Ana içeriğe atla

Arka Dil Bağı Kesilmesinden Sonra Yapılan Dil Bağı Masajları Ağrılı Olabiliyor!

Arka Dil Bağı (Posterior Tongue Tie -PTT)


Dil bağı olan ve emzirme sorunları bulunan bebeklerde, dil bağı kesilmesi (lingual frenektomi) işlemi sonrasında, yeniden yapışmayı engellemek ve kullanılabilir serbest dil bölgesinin (free tongue) mümkün olduğunca uzun kalmasını sağlamak için dil bağı masajı önerilmektedir.

Yukarıdaki videoda, dil bağı masajı ve dudak bağı masajı gösterilmektedir.

Dil bağı masajı esnasında, dilin altından yukarıya doğru orta hatta dildeki yara yerinin gerilmesi önerilmektedir. Yani ortaya çıkan elmas şeklindeki yara alanının dikey düzlemde iyileşmesi amaçlanılmaktadır. Konu ile ilgili olarak Dudak Bağı ve Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Elmas Şeklinde Kesi ... ve Dil Bağı Masajı linklerine göz atabilirsiniz.

En kolay görülebilen dil-bağlarında (ön dil bağları), frenulum dilin ucuna birleşir, bu da bebeğin dilini uzatmaya çalıştığı zaman kalp şeklinde görünmesine neden olur. Zar şeklindeki ön dil bağları kesildikten sonra, yara yerindeki mukozal hasarın dışında kas dokusu hasarı azdır. Buna bağlı olarak masaj sonrası beklenilen ağrı daha az olması doğaldır.

Dudak bağı masajı ve dil bağı masajı nasıl yapılır?

Dil bağı masajı - Dil bağı kesilmesi sonrası masaj

Germe egzersizlerine başlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan ve tırnaklarınızın yanlışlıkla bebeğinizi incitmesini önlemek için kısa olduğundan emin olun. Dudak germek için, bebeğin burnuna doğru ve yukarı doğru çekmek istediğinizde, serbest bırakmanın yapıldığı alanı ortaya çıkarmak için hafif bir baskı uygulayın (yukarıdaki videoya bakın). Dil için, çoğu ebeveyn, bebeğinizi sırtında, başınız size doğru ve ayaklarınızı uzağa işaret ederek, en kolay pozisyonda buluyor. Bebeğinizin dilinin altına girmek için işaret parmağınızı kullanın ve serbest bırakma alanının açığa çıkması için yukarı kaldırın (yukarıdaki videoya bakın). Gergiyi 3-5 saniye tuttuktan sonra parmaklarınızı, serbest bırakıldığı yerde elmas şeklinin her iki yanına yerleştirin ve cerrahi alanı yatay olarak germek için parmağınızı 3-5 saniye boyunca çekin. Genelde günde 5-6 sefer ve 30 saniyeye kadar yapılması uygundur.

Germe işlemden en az 3 hafta süre devam edilmelidir (ideali 6 haftaya kadar yapılmasıdır). Bazı bebeklerde iyileşme biraz daha uzun sürebilir, bu nedenle eğer dil bağı masajını durdurursanız ve emzirmeniz tekrar kötü etkilenirse, egzersizleri tekrar başlatın ve bir hafta daha devam edin.

Arka dil bağı (posterior tongue tie - PTT) için kavram ve tanımlama karmaşası!

"Arka dil bağı" ifadesi, normal görünebilen ve dilin ucuna ulaşan dil bağı yerine gözle görünemeyen ve daha arkada bulunan, elle muayenede anlaşılabilen dil bağı olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte bu tanımlama, ailelerde sanki dilin arka tarafında ve bademciklere yakın bir yerde dil bağı olduğu düşüncesine neden olabilmektedir.

Arka dil bağı, dilin ön tarafındaki anormal derecede sıkı mukozalarla çevrili bir submukozal bölgede anormal kollajen liflerinin varlığıdır. Klasik bir ön dil bağının arkasında her zaman arkasında bir arka bileşeni bulunmaktadır (her zaman gözl görülemeyen). Anormal kollajen liflerinin hepsinin serbest kalmaması, kalıcı dil kısıtlaması ile sonuçlanır. Arka dil bağı genioglossus kasının üzerindedir ve PTT' nin anormal kollajen lifleri, dil kaslarını örten mukus zarı içinde iç içe geçmektedir. Bu mukoza zarının altındaki dilin kası (genioglossus kası) tamamen farklı bir doku tabakasındadır ve bu nedenle aslında arka dil dil bağı anatomisine dahil değildir.

Arka dil bağı ameliyatının farkları ve ameliyat sonrası farklı ayrıntılar

Arka dil bağı kesilirken de yine normal dil bağı ameliyatlarında kullanılan makas, lazer ya da thermal welding gibi enstrumanlar kullanılabilir. Bununla birlikte ince ön dil bağlarından farklı olarak kas lifleri ile iç içe geçen bir dil bağı türü olduğu için işlem esnasında daha damarlı ve kalın, daha fazla kanamaya meyilli bir doku kesilmektedir. Dilin alt-arka kısmı ve ağız tabanı arasında kalan bu kesi alanı bebeğiniz uyuduğunda ilk birbirine temas eden mukoza bölgesidir.

Kesilen dokunun daha kalın ve kanlı bir doku olması, yapışma riskinin ve yeniden dil bağı yapısının ortaya çıkması riskinin fazla olması anlamına geldiği gibi; aynı zamanda kesi alanında daha fazla ağrı hissedilmesi beklenilebilir. Arka dil bağı kesilmesi işlemini genelde ofis şartlarında yapmamayı tercih ediyorum ve ameliyat esnasında ısı hasarını azaltan uygulamaları tercih ediyorum. Arka dil bağı kesilmesi sonrasında bebeğinizde ilk birkaç gün meme reddi olabilmektedir. Ameliyat sonrasında kesi alanına masaj öncesi ve emzirme öncesinde dondurulmuş anne sütü değdirilmesi, ilk birkaç gün az miktarda ağrı kesici ilaç kullanılması gerekilmektedir.

Arka dil bağı ameliyatı animasyonu


Yukarıdaki videoda, genioglossus kasına mümkün olduğunca en az zarar verilerek, lazerle arka dil bağı ameliyatı işlemi ve yara yerinin emilebilen dikiş materyalleri ile dikilmesi gösterilmektedir. Lazeri, ısı hasarı fazla olması ve ilave maliyet gerektirmesi nedeniyle sık olarak tercih etmiyorum.


Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl