Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatı Sonrası

Deviasyon Operasyonundan Sonra Yapılması Gerekenler

Deviasyon ameliyatı sonrası - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası - Septoplasti  ameliyatı sonrası - SMR  ameliyatı sonrası -  Deviasyon  ameliyatı sonrası yapılması gerekenler
Deviasyon Ameliyatı Öncesi - Sonrası

Klasik deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılmaktadır ve genellikle burun içerisine silikon splint ya da eriyebilen tampon gibi bir burun tamponu yerleştirilmektedir. Kendi hastalarıma genellikle silikon splint kullanmayı tercih ediyorum ve kendim de deviasyon ameliyatı oldum (klasik burun tamponunun acısını ve bana yaşattıklarını bilmem de etkili oldu ....).

Burada yazdıklarım kapalı teknik devisyon ameliyatı olan hastalarımıza yönelik deviasyon ameliyatı sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Eğer açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı planlandıyda işlem sonrasında yapılması gerekenler açık teknik burun ucu estetiği ameliyatından sonra yapılması gerekenlerle aynı olduğundan Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma linkine göz atabilirsiniz.

Septum deviasyonu ameliyatı sonrası yapılması gerekenler ve sizi bekleyenler:

➤ deviasyon operasyonu sonrasında ilk 3 gün sızıntı ya da damlama şeklinde, önden ve burun deliklerinin gerisinden (genizden) kanama normaldir
➤ burun içerisindeki silikon splintler 5-10 gün içerisinde alınmaktadır. Büyük ihtimalle odanıza ameliyat sonrası geldiğimde size tarih konusunda detaylı bilgi veririm 😊
➤ lütfen size önerdiğim gibi silikonların içine ve dışına okyanus suyu sprey e damla uygulamasını yaparak, silikonun deliklerini mümkün olduğunda açık tutmaya çalışın. Aksi takdirde, burun tıkanıklığı, yutkunurken kulaklardan ses gelmesi, ağız açık uyuma ... gibi birçok sıkıntılı durum iyileşme döneminde ortaya çıkabilir 😞
➤ burun içerisindeki silikonlar yetersiz temizlik nedeniyle tıkandıysa, erken alınması konusunda çok ısrarcı olmasanız iyi olur çünkü, silikonlar erkenden alındığında beraberinde genellikle yapılan burun eti ameliyatına bağlı olarak burun etleri şişmeye devam edecek ve burun içerisinde yeniden hava yolu darlığı ortaya çıkacaktır. Silikon splintlerin burun içerisinde yapışıklıkların engellenmesi, burun septumuna orta hatta eşit bası yapılarak kanama kontrolünün sağlanması gibi görevlerinin olduğunu unutmayın!
➤ deviasyon ameliyatı sonrasında, burun içerisindeki mukozal hasar olan alanların iyileşmesi genelde birkaç haftayı bulmaktadır. Bu alanlara, banyo esnasında şampuanlı ya da sabunlu suyun değmesi sakıncalıdır. Genelde hastalarıma mümkünse 3 hafta boyunca başlarını geriye doğru ayrı ve vücudun geri kalan alt bölümlerini ayrı yıkamalarını ve ılık suyla duş almalarını öneriyorum
➤ deviasyon ameliyatından sonra, yatış pozisyonunun burun estetiği ameliyatı kadar dikkat edilmesi gerekli olmasa da; özellikle kan sızıntısı fazla olan hastaların ilk 10 gün yarım dik pozisyonda uyumaları uygundur
➤ burun içerisindeki silikonların ön kısmında genellikle 1 adet septumun ön kısmını tam kat geçen dikiş bulunmaktadır. Lütfen silikonlara yeniden pozisyon vermeye ya da kendiniz almaya çalışmayın. Denediğinizde canınızın yanacaktır.
➤ silikon splintlerin burun kıllarına temasına bağlı olarak bazı hastalarda hapşırma hissi ortaya çıkabilir. Ağız açık hapşırmak en doğrusudur. Çok fazla hapşırma atağı olan hastalara, basit allerji haplarının verilmesi uygundur.
➤ ameliyat sonrasında sıcak, baharatlı, sarımsaklı, vişneli ürünlerin tüketilmesi kanama pıhtılaşma özelliklerini ve damar çapını etkileyerek burun kanmasını başlatabilir. Bu nedenle bu tür ürünlerden tüketilmemelidir.
➤ deviasyon ameliyatından sonra, birkaç hafta sigara içmemeniz ve özellikle ilk 10 gün alkol kullanmamanız en idealidir.
➤ ameliyat sonrası üst iki dişinizde his farkı ya da uyuşukluk hissedebilirsiniz. Genellikle birkaç hafta içerisinde bu his ortadan kalkmaktadır.
➤ ilk hafta akşam geç saatler ve ve sabah erken saatlerde ritimli yürüyüş yapılabilir. Koşu ikinci haftadan sonra ve yük kaldırmalı egzersizler ise 3. haftadan sonra yapılmalıdır. Yere eğilerek yük kaldırma, baş bölgesinde ciddi kan basıncı artışı ve burun kanamasının başlamasına neden olabilir.
➤ deviasyon ameliyatından sonra, genelde anestezi etkisinin ortadan kalktığı 4. saatten sonra hastalar taburcu olabilmektedir. İsteyen hastalar 1 gün hastanede kalabilir.
➤ ameliyat sonrası genelde burun spreyi, nemlendirici burun damlası, koruyucu amaçlı antibiyotik ve lüzum halinde kullanılmak üzere basit bir ağrı kesici hap önerilmektedir. Hepsi size ameliyat sonrası ayrıntılı olarak anlatılacaktır.
➤ deviasyon ameliyatından sonra 1. haftada genelde silikon splintler alınır ve sonrasında uçak yolculuğu yapabilirsiniz.
➤ ameliyat sonrasında silikon splintlere bağlı olarak burnunuz normalden geniş görünebilir (merak etmeyin silikonlar alınınca normale dönüyor). Burun estetiği ameliyatlarındaki gibi göz altı morluğu ve yüz ödemi görülmez. Çok fazla istirahat eden hastalarda yüzde ödem görülebilir.
➤ deviasyon ameliyatı sonrası ilk 2 hafta geçtikten sonra gözlük kullanabilirsiniz (açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı yapıldıysa, ameliyat sonrası birkaç ay daha beklemeniz gerekmektedir)
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin,…

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020
Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi ola…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017
​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece &quo…

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).

Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır.


Burun estetiği ameliyatı sonrası ide…

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir? 
Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane Arnica ne için kullanılır?
Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması
Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ame…

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.


Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office): Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52 E-mail:muratenoz@gmail.com ​Cep tel (Mobile phone):(+90) 533 6550199 Fax:(+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, müm…

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.


Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?
Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.

Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …