Ana içeriğe atla

Dil Bağı, Uyku Apnesi İçin Nasıl Yatkınlığa Neden Oluyor?

Dil Bağı ve Uyku Apnesi Sendromu


Dil bağı ve uyku apnesi - Dil bağı nasıl uyku apnesini kolaylaştırır? - Çocuklarda dil bağı uyku apnesine nasıl neden olur? - Tedavi edilmemiş dil bağı olan erişkinlerde uyku apnesi neden daha kolay ortaya çıkar? - Pediatrik uyku apnesine ve dil bağı - Kısa lingual frenulum ve uyku apnesi - Dil bağına bağlı ağız ve çene değişiklikleri

Stanford Uyku Merkezi'nden yapılan son çalışmalar, Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA) için bir risk faktörü olarak dil bağlarını belirlemiştir. Bunun artan bir halk sağlığı probleminin önlenmesinde önemli etkileri vardır. Dil bağı ve uyku apnesine yatkınlık konusunda iki ayrı bilimsel çalışmayı paylaşmak isterim:

1. Bilimsel çalışma "Obstrüktif Uyku Apnesi' ni Dil Bağına Bağlayan Araştırma: A frequent phenotype for paediatric sleep apnoea: short lingual frenulum (A frequent phenotype for paediatric sleep apnoea: short lingual frenulum) >> https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5034598/"

Avrupa Respiratuar Dergisi (European Respiratory Journal)' nde yayınlanan bir çalışmada, doğumda tedavi edilmeyen dil bağlarının yaşamın ilerleyen kısımlarında tıkayıcı uyku apnesine yol açacağı desteklenmiştir. Bu çalışmadan vurgulanan "kısa bir dil bağı emme, yutma ve konuşma zorlukları ile ilişkilendirilmiştir. Kısa bir lingual frenulum ile indüklenen oral disfonksiyon, üst hava yolu desteğinin boyutunu azaltan oral-yüz dismorfozuna yol açabilir. Bu gibi ilerleyici değişim, uyku sırasında üst hava yolu çökebilirliğinin riskini arttırır" ifadede, dil bağının tedavi edilmemesi durumunda ağız yapısında anatomik değişiklikler, dilin arka tarafta pozisyonlanması ve hava yolu darlığına yatkınlık olması vurgulanmaktadır.

Bu çalışmada 160 çocukla birlikte Stanford Uyku Merkezi'nden araştırmacılar OSA'lı çocukların iki kategoriden birine, yani genişlemiş adenoid ve bademciklere ve dil bağları olanlara düştüğünü buldu.

Dil bağlama grubundaki çocuklar, daha sonraki yaşlarda, genişlemiş adenoidler ve bademcikler grubundakilere göre tıkayıcı uyku apnesi belirtileri gösterdiler.

Dil bağları olan çocuk grubunda, daha büyük olan çocuğun, obstrüktif uyku apnesinin şiddeti arttığını tahmin etmek mümkün olmuştur.

Dil bağı olan hastalarda obstrüktif uyku apnesi neden gelişir?

Dil bağı ve uyku apnesi - Dil bağı nasıl uyku apnesini kolaylaştırır? - Çocuklarda dil bağı uyku apnesine nasıl neden olur? - Tedavi edilmemiş dil bağı olan erişkinlerde uyku apnesi neden daha kolay ortaya çıkar? - Pediatrik uyku apnesine ve dil bağı - Kısa lingual frenulum ve uyku apnesi - Dil bağına bağlı ağız ve çene değişiklikleri
Dil Bağı
Dil bağları, oral ve yüz gelişiminin bir etkisine sahiptir, bu da hava yolunun gelişimini etkileyerek uyku esnasında daha da kapanabilir hale getirir. 
Dilin emme, yutma ve çiğneme gibi oral işlevler sırasında dilin damağa değdirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde düzenli dil ucunun damağa teması, normal üst çene ve palatal gelişimi uyarır.
 
Dil kısıtlı olduğunda (dil bağına bağlı), bu işlevler kısıtlanır ve dil, ağız tabanına alçalmış şekilde bir duruş (pozisyon) benimser. Bu değişmiş damak gelişimine, orta yüz gelişimindeki eksikliklere ve alt çenenin orantısız büyümesine neden olabilmektedir. Bu mekanizma ile, uyku sırasında çökerek kapanmaya daha eğilimli olan daha küçük bir hava yolunun gelişimi olmaktadır.

Çocuklarla ilgili yapılan bu çalışmada, dil bağları olanların, zamanla yüz büyümesinin ilerleyen rahatsızlığını doğrulayan, yüksek dar damaklara sahip olma olasılıkları daha yüksekti. Bu değişikliklerin yavaş ilerlemektedir.

Dil bağlarının etkileri nelerdir?

Obstrüktif uyku apnesinin önlenmesinde dil bağlarının taranması ve tedavi edilmesi giderek artan bir rol oynayacaktır.
 
Ayrıca, bu dil bağları emzirme sorunlarının yaygın bir nedenidir. Normal emzirme normal orofasiyal fonksiyon ve gelişimin oluşturulmasında önemlidir.
 
Brezilya, her yeni doğanın dil ve dudak bağları için değerlendirildiği bir frenum denetim yasasını geçiren ilk ülke. Şimdi diğer birçok ülke bu süreçte ... Dil ve dudak bağlarının değerlendirilmesine yönelik onaylanmış protokolleri, profesyonellerin müdahalede bulunmalarını bilmeleri için dünya çapında teşvik edilmektedir.
 
Sağlık çalışanlarına dil bağları konusunda daha fazla eğitim verilmesi gerekecektir. Daha önce tarif edilen çalışmada, dil bağlantısı olan çocukların üçte ikisinin (3 yaşın üstünde) konuşma patolojisi öyküsü veya beslenmede zorlukları vardı, ancak dil bağı daha önce bunlara tanımlanmamıştı.
 
İlk kez dil bağlanması için standartlaştırılmış uluslararası protokoller geliştiriliyor. Darısı ülkemizin ve ülkemizdeki tanı konulmamış dil bağı olan bebeklerin başına ...

1. Bilimsel çalışma "Çocuklarda Kısa Lingual Frenulum ve Obstrüktif Uyku Apnesi (Short Lingual Frenulum and Obstructive Sleep Apnea in Children) >> https://clinmedjournals.org/articles/ijpr/ijpr-1-003.pdf"

Uluslararası Pediatrik Araştırmalar Dergisi (International Journal of Pediatric Research)' nde yayınlanan çalışmada, dil bağı olan çocuklarda uyku apnesi daha kolay görüldüğü vurgulandı.

Çocuklarda kısa dil bağı ve obstrüktif uyku apnesi

Dil bağı ve uyku apnesi - Dil bağı nasıl uyku apnesini kolaylaştırır? - Çocuklarda dil bağı uyku apnesine nasıl neden olur? - Tedavi edilmemiş dil bağı olan erişkinlerde uyku apnesi neden daha kolay ortaya çıkar? - Pediatrik uyku apnesine ve dil bağı - Kısa lingual frenulum ve uyku apnesi - Dil bağına bağlı ağız ve çene değişiklikleri
Bu çalışmada dil bağı olan bebeklerde, kısıtlanmış dilin, emzirme sırasında mandallama gibi birçok acil sorunla ilişkili olduğunu biliyoruz. Şimdi, araştırmacılar bunun bir çocuğun büyümesini nasıl olumsuz etkilediğini araştırıyor. 2 ila 16 yaşları arasındaki çocukları tedavi edilmemiş dil-bağ sorunları ile incelediler ve bebekken frenektomi tedavisi almayan çocuklarda ciddi gelişim sorunları yaşadılar.

Araştırmacılar, dil bağı sorunlarının “yaşamın ilk iki yılında orofasiyal büyüme özellikle hızlı olduğu için hayatın erken dönemlerinde ciddi sorunlara yol açtığını” belirttiler. Ne yazık ki, incelenen çocukların ebeveynlerinin çoğunun bir sorun olduğunu bilmiyordu ya da bebeklikte kısa lingual frenulum tanısı alan çocuk yoktu.

Bu çalışmalarda dil bağı olan bireylerde, ağız ve çene gelişimi tamamlanmadan ve en erken dönemde dil bağı ameliyatının yapılması vurgulanmıştır.


Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl