Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rinoplasti Operasyonundan Hasta Bakımı

Burun estetiği ameliyatı sonrası yapılması gerekenler - Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler - Burun estetiği sonrası - Rinoplasti operasyonu sonrası yapılması gerekenler - Postoperative care after nose job in İstanbul

Burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler konusunda farklı hekimlere ve kliniklere ait farklı önerileri bulabilirsiniz. Burun estetiği sonrası hasta bakımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz hazırlanmış olan web sayfası "Burun Estetiği Ameliyatı Planladığımız Hastalarımız İçin Hazırlanmış ..." na göz atabilirsiniz.

Burada rinoplasti ameliyatı sonrasında görülebilecek basit problemler ve genel bakım önerilerini paylaşmak istedim.

Burun Estetiği Sonrasında Sizi Bekleyenler

Ameliyat sonrasında hafif veya orta derecede ağrı ve rahatsızlık duyulabilir. Bu, ağızdan alınabilecek ya da damar yoluyla verilebilecek ilaçlarla kolayca kontrol edilebilir. 

Rahatsızlık ve ağrı cerrahiden sonra 72 saat içinde azalmaya başlar. Burun estetiği sonrası burun kanaması da genellikle bu süreden sonra azalmaya başlar.

Ameliyattan sonra morarma ve şişme olağandışı değildir. Bu semptomlar genellikle ameliyattan sonraki üçüncü günde daha da kötüleşir ve bundan sonra düzenli olarak düzelir. Meydana gelen morluk miktarı kişiden kişiye diğerine değişebilir. Çoğu şişme göz çevresinde oluşur, ancak bazı morarma izleri suzun sürebilir ve yanak bölgesini renklendirebilir. Eğer sadece septum ve / veya Burun Ucu Estetiği ameliyatı yapıldıysa, normalde hafif bir burun ucu şişmesi ve bazen az miktarda morluk meydana gelmesi beklenilebilir.

Burun ameliyatlarından sonra kanlı burun akıntısı beklenebilir. Ameliyattan sonra burun altında küçük bir "bıyık" tipi gazlı bez giyinir. İlk 24-48 saat boyunca bu bıyık tampona ihtiyaç olabilir. Günde 5-6 kez bu bıyık tamponun değiştirilmesi gerekebilir.

Ameliyatın tamamlanmasından sonra hafif bir bant ve plastik burun bandajı burun dışına yerleştirilir ve burun içine silikon splintler yerleştirilir. Sadece bir septoplasti ve / veya burun ucu ameliyatı gerçekleştirildiyse, dış giyinme yapılmayabilir. Hem iç hem de dış burun bandajları ameliyattan 7-10 gün sonra çıkarılır. Eğri burun deformitesi ve ileri derecede septum deviasyonu olan hastalarda iç ya da dış materyaller daha uzun süre tutulabilir.

Burun tıkanıklığı ameliyat sonrasında karşılaşacağınız en sinir bozucu sorundur. Ameliyattan sonraki ilk hafta sıkıntı olabilir ve iç burun splintleri çıkarıldığında belirgin şekilde düzelir. Herhangi bir burun tıkanıklığı olması durumunda, bu tıkanıklığın bundan sonraki birkaç hafta boyunca yavaş yavaş düzelmesi beklenebilir.

Burun ameliyatı sonrası aşırı mukus genellikle ameliyat sonrası boğazda görülebilir. Burun içindeki splintlerden ötürü burun normalden daha fazla mukus üretimine neden olur. Burun içindeki splintler çıkarıldıktan sonra bu akıntılar ortadan kalkar. Hastalar bu durumu yanlışlıkla gribal enfeksiyon, allerji ya da nezle ile karıştırabilir.

Burun ameliyatı tipik olarak bölgedeki bazı sinirlerin geçici olarak bozulmasına neden olduğundan burun ucunda, üst ön dişlerde veya ağız çatısında uyuşukluk görülmesi beklenebilir. Duyarlılık genellikle birkaç hafta boyunca yavaşça ortadan kalkar ve nadiren de aylarca sürecektir (burun ameliyatı sonrası üst dişlerde uyuşukluk, burun ameliyatı sonrası üst dudakta hareketsizlik ...).

Ameliyattan sonra tipik olarak koku ya da tad anlamında geçici olarak azalma ya da değişiklik meydana gelir. Bu, yine, ameliyat sırasında burnundaki bazı sinirlerin geçici olarak etkilenmesine ya da burun içerisindeki hava akışısının geçici olarak değişmesine bağlı ortaya çıkabilmektedir. Bu değişiklikler, işlemden sonraki ilk 1-2 hafta içinde düzelmeye başlayacaktır (burun ameliyatı sonrası tad bozukluğu ya da burun ameliyatı sonrası koku almada azalma).Burun estetiği istanbul - Rinoplasti istanbul - Rinoplasti Türkiye
Burun Estetiği Ameliyatı İstanbul
Ameliyattan sonraki şişmenin geçici olarak burnu daha geniş göstereceğini ve burun ucunun arzu edilenden daha fazla şiş görüneceğini bilmeniz sizin için çok önemlidir. Sıklıkla burun köprüsündeki şişmenin burun ucundaki şişmeden daha hızlı gelişeceğini fark edeceksiniz. Rinoplasti operasyonundan sonraki ilk birkaç haftada burnundaki tüm şişmeler büyük oranda düzelir. Şişkinliklerin çoğunun birkaç ay içinde çözülmesine rağmen burun ameliyattan sonra bir yıla kadar iyileşmeye devam edecektir. Yalnızca septal ameliyat geçiren hastalarda normalde burun dışındaki herhangi bir şişlik görülmez. Kalın ve yağlı burun cildi olan hastalarda şişliğin düzelmesi ve iyileşmenin tamamlanması 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yapmanız GerekenlerBurun estetiği ameliyatı sonrası yapılması gerekenler - Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler - Burun estetiği sonrası - Rinoplasti operasyonu sonrası yapılması gerekenler - Postoperative care after nose job in İstanbul

Burun estetiği ameliyatı sonrasında genellikle uyanma tam olarak gerçekleştikten sonra tüm ilaçlarının WhatsApp ses kaydedicisi ile kayıt edilerek ve size gösterilerek ayrıntılı anlatılacaktır.

Sigara içiyorsanız ameliyattan en az 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra sigara içmemelisiniz. Sigara ve çiğneme tütün dolaşımınızı engeller ve cerrahi sonucunuzu önemli ölçüde tehlikeye atabilirsiniz.

Şişkinliği en aza indirgemek burun estetiği ameliyatı sonrası ilk yirmi dört saat boyunca günde dört ile altı defa kapalı yanak bölgesine buz uygulaması yapılabilir. Poşete ya da eldivene sarılı ola iki adet buz uygulama torbası 30 dk buz uygulaması ve 15 dk mola verilerek uygulanabilir.

Ameliyattan sonraki ilk 3 hafta kafayı yarım dik pozisyonda uyuyun.

Ameliyat sonrası ilk hafta başınızı ayrı ve vücudunuzu ayrı yıkayarak, burnunuzu şehir şebeke suyu ve şampuan temasından koruyun

Ameliyattan sonra iki haftalığına burnunuzu basınçlı sümkürmemelisiniz (kanamaya neden olabilir).

Hapşırmanız gerekiyorsa, burnunuzdaki herhangi bir rahatsızlığı en aza indirecek şekilde ağzınızı açık olarak hapşırın.

Dış burun bandajının herhangi bir zamanda ıslanmasına izin vermeyin.

Rinoplastiden sonra ilk 6 ay  boyunca gözlüğünü burnunun köprüsüne koymamalısınız. Kontak lens takabilir (ya da alnınızdan küçük bir bant kullanarak gözlüğü askıya alabilirsiniz, bu son seçenek pek pratik değil ...) Sadece septoplasti uygulanan hastalar ameliyattan sonraki gün gözlüğünü normal şekilde giyebilir.

Rinoplastiden sonra 6 ay süreyle güneşten kaçınmak veya güneş ışınlarını engellemek için güneş koruyucu krem (SPF 15 veya üstü) kullanmak önemlidir. Aksi takdirde, burun derisinin kırmızımsı renkte renk bozulmasına neden olabilir. Sadece septoplasti yapılan hastalarda renk değişikliği riski yüksek değildir.

Sinüs tıkanıklığı olasılığını önlemek için burun ameliyatından sonra ilk hafta tamamlanmadan uçakla seyahat etmemek en idealidir.

Genellikle, eriyebilen dikiş materyalleri kullandığımdan, burun içerisindeki ve burun ucunda görünen bu dikişler birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düşerek ortadan kaybolurlar. Tüm dikiş bölgeleri temiz ve kuru tutulmalıdır.

Hiçbir kuvvetli egzersiz yapmamalısınız ve ameliyattan sonra en az 3 hafta boyunca ciddi bir fiziksel zorlamadan kaçınmalısınız, bu aktivite yara iyileşmesini bozabilir ve kanamaya neden olabilir. Ritimli yürüyüşü ilk günden sonra yapabilirsiniz ancak; yere eğilerek yük kaldırma, şınav ve mekik çekme ve tansiyonu arttıracak koşu gibi sporların ilk 3 hafta yapılmaması gerekmektedir.

Ameliyat sonrası burnunuzda kaza sonucu yaralanmanın en yaygın kaynaklarının çocuk ve evcil hayvanlar olduğuna dikkat edin.

Burun estetiği ameliyatlarından sonraki düzenli burun içi tuzlu su ve nemlendirici spreylerin kullanılması ile, ameliyat sonrasında 3-4 hafta tamamlanınca burun nefesindeki giderek artan rahatlamayı fark edebilirsiniz. Burun içerisine peçete, kağıt havlu, pamuklu çubuk ve parmak girmemesi ve burun içi mukozasının ıslak ya da yağlı (nemlendirici damla kullanılarak) tutulması iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl