Ana içeriğe atla

Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi

Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi

Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir?


Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantı


Pillar prosedürü, alışılmış horlamayı hafifletmek ve hafif-orta derecede obstrüktif uyku apnesi tedavisi için küçük bir cerrahi işlemdir. Hem horlama hem de obstrüktif uyku apnesi boğazınızın arkasındaki kasların gevşemesinden kaynaklanabilir. Pillar prosedürü, yumuşak damakta küçük polyester çubukların cerrahi olarak yerleştirilmesini içerir (steril tabancalar ile dirk yumuşak damak içerisine iğne sokar gibi protezlerin yerleştirilmesinden ibaret bir prosedürdür). Her implant 18 milimetre (mm) uzunluğunda - bir inçten biraz daha az - ve 1,5 mm çapında boyutlara sahiptir. İmplantların çevresindeki doku iyileşmesinin ardından yumuşak damak sertleşerek dokunun rahatlamasını ve titreşimini azaltır. Pillar prosedürü genellikle lokal anestezi altında ve ofis şartlarında yapılabilir. Horlama protezi ya da horlama için damak protezi olarak da tanımlanabilmektedir. 

Aşağıdaki videoda, Pillar İmplant ile ilgili kısa bilgileri özet olarak bulabilirsiniz:


Pillar İmplant Kimler İçin Uygundur?

Pillar prosedürü aşağıdaki amaçlar için tasarlanmıştır:

• Horlamayı azaltmak
• Hafif ila orta şiddette obstrüktif uyku apnesi semptomlarını gidermek

Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantı


Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantı
Hafif dereceli ya da orta derecede uyku apneniz varsa ve cerrahi işlem istemiyorsanız, önce sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) gibi daha az invaziv, cerrahi olmayan bir tedavi denenebilir. CPAP makinesi için havanın tıkanmasını önlemek için havayolunuza yeterince hava basıncını sağlamak için yüz maskesi kullanılmaktadır. Bazı insanların bir pillar prosedürü yapıldıktan sonra bile CPAP kullanmaları gerekebilir. Cerrahi işlem ve CPAP da istemiyorsanız ve yumuşak damak sarkması mevcutsa yine Pillar Implant Uygulaması yapılabilir. Bazı doktorlar, CPAP veya Oral Cihaz tedavisine tahammül edemiyorsa, hastalarına bu prosedürü denemeyi düşünmektedir.
Aşağıdakilere sahip kişiler için Pillar İmplant önerilmez:

• Ağır obstrüktif uyku apnesi olanlar
• Fazla kilolu veya obez olanlar
 
Bu prosedür yalnızca hafif-orta dereceli uyku apnesi veya basit horlama muzdarip olanlarda yapılabilir. Şiddetli uyku apneası veya santral apne hastası olanlar bu tedaviyi düşünmemelidir.

Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması


Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi - Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir? - Pillar Implant Uygulaması - Horlama Protezi - Horlama İçin Damak Protezi - Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması - Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri - Pillar İmplant Nasıl Uygulanır? - Pillar Implant Uygulaması Videosu - Pillar Implant Ameliyatı - Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler - Pillar Implant Nasıl Etki Eder? - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı? - The Pillar® Procedure - The Pillar Implant Procedure - Pillar Implant (PIT)
Pillar Implant
Uyurken, kaslarınız ağzınızın arkasında (yumuşak damak)' ta, dilde ve boğazınızdaki kas dokuları da dinlenirken gevşemektedir. Horlama esnasında bu dokular yeterince gevşediğinde titreşerek horlamaya neden olurlar. Horlama sizin için ve yanınızda yatan kişi için sıkıntı yaratabilir. Horlama, aynı zamanda daha ciddi bir bozukluk olan obstrüktif uyku apnesinin bir göstergesi de olabilir. Obstrüktif uyku apneniz varsa, ağzınızda, dilinde ve boğazındaki açıcı kaslar yeterince kasılmadığından ya da gevşediğinden, hava yolundaki dokular kapanarak solunum yolunuzu tıkar, sizi uykuda nefessiz bırakır. Bu şekilde gecede 1 veya daha fazla nefes almadan geçen ve vücudunuz için ciddi bir stres anlamına gelen apne ataklarına maruz kalabilirsiniz. Bu durum kanınızdaki oksijen miktarında ani düşüşlere neden olabilir. Uyku apnesi sendromu yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.
 
Obstrüktif uyku apnesinin diğer belirtileri ve semptomları arasında huzursuz uyku, sık uyanış, sabah baş ağrısı, gece solunumunda duraklamadan boğulma veya nefes alıp vermenin durması ve gündüz uykululuk hissi bulunur.
 
Horlama mevcutsa veya obstrüktif uyku apnesi bulguları veya belirtileri varsa, doktorunuza danışın. Muhtemelen bir uyku uzmanına ve kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına danışmanız uygun olacaktır.


Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantı


Pillar İmplant Prosedürü, özellikle yumuşak damak sarkması olan hastalar için tasarlanmış, ofis şartlarında yapılabilen pratik bir uygulamadır. Titreşen ve gevşeyen yumuşak damak dokusunda, yara iyileşmesi dokusunun ortaya çıkmasını ve bu bölgenin sertleşmesini sağlamaktadır. Dil kökü, bademcik iriliği gibi farklı alanlarda da sorunları olan, uyku apneli hastalarda, Pillar İmplant Uygulaması' nın etkisi sınırlıdır.

Pillar İmplant Nasıl Uygulanır?

Pillar Prosedürü sırasında yapılacaklar aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

Pillar prosedürü dişler fırçalandıktan sonra, cerrahın ofisinde, geriye eğilerek oturacağınız yerlerde yapılır. Cerrah 30 dakikadan daha kısa süren işlem sırasında:
• Enjeksiyon alanını uyuşturmak için yumuşak damakta topikal anestezi uygular.
• Bölgeye lokal anestezik ilaç enjekte eder;
• İlk implantın konumunu belirler
• Tek kullanılıp atılabilir ekleme cihazına sahip olan birinci implant yerleştirilir
• Son iki basamağı iki kez daha tekrarlar

Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantıAmerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pilar İamplant Uygulaması esnasında, tek seferde 5 taneye kadar implant uygulaması yapılabileceğini onaylamıştır. Bununla birlikte genellikle tek seferde 3 adet implant uygulaması yapılmaktadır. Eklenen implant sayısı damak büyüklüğüne ve doktorun tercihine bağlıdır.

Pillar Implant Nasıl Etki Eder?


Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantı

Gerçek şu ki, bu implantların tek başına yumuşak damak güçlenmesinde pek etkili olmadığı. Prosedür aslında vücudunuzun takılı yabancı nesnelere tepki vermesine dayanmaktadır. Zamanla, bu implantların etrafında sert dokular oluşur ve damak sertleşir ve solunum yolunuzda gevşekçe dans etme olasılığı azalır.


Vücudunuz kendini iyileştirmeye başlarken, etkilerin işlemden 4-6 hafta sonraya kadar farkedilmediğini aklınızda bulundurun. Sert skar dokusunun implantları tamamen kaplaması yaklaşık 3-12 ay sürer.

Hepsi söylendiği ve yapıldığı zaman, implantlar hiç fark edilmemeli hatta görünür olmamalıdır (mukozadan dışarıya çıkan ya da uç kısmı görülen implantların kendiliğinden atılma olasılığı bulunmaktadır). İmplantlar, yeme, içme veya konuşma becerinize etki etmez. İlk başta boğazınızın arkasında yabancı cisim hissi fark edebilirsiniz, ancak bu his zamanla ortadan kalkar.

Pillar Implant Uygulaması VideosuYukarıdaki videoda, ofis şartlarında Pillar İmplant Uygulaması görülmektedir.

Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler


Doktorunuz önemli kanama veya şişlik yaşamadığınızdan emin olmak için birkaç dakika oturmanızı isteyebilir. Normal etkinliklere devam edebilir ve normalde aynı gün yemek yiyebilirsiniz.
Doktorunuz, şişmeyi önlemek için bir anti-inflamatuar ağrı kesici ilaç reçete edebilir ve anestezi bittikten sonra hissettiğiniz herhangi bir ağrıya yardımcı olabilir. Ayrıca, birkaç gün boyunca pillar implant yaptıranların antiseptik bir gargara yapmanızı ve enfeksiyonu önlemek için bir antibiyotik kullanmanızı isteyebilir.

Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri


Pillar Implant Horlama Tedavisi - Damak İmplantıÇalışmalar pillar prosedürüyle ilgili az komplikasyon bildirmiştir. En sık bildirilen komplikasyon, yumuşak damak dokusu boyunca çıkıntı yapan bir implant ucudur (kısmi ekstrüzyon). Bu durumda, implant kaldırılabilir veya değiştirilebilir.

Diğer potansiyel komplikasyonlar genellikle geçicidir ve ameliyattan sonra bir hafta veya daha bir süre içinde kendi başlarına çözülür. Bunlar:

• Boğaz ağrısı
• Yumuşak damakta yabancı cisim hissi
• Yutma güçlüğü

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, enfeksiyon da olası bir risktir. Prosedürden sonra ateş gelişirse, doktorunuza danışmanız uygundur. Pillar implant, uzun vadede etkili, güvenilir bir yöntemdir; Bununla birlikte, disfaji, yabancı cisim hissi ve ağız kuruluğu gibi şikayetlerin oluşabileceği düşünülmelidir (aşağıdaki kaynak linklerde ayrıntılı bilgiler mevcut).

Yan etkilerin başındar, tahmin edebileceğiniz gibi, işlemden sonra boğaz ağrısı yaşamanızdır. Buna ek olarak, çoğunlukla antibiyotikler kullanılarak tedavi edilen bir enfeksiyon da ortaya çıkabilir. Bu durumda vücudun implantları reddettiği, aslında implantların kendiliğinden hareket ettikleri ve boğazın arkasından çıktıkları durumlar vardır. Bu gerçekleşirse doktorunuz tarafından implantların ucu göründüğü durumda çıkarılabilirler. Pillar implant yorumları ile ilgili olarak aşağıdaki kaynak linklerde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Pillar Implant Uygulaması Diğer Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatları İle Birlikte Kombine Edilebilir!

Yumuşak damak, küçük dil, bademcikleri içeren çeşitli horlama ve uyku apnesi ameliyatları mevcuttur. Bu cerrahi işlemlerle birlikte Pillar İmplant uygulaması yapılabilmektedir. Yumuşak damağın çok fazla kısaltılmaması ve implanttan daha uzun bırakılması gerekmektedir. Pillar implant yapan hastaneler ya da ofisler için özel bir şart bulunmamaktadır. Sadece implantın olması ve uyun temiz ofis şartlarında işlem yapılabilmektedir.

Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti

Standart 3 implantın yerleştirlmesinden ibaret olan, Pillar İmplant Uygulaması ücreti, ortalama pillar implant fiyatı 1250 - 1500 $ civarındadır. Toplamda 5 implantın kullanıldığı durumlarda, pillar implant maliyeti genellikle 1500 $ 'dan 2.200 $' ya kadar yükselir. İmplantlar yurtdışından geldiği için pillar implant İstanbul' da dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı?

Ne yazık ki, sigorta şirketlerinin çoğunluğu bunu kozmetik bir prosedür olarak kabul etmektedir. Bu nedenle, çoğu sigorta şirketi kapsamı sağlamadığı için uygulama masraflarını hastanın kendii özemektedir. Pillar İmplant Uygulaması, SGK kapsamı dışındadır.


Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi - Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir? - Pillar Implant Uygulaması - Horlama Protezi - Horlama İçin Damak Protezi - Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması - Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri - Pillar İmplant Nasıl Uygulanır? - Pillar Implant Uygulaması Videosu - Pillar Implant Ameliyatı - Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler - Pillar Implant Nasıl Etki Eder? - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı? - The Pillar® Procedure - The Pillar Implant Procedure - Pillar Implant (PIT)


Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi - Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir? - Pillar Implant Uygulaması - Horlama Protezi - Horlama İçin Damak Protezi - Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması - Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri - Pillar İmplant Nasıl Uygulanır? - Pillar Implant Uygulaması Videosu - Pillar Implant Ameliyatı - Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler - Pillar Implant Nasıl Etki Eder? - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı? - The Pillar® Procedure - The Pillar Implant Procedure - Pillar Implant (PIT)Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi - Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir? - Pillar Implant Uygulaması - Horlama Protezi - Horlama İçin Damak Protezi - Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması - Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri - Pillar İmplant Nasıl Uygulanır? - Pillar Implant Uygulaması Videosu - Pillar Implant Ameliyatı - Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler - Pillar Implant Nasıl Etki Eder? - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı? - The Pillar® Procedure - The Pillar Implant Procedure - Pillar Implant (PIT)Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi - Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir? - Pillar Implant Uygulaması - Horlama Protezi - Horlama İçin Damak Protezi - Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması - Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri - Pillar İmplant Nasıl Uygulanır? - Pillar Implant Uygulaması Videosu - Pillar Implant Ameliyatı - Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler - Pillar Implant Nasıl Etki Eder? - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı? - The Pillar® Procedure - The Pillar Implant Procedure - Pillar Implant (PIT)
Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi - Pillar İmplant ve Pillar Prosedürü Nedir? - Pillar Implant Uygulaması - Horlama Protezi - Horlama İçin Damak Protezi - Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Tedavisi İçin Pillar İmplant Uygulaması - Pillar İmplant Uygulamasının Riskleri - Pillar İmplant Nasıl Uygulanır? - Pillar Implant Uygulaması Videosu - Pillar Implant Ameliyatı - Pillar Implant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler - Pillar Implant Nasıl Etki Eder? - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi Ücreti - Özel Sigorta ya da SGK Pillar İmplant Uygulamasını Karşılar mı? - The Pillar® Procedure - The Pillar Implant Procedure - Pillar Implant (PIT)

 Kaynak linkler ve önceden yazılmış benzer linkler >>
 


 ​
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl