Ana içeriğe atla

CDC Danışmanları, Yeni Zona Aşısı "Shingrix" i Önerdiler!

Shingrix - Zona Aşısı
Shingrix - Zona Aşısı

Herpes zoster ya da "zona", "varisella zoster virüsü" ya da diğer adı ile "herpes zoster virüsü" nün sebep olduğu, daha önce su çiçeği geçirmiş kişilerde görülen, duyusal sinir hücresi gruplarını tutan, ağrılı, döküntülü (vücudun tek tarafında deride su toplamış ağrılı kabartılarla seyreden) bir deri hastalığıdır. Halk arasında kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak da bilinir (kaynak link >> Zona - Vikipedi). Zona, aynı zamanda su çiçeği hastalığına neden olan virüs olan varicella zoster virüsünün (VZV) yeniden ajtiflenmesi ve enfesiyon yapmasından kaynaklanır. Hemen hemen tüm yaşlı erişkinler sinir sisteminde VZV hareketsiz (enfeksiyon yapmaksızın) taşımaktadırlar ve yaş ilerledikçe yeniden aktifleşmeyi bekler. Yaşlı insanlarda hücreler bağışıklık sisteminde VZV yeniden etkinleşmesine güçlü ve etkili bir yanıt verme yeteneğini kaybeder. Zona, vücudun bir tarafında gelişen ve iki ila dört hafta sürebilen ağrılı, kaşıntılı bir döküntü olarak ortaya çıkar. Zona ile ilişkili ağrı genellikle yanma, çekim veya bıçaklama hissi olarak tanımlanır. Kaşıntı dökülse dahi, bir kişi postherpetik nevraljiyi (PHN), en az üç aydan birkaç yıla kadar sürecek bir ağrı yaşayabilir.1 PHN, zona hastalığının en yaygın görülen komplikasyonudur ve bunların hepsinin yüzde 10-18'inde görülmektedir (kaynak: Herpes zoster epidemiology, management, …).

Kulak çevresinde görülen ve kendine has bir isimle adlandırılan "Ramsay Hunt Sendromu - Ramsay Hunt syndrome - Herpes Zoster Oticus", etkilenen kulakta yüz felci ve işitme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Ramsay Hunt Sendromu' na, su çiçeğine neden olan aynı virüs neden olur. Suçiçeği temizledikten sonra, virüs sinir hücrelerinde uyku halindedir. Yıllar sonra, yeniden etkinleşir ve yüz sinirini etkilerse, sonuç Ramsay Hunt sendromudur. Esas belirtileri, bir kulakta ve çevresinde, sıvı dolu kabarcıkları olan kırmızı bir döküntü ve etkilenen kulakla aynı taraftaki yüz zayıflığı veya yüz felcidir (kaynak: Ramsay Hunt Syndrome: Background, Pathophysiology, Epidemiology)

Ramsay Hunt Sendromu' nun hızlı bir şekilde tedavisi, kalıcı yüz kaslarında güçsüzlük ve sağırlığı içerebilen komplikasyon riskinizi azaltabilir.

Piayasada Okavax (Aventis Pasteur) ve Varilrix (Glaxo Smith Kline) aşıları su çiçeği aşıları 12 aylıktan sonra yapılmak üzere kullanılan canlı virüs aşısı mevcut.

Yine Zona hastalığı olan 50 yaş ve üzeri hastalarda, Zona Hastalığı ve bununla ilişkili olarak hastalık sonrası yaşanan uzun süreli ağrıların önlenmesi amacıyla kullanılan Zostavax (Merck Sharp ve Dohme) canlı herpes zoster virüsü aşısı da mevcut. 2006 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan bu aşı, 50 yaşından sonra ve hastanın bağışıklık sistemi direncinin azalmasıyla sıklığı artan Zona Hastalığı' nın önlenmesi amacıyla üretilmiş. Zayıflatılmış canlı herpes zoster virüsü içeren bu aşı, suçiçeği aşısına çok benzer; ancak ondan çok daha güçlü bağışıklık yanıtını sağlıyor (kaynak: Approved Products > Zoster Vaccine, Live - FDA).

Amerika' daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri - CDC (Centers for Disease Control and Prevention), sağlık koruma ajansı olarak Zona Hastalığı tedavisinde Zostavax' tan daha fazla avantajı bulunan, Shingrix isimli aşının kullanılmasını önerdi.

CDC danışmanları, Çarşamba günü yeni onaylanan herpes zoster aşısının, Shingrix kullanımını önermek üzere oy verdi. Shingrix, 50 yaş ve üstündeki erişkinlerde zona önlenmesi için ABD'de 6 gün önce onaylanmıştı (kaynak: Shingrix approved in the US for prevention of shingles in adults aged ...).

Shingrix Zona Aşısı Hakkında

Shingrix, yaşları 50 ve üzeri olanlarda zona (herpes zoster) önlemeye yardımcı olmak için ABD ve Kanada'da onaylanan canlı olmayan, rekombinant bir alt birim aşıdır. İnsanlar yaşlandıkça bağışıklığın azalmasının üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek güçlü ve uzun süreli bir bağışıklık yanıtı üretmek için tasarlanmış bir antijen, glikoprotein E, bir adjuvan sistemi ve AS01B'yi içermektedir (kaynak: Package Insert - shingrix - FDA).

Shingrix 50-69 yaş grubunda% 97, yaşlı erişkinlerde% 91 etkinliğe sahiptir.

• 70 ve daha yukarı yaştaki hastalarda, aşılama sonrası 4 yıllık dönemde etkinlik en az % 85' dir.


• Shingrix, özellikle yaşlı erişkinler için Zostavax'tan daha etkilidir.

Komite, daha önce Zostavax alan hastalar için, aşılar arasında en az 8 hafta olmak kaydıyla Shingrix'i tavsiye etmeye oy vermişler (kaynak: CDC Advisers Recommend New Herpes Zoster Vaccine over Zostavax / ACIP meeting information).

Yeni ve güzel bir bilgi olduğu için yayınladım, lütfen aşıya ulaşmak, aşı hakkında bilgi almak ya da satın almak için kendi doktorunuzla ve sonra üretici firma ile irtibata geçiniz.
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl