemlendirici ürünlere daha uzu süre ihtiyacınız olacaktır. Antalya' da yaşayıp, her gün denize girerseniz belki hiçbir ek ilaca ihtiyaç duymayabilirsiniz!
➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında, lütfen burnunuzun içerisine parmak, peçete, kulak temizleme çubuğu sokarak temizlik yapmaya çalışmayın. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta sadece steril okyanus suyu spreyleri sonrasında da beraberinde şehir şebeke suları ile hazırlanmış tuzlu suları burun içi temizleme aracı olarak kullanmanız gerekmektedir. Burun içerisinde kabuklanma artışı olduğunda, yüksek basınçlı okyanus suları ya da yüksek volümlü sinüs rinse gibi burun içi yıkama sistemlerini kullanabilirsiniz. Peçete ve pamuklu çubuk hem mekanik travma yoluyla mukozal tahrişe hem de su emici özellikleriyle mukoza kuruluğuna neden olmaktadır.
➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisini kuruan klimatik ortam, elektirikli soba ile ısıtılmış ortam, toz ve partikül içeren ortam ile temas edilmesi durumunda, buru içerisinin su il yıkanma sıklığı ve nemlendirici damla kullanılma sıklığı arttırılmalıdır.
➤ Ameliyat sonrasında burun kuruluğunu attırabilecek Türk Kahvesi, tuzlu ürünler, siyah çay ve diğer aromalı kahvelerin tüketilmesi durumunda nemlendirici ürün kullanım sıklığı arttırılması ve içilen su miktarı da arttırılmalıdır
➤ Ameliyat sonrasında erken dönemde burun içerisinde aşırı sümük üretiminin olduğu allerjik rinit atağının başlaması durumunda mümkünse sadece tuzlu su ile burun içerisinin temizlenmesi daha doğrudur. Sümük üretimi artışı mukozal iyileşme hızını arttırabilir. Allerji haplarının hemen hemen hepsi buru kuruluğunu arttırır ve kortizonlu spreyler erken dönemde direk burun kanamasına da neden olabilir.
➤ Deviasyon ameliyatı sonrasında uygun hasta bakımı ve burun içi temizleme - nemlendirme bakımlarından sonra genelde 2-3. haftadan sonra burun hava yolunun giderek rahatladığı fark edilebilir. (ben sadece günde 3 sefer tuzlu su uyglaması yapmıştım ve yoğunluktan ya da farklı bahanelerle burun nemlendirici kullanmadan beklemiştim, maalesef yaklaşık 1. aydan sonra burnum rahatlamıştı ...)
➤ Yukarıdaki hastamız sadece burun spreyi az dozda kullandığı gibi burun içerisini kağıt peçete ile temizlemeye çalıştığı için burun deliğinin ön bölgesinde kabuklanma ve kuruma daha belirgindir. Burun kuruluğu uzun süre devam ettiğinde, burun etleri alınan havayı nemlendirebilmek amacıyla yeniden büyümeye başlayabilir. Mümkünde burnuzunun içi nemli ve yağlı tutun!
➤ Ameliyat sonrası 3. haftadan sonra denize girmek oldukça faydalı. Hatta sinüs rinse şişesi ile deniz suyunu kullanarak burun içi yıkama da yapabilirsiniz.
➤ Düzenli burun içi bakıma rağmen giderek artan burun nefesindeki rahatlamayı, 3. haftaya kadar hissedemezseniz doktorunuza danışmanızda fayda olabilir. Bununla birlikte, burun ameliyatlarında burun etlerinin yapısı korunur ve ameliyat sonrası ağızdan alınan hava akımı gibi bir akım beklemeyin; sonuçta burun deliklerinden alınan havanın bir miktar dirençle karşılaşması gerekmektedir.

➤ After appropriate treatment of the patient after the surgery of the Septoplasty and intranasal cleansing - moisturizing treatments usually it may be noticed that the nasal airway is gradually becoming more relaxed after the  2-3 weeks. (I only applied salt water 3 times a day, and I waited for the intensity or use of different noodles without using a nasal moisturizer, unfortunately about 1 month later my nose was relieved ...)

➤ As the above patient uses only a small dose of nasal spray, as it tries to clean the nose with paper napkins, it is more obvious that the nostrils are crusted and dried in the anterior region of the nostril. When the nose building continues for a long time, the nasal meats may begin to grow again in order to moisten the air. Keep the inside of your nose moist and greasy.

➤ It is very useful to swim in the 3rd week after surgery. You can even do an intranasal rinse using sea water with a sinus rinse bottle.

➤ If you can not feel relieved by the increasing nasal breathing despite regular nasal breathing, until the third week, your doctor may benefit from your consultation. However, the structure of the nasal meats is preserved during nasal surgery and do not expect a current like air flow from the mouth after the operation; the air from the nostrils must eventually mix with some resistance.


Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası ​ D r. Murat Enöz KBB & BBC Uzmanı ( MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul ) Muayenehane ( Private Office ): Adres ( Address ):  İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü ( Dilek Patisserie Building ), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel ( Appointment Phone ):  0212 561 00 52 E-mail:   muratenoz@gmail.com ​ Cep tel (Mobile phone):   (+90)  533 6550199 Fax:   (+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, m

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2021 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2021   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan