Ana içeriğe atla

Dünyanın Tek Karbon Negatif Ülkesi: BhutanÇin ile Hindistan arasında, Himalayalar' ın bittiği yerin doğusunda yer alan bir ülke olan Bhutan. Buradaki çevre ve doğa ile ilgili uygulamaları özetlemek gerekirse:
 • Okullarında organik tarım ve doğayı korumaya yönelik eğitimler veriliyor
 • Bu ülke içerisinde üretilen karbondioksitten daha fazlası doğa tarafından emilmektedir
 • Yıllık 1.5 milyon ton karbondioksit üretimi varken, ülkenin %70' inden fazlasını kaplayan ormanlar tarafından 6 milyon ton emilebiliyor
 • Ülkedeki doğal bitki örtüsü ve sağlıklı çevre oluşmasında en büyük etkinin güçlü çevre koruma yasalarına bağlı olduğu düşünülüyor
 • Ülkedeki alanın %72' sini kaplayan ormanların en az %60 ı anayasa ile garanti altına alınmış
 • 2015 yılında 100 gönüllü tarafından 1 saat içerisinde 49.762 ağaç fidanından fazlası dikilerek bu alanda dünya rekoru kırılmış
 • 2016 yılı mart ayında 82.000 ağaç kraliçenin ilk çocuğunu kutlamak için dikilmiş
 • Bhutan tarzı doğal çevre ve yaşamın dünyaya mutlu ve sağlıklı yaşam için örnek oluşturabileceği savunuluyor
 • Ülkedeki elektrik üretimi su gücü ile elde ediliyor ve Hindistan' a da elektrik satılıyor
 • Ülkede elektrikli arabalara vergi indirimi var
 • Organik tarım şuan %80 civarındaymış ve bunun %100 olması için çalışmalar başlatılmış
 • Çocuklara atık ve çevre eğitimi veriliyormuş
Bhutan - Karbon negatif ülke - Karbondioksit salınımı - Karbondioksit emilimi
Bhutan - Karbon negatif ülke - Karbondioksit salınımı - Karbondioksit emilimi

Şimdi bir de Bhutan' lıların ve Bhutan' a gidenlerin bazılarının bu konudaki yorumlarını eklemek istedim (bu yorumları bulabileceğiniz linkler >> https://www.youtube.com/watch?v=BOI8nlvjEgY / https://www.facebook.com/brutnature/videos/215721642318174/):

 • As for a small carbon footprint, much of it has to do with the fact that they are 136th in the Human development index rather than 1st as the longer version of this video claimed. Poor people often have very small carbon footprints. This is not something that we want to emulate. (Küçük bir karbon ayak izi söz konusu olduğunda, bu videonun daha uzun versiyonu olarak 1'den ziyade İnsani Gelişme Endeksi'nde 136. olmaları gerçeği ile ilgilidir. Yoksul insanlar genellikle çok küçük karbon ayak izlerine sahiptir. Bu, taklit etmek istediğimiz bir şey değil).
 • The rest of the world could learn a thing or two about following through on their endless climate change summits and meetings! (Dünyanın geri kalanı, sonsuz iklim değişikliği zirveleri ve toplantıları ile ilgili bir veya iki şeyi öğrenebilir!)
 • They charge you $250 a day for tourists. Nothing wrong is worthy for me but, this is how they keep tourism low and respectful with their culture. And yes, they're successful (Turistler için günde 250 dolar para alıyorlar. Yanlış bir şey benim için layık değil ama bu, turizmi düşük ve saygılı bir şekilde kültürleriyle nasıl tutuyorlar. Ve evet, başarılılar).
 • They also have less than a million people in total in the country. It's great they have negative carbon emissions, but it's unrealistic for first-world countries.That said, we can definitely do more to bring our emissions down and preserve our environment (Ayrıca ülkede toplamda milyondan az insan var. Negatif karbon emisyonları var, ama birinci dünya ülkeleri için gerçekçi değil. Bununla birlikte, emisyonlarımızı düşürmek ve çevremizi korumak için kesinlikle daha fazlasını yapabiliriz).
 • This is inspiring. The country appreciates the importance of what nature can do to human needs and our eco system. By preserving and protecting the forests, they not only save the trees but all the beauties and serenity of our mother earth will be retained for more generations (Bu ilham verici. Ülke, doğanın insan ihtiyaçlarına ve ekosistemimize ne yapabileceğinin önemini takdir ediyor. Ormanları koruyarak ve koruyarak, sadece ağaçları korumakla kalmaz, aynı zamanda ana dünyamızın tüm güzellikleri ve dinginliği daha fazla nesiller için korunur).
 • Hello I am from Bhutan the happiest and peaceful country...people around the world are wondering about the daily charges which is 250 us dollar...in that 250 us dollar all the transportation,fooding and hotels are included...yeah we follow high value,low impact on environment and culture...remember we provide first preferences towards our guest...finally you all are welcome to Bhutan and make your trip... (Merhaba Ben Bhutan'dan mutlu ve huzurlu bir ülkedeyim ... Dünyadaki insanlar 250 dolarlık günlük ücretler hakkında merak ediyorlar ... 250 dolarlık bütün bu ulaşım, yemek ve oteller dahil ... evet biz çevreye ve kültüre olan yüksek değeri, düşük etkiyi takip edin ... konuklarımıza karşı ilk tercihleri sağladığımızı hatırlayın ... sonunda hepiniz Butan'a hoş geldiniz ve yolculuğunuzu yapın ...)
 • Ever heard of Suriname? Also carbon negative and 95% of the country Is covered in forests. Bhutan is not the only carbon negative country (Hiç Surinam'ı duydun mu? Ayrıca ülkenin karbon negatif ve% 95'i ormanlarda kaplıdır. Butan tek karbon negatif ülke değildir).
Bhutan - Karbon negatif ülke - Karbondioksit salınımı - Karbondioksit emilimi
Bhutan - Karbon negatif ülke - Karbondioksit salınımı - Karbondioksit emilimi


Peki dünyada en çok karbondioksit salınımının olduğu ilk 10 ülke hangisidir sorusuna cevap olarak aşağıda eklemek istedim:

10. Suudi Arabistan
9. Endonezya
8. Kanada
7. Güney Kore
6. Almanya
5. Japonya
4. Rusya
3. Hindistan
2. Amerika
1. Çin

Özellikle Çin' de sağlığı tehdit eden hava kirliliği olan şehirlerle ilgili belki birçok haber başlığı görmüşsünüzdür.
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir? Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası ​ D r. Murat Enöz KBB & BBC Uzmanı ( MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul ) Muayenehane ( Private Office ): Adres ( Address ):  İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü ( Dilek Patisserie Building ), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel ( Appointment Phone ):  0212 561 00 52 E-mail:   muratenoz@gmail.com ​ Cep tel (Mobile phone):   (+90)  533 6550199 Fax:   (+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, m

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır. Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır? Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır. Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir. Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin le